مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 160691 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 اردیبهشت 1396 -ساعت : 10:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
افزایش یارانه به جای فقرزدایی موجب فقرزایی می شود

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران:

افزایش یارانه به جای فقرزدایی موجب فقرزایی می شود

مازندمجلس: عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با اشاره به ادعاهای انتخاباتی مبنی بر افزایش یارانه ها تصریح کرد: درصورت چنین اقدامی نه تنها فقر زدایی رخ نمی دهد بلکه شاهد زایش و گسترش فقر خواهیم بود

مازندمجلس: زهرا کریمی چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران افزود : وعده دهندگان از آثار تورمی تزریق پول به جامعه بی خبرند ، اگر برای کاهش فقر یارانه افزایش یابد با رشد تورم مواجه خواهیم شد که در این صورت به جای فقرزدایی ، فقرزایی شکل می گیرد.
وی در پاسخ به پرسشی در باره وعده برخی از نامزدهای ریاست جمهوری برای افزایش یارانه و یا پرداخت کارانه به افراد بیکار گفت : همین الان دولت برای پرداخت یارانه 45 هزار تومانی با کسری جدی بودجه مواجه است.
وی خاطر نشان کرد: اقتصاد در دولت قبل ضربه سختی متحمل شد و در چند سال اخیر از طریق یک تحول جدی که به سمت کاهش تنش در عرصه بین المللی و داخلی و رفاه و مدیریت بود به وضعیت ثبات نسبی رسیده است.


** رکود وجود ندارد
عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در پاسخ به پرسشی در باره وجود رکود اقتصادی در کشور اظهار داشت: رکود در اقتصاد وقتی معنی می یابد که رشد اقتصادی کشور برای دو فصل پیاپی منفی باشد.
وی افزود: با این تعریف علمی از رکود اقتصادی ، هم اکنون کشور با رکود مواجه نیست ، بلکه با احساس عدم رونق مواجه است .
کریمی گفت : با وجود این که اقتصاد کشور هم اکنون با رشد اقتصادی بالای 6 درصد به خاطر رشد بسیاری از صنایع بزرگ رو به رو است ، اما همچنان صنایع متوسط ما وضعیت خوبی ندارند و اگر سیاست های دولت یازدهم ادامه یابد می توان به تداوم ثبات نسبی امیدوار بود.
وی افزود : در 40 سال اخیر رشد اقتصادی در ایران به طور متوسط 2 درصد بود و تداوم این وضعیت به معنای گیر کردن در یک بن بست نگران کننده است .
وی ادامه داد : بنابر این همه باید به این نتیجه برسند که ما نیازمند یک رشد اقتصادی بالا هستیم که تحقق این امر هم ملزوماتی دارد که ثبات و امنیت از جمله آنهاست.


** حاکمیت فضای صبر و انتظار در اقتصاد
استاد اقتصاد دانشگاه مازندران گفت: ر هر یک سال های 94 و 95 بیش از 600 هزار شغل در کشور ایجاد شد و در کنار آن تعداد دانشجویان و ورودی ها به بازار کار هم دو برابر افزایش داشته است.
وی افزود: نتیجه اقتصادی تغییر دولت و سیاست های اقتصادی موجود در خوشبینانه ترین حالت این است که تا چند سال فضای صبر و انتظار در مملکت حاکم خواهد شد که ضربه سنگینی به اقتصاد وارد و مشکلات تشدید می شود .
استاد اقتصاد دانشگاه مازندران گفت: عقلانیت و آرامش نسبی ایجاد شده در دولت یازدهم باید در چهارسال آینده هم ادامه یابد تا مشکلات کشور ساماندهی شود .


منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : زهراکریمی -

نظر شما در مورد : افزایش یارانه به جای فقرزدایی موجب فقرزایی می شود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها