مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1366 -تاریخ انتشار : یکشنبه 10 خرداد 1394 -ساعت : 10:03

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 وزش نسیم انتخابات در لابه لای صندلی های سبز بهارستان

نگاهی به حاشیه های رفتار نمایندگان در آغاز سال آخر مجلس نهم:

وزش نسیم انتخابات در لابه لای صندلی های سبز بهارستان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از انتخابات چهارمین سال هیات رییسه مجلس نهم بطور رسمی وارد گود انتخابات دهمین دوره مجلس شده اند؛ این را به وضوح می توان در رفتار نمایندگان مشاهده کرد.

مازند پارلمان: سال 94 برای مجلس شورای اسلامی سالی پر از حادثه خواهد بود، سالی که در آن آخرین انتخابات هیات رییسه مجلس نهم برگزار شد و قرار است درصورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، پروتکل الحاقی و برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور نیز تا پایان سال تدوین و تصویب شوند، انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز برگزار می شود و از هم اکنون جریان ها و جناح های سیاسی دورخیز بلندی برای بدست گیری کرسی های سبز ساختمان هرمی را آغاز کرده اند.

در این میان، فضای انتخاباتی را می توان در راهروهای مجلس کاملا مشاهده کرد. نمایندگانی که تا دیروز حتی به خود زحمت نمی دادند که از راهروهای پارلمان و از برابر خبرنگاران گذر کنند و یا اگر می گذشتند بدون هیچ واکنشی نسبت به آنها از کنارشان عبور می کردند و یا در برابر درخواست ارباب جراید برای اظهار نظر مقاومت کرده و پاسخ منفی می دادند، امروز در میان آنها می نشینند ساعت ها وقت خود را می گذرانند، مصاحبه های تفصیلی کرده و خبرنگاران را برای صرف چای یا قهوه دعوت می کنند.

برخی از نمایندگان در مواردی که اطلاع ندارند، حتی سخنان و اظهار نظرهایی می کنند که برای خبرنگاران تعجب آور است و در فضای کشور باعث شگفتی خواننده و مردم می شود.

مانند یکی از نمایندگان که درباره اظهارات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که گفته بود حدود 12 میلیون دیوانه در کشور وجود دارد گفت که از این نوع افراد در مجلس و دولت نیز وجود دارند!!!

اینکه هر نماینده ای می خواهد خود را در سال آخر حضور در صحن مجلس فعال و پیگیر نشان دهد کار عادی است، به شکلی که تا سال گذشته مهمانانی که در صحن مجلس برای دیدار با نماینده حوزه انتخابیه خود و در جریان قرار گرفتن فعالیت وی از نزدیک حضور می یافتند به شدت افزایش یافته است.

بازار عکس های یادگاری در صحن مجلس و در جایگاه مهمانان با نمایندگان هم بسیار داغ است، عکس های سلفی که با دوربین های گوشی تلفن های همراه نمایندگان از خود یا مهمانانشان می گیرند، جای خود را در صحن مجلس باز کرده است.

حتی این نمایندگان حاضر هستند با مهمانان خود در سالن غذاخوری که مخصوص کارمندان مجلس است، نهار را صرف کنند در صورتیکه نمایندگان مجلس به همراه وزرا و شخصیت ها در سالنی مجزا پذیرایی می شوند.

موضوعاتی که این روزها در راهروهای مجلس دیده و شنیده می شود، بیشتر بوی انتخابات می دهد تا درد روزهای طاقت فرسای تحریم ها.

نمایندگان فعال، فعال تر و نمایندگان غیرفعالی که یا براساس خواست جریانی که در آن عضویت دارند به طرح ها و لوایح رای می دهند و یا براساس خواست دوستان طراحشان آرای خود را ثبت می کنند، بیشتر از قبل به چشم می آیند.

طی روزهای گذشته نیز تاثیر فراوان انتخابات هیات رییسه مجلس نهم از دید نمایندگان دور نماند و روز پنج خرداد 94 رکورد بی سابقه حضور در صحن علنی شکسته شد به شکلی که تابلوی صحن علنی فقط این تعداد نماینده در صحن مجلس نهم را در جلسه استیضاح رضا فرجی دانا وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری ثبت کرده بود.

حضور در صحن علنی رکوردی بی سابقه در سه سال گذشته بود و حدود 270 نماینده از 289 نماینده در صحن مجلس حضور داشتند.

حتی گفته می شود این روزها حضور نمایندگان در فراکسیون ها نیز رنگ جدی تری گرفته و بطور مثال از 205 عضو رسمی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، که پس از انتخابات یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاهش یافته و به حدود 120 تا 130 نفر رسیده بود طی جلسات گذشته جلسه افزایش چشم گیری داشته و به حدود 170 تا 180 نفر رسیده است.

حضور و مشارکت نمایندگان و اعلام نظرات آنها در صحن مجلس با نشان دادن و فریاد زدن اعداد 4 و 2 نیز افزایش داشته و نمایندگان بیشتری درباره طرح ها و لوایح اظهار نظر می کنند و حتی زمانیکه بلندگوهای برخی از نمایندگان برای ایراد مخالفت یا موافقت باز می شود اولین سخنی که پس از به نام خدا می گویند سلام به مردم شریف ایران و حوزه انتخابیه شان است.

در هر صورت لابی ها و رایزنی ها برای انتخابات و قرار گرفتن در لیست های انتخاباتی گسترده تر می شود و برخی از نمایندگان مجلس نظرات خود را درباره مسایل مختلف بخصوص رفتار دولت بصورت محتاطانه تری بیان می کنند و آنهایی که پس از یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نظرات خود را شفاف تر بیان می کردند با صدای بلندتری به ابراز موافقت یا مخالفت می پردازند.

حتی برخی از نمایندگان مجلس رقبای انتخابات آینده خود در حوزهای انتخابیه شان را به عنوان میهمان به خانه ملت دعوت کرده و در راهروهای پارلمان آنها را به عنوان دوستان انتخاباتی به خبرنگاران معرفی می کنند.

تعداد تذکرها به دولت و قوه قضاییه که تا چندی قبل حتی یک تذکر نمی گرفت، افزایش یافته و نمایندگان شاید چندین بار در هفته برای ایراد تذکرات شفاهی ثبت نام کنند.

حضور نمایندگان در کمیسیون های تخصصی نیز بیشتر شده و تقربیا تعداد بیشتری از نمایندگان عضو در نشست های کمیسیون های متبوع خود شرکت می کنند.

چندی قبل برخی از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان برای اینکه سایه نظارت شورای نگهبان را از سر خود دور کنند، تبصره ای را به طرح استفساریه استعفای اعضای شوراهای شهر برای شرکت در انتخابات مجلس اضافه کردند که شورای نگهبان پرونده افرادی را که نماینده هستند را بررسی نکند، اما این موضع با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد.

این استفساریه از طرف الیاس نادران نماینده تهران ارایه شد و وی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که چرا چنین طرح هایی از سوی نمایندگان معمولا در سال آخر ارایه می شود، پاسخ داد که این ایراد به مجلس وارد است و متاسفانه آفتی است که وجود دارد.

اینها و همه اینها در مسیر انتخابات است، انتخاباتی که به گفته بسیاری از نمایندگان سرنوشت کشور را شاید برای چندین سال آینده عوض کند.

اما براساس تجربیات 36 سال گذشته و 9 انتخابات مجلسی که تاکنون برگزار شده است، حداقل 70 درصد نمایندگان تغییر خواهند کرد، پس بسیاری از رفتارهای نمایندگان کنونی برای کسب 30 درصد سهمیه ای است که بدون تغییر خواهد ماند با این حساب می توان گفت که حاشیه های جالب پارلمان طی چند ماه آینده بسیار جذابتر و دیدنی تر شود.

باید دید و نظاره کرد که مجلس دهم تکرار کدام مجالس خواهد بود، مجالسی که هرکدام در طول تاریخ انقلاب اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند و یا مجلسی با گرایش ها و افرادی که فصلی نو را در تاریخ چند صد ساله پارلمان در ایران باز خواهند کرد.

نویسنده :
منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : صندلی های بهارستان - انتخابات مجلس -

نظر شما در مورد : وزش نسیم انتخابات در لابه لای صندلی های سبز بهارستان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها