مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 161570 -تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 -ساعت : 11:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دستاوردهای اقتصادی برجام غیرقابل انکار است

پزشکیان:

دستاوردهای اقتصادی برجام غیرقابل انکار است

مازندمجلس: نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستاوردهای اقتصادی برجام غیرقابل انکار است، گفت: برجام هیچ کاری هم نکرده باشد حداقل سهم درآمدهای ما از منابع مشترک با کشورهای همسایه را برگردانده است

مازندمجلس: مسعود پزشکیان روز یکشنبه در پردیس علامه امینی دانشگاه فرهنگیان تبریز خاطرنشان کرد: تا پیش از رفع تحریم های بین المللی، روزانه 400 میلیارد تومان سهم گاز ایران از میدان مشترک با قطر و 120 میلیارد تومان از میدان مشترک عراق بود و همین مقدار از میدان مشترک سلمان با امارات از حق ایران به هدر می رفت.
وی بازگشت روزانه 1000 میلیارد تومان از درآمدهای نفت و گاز ایران را یکی از دستاوردهای برجام دانست و گفت: این در حالیست که طی هشت سال دولت قبل، میلیاردها تومان از بین رفته و فرصت های بسیاری از دست رفته است.
پزشکیان با اشاره به اینکه عده ای همواره اختلاف نظرهای غیرکارشناسی برجام را پررنگ کرده اند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، صدا و سیما مشروح درگیری های لفظی بررسی های سیاسی برجام را پوشش داد ولی وقتی نوبت به دستاوردهای اقتصادی آن رسید، هیچ اشاره ای به مفاد جلسه مذکور نشد!
وی ادامه داد: باید پرسید چرا عده ای مانع از دانستن مردم می شوند و از آگاهی مردم، چه منافعی از آنان گرفته می شود؟


** کارشکنی های امریکا را باید با تدبیر کنترل کرد
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبه غیرکارشناسی و غیرعملی مجلس قبل در خصوص نیروگاه های هسته ای افزود: در حالی که کل ذخایر اورانیوم ایران یکهزار و 200 تن گزارش شده است، مصوبه ی مجلس، دولت را ملزم به تولید 20 هزار مگاوات برق از انرژی هسته ای کرده که بدین ترتیب باید نیازمند هزار و 400 تن اورانیوم در سال بود!
وی یادآوری کرد: وقتی چنین مصوبات غیرکارشناسی و غیراصولی ارائه می شود، طرف مقابل مشکوک شده و بی اعتماد می شود!
پزشکیان با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص بی اعتمادی به امریکا خاطرنشان کرد: امریکا کشوری زورگو بوده و تحریم در ذاتش قرار دارد از این رو تا منابع ما را غارت نکند دست بردار نیست.
عضو کمیسیون بررسی برجام در مجلس در عین حال ادامه داد: برای مقابله با امریکا باید از هر نظر قدرتمندانه ایستاد همانطور که تیم هسته ای با تصویب برجام، مانع از شیطنت و ماجراجویی های ترامپ شده اند.
وی دولت روحانی را موثرترین دولت پس از انقلاب در حوزه بهداشت و درمان دانست و گفت: در پی رفع تحریم، ورود دارو و نیز آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران، حدود 11 میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند و بدین ترتیب، هزینه های درمان آنان به شدت کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه خودش سال ها تجربه فعالیت پزشکی داشته است یادآور شد: روزگاری بود که بیمارستان ها جنازه متوفی را تا روز تسویه حساب به خانواده اش تحویل نمی دادند در حالی که امروزه هیچ بیماری به دلیل عدم امکان تامین هزینه های مالی، در بیمارستان سرگردان نمی شود.
پزشکیان با بیان اینکه هیچ دولتی حتی زمان اصلاحات که خودش وزیر بهداشت آن بود، به اندازه دولت روحانی به داد محرومان نرسیده است، اظهار کرد: با توجه به آنچه گفته شد باید با حضور آگاهانه در پای صندوق های رای و انتخاب مجدد حسن روحانی، روند موجود را ادامه دهیم.
وی از دانشجویان خواست ضمن حضور پرشکوه در پای صندوق های رای، در آگاه سازی جامعه و ترغیب آنان به رای دادن، همه را به صحنه کشیده و آینده کشور را برای چهار سال دیگر تضمین کنند.


** با خلافکار باید برخورد قانونی کرد نه مناظره
نایب رئیس مجلس در ادامه سخنان خود، با اشاره به اظهارات یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری برای مناظره رئیس دولت قبل و رئیس دولت فعلی گفت: رییس دولت نهم و دهم در خصوص قانون هدفمندی یارانه ها مرتکب تخلفات آشکار شده و امروز برای مناظره با رئیس جمهور از وی دعوت می کنند!
پزشکیان با بیان اینکه تخلفات آشکار رییس دولت نهم را رسیدگی نمی کنند و ادعای قانون گرایی و عدالت هم دارند، تاکید کرد: باید به آقایان گفت که با خلافکار باید برخورد قانونی کرد نه مناظره!


* ترویج مفت خوری به جای تولید و اشتغال در کشور
نایب رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود از وعده های واهی افزایش یارانه به شدت انتقاد کرد و گفت: نباید برای کسب رای، مردم را فریب داد زیرا که افزایش یارانه های نقدی به لحاظ قانونی و منابع تامین مالی آن ها امکانپذیر نیست.
وی گفت: از ابتدای طرح پرداخت یارانه های نقدی، حدود 270 هزار میلیارد تومان از منابع ملی به هدر رفته درحالی که می توانست برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری هزینه شود.
پزشکیان، ترویج مفت خوری و راحت طلبی را توهین به شعور اجتماعی مردم دانست و گفت: حاکمیت موظف است به فقرا و افراد ناتوان کمک کرده و در عین حال برای افراد توانمند و جویای کار نیز فرصت شغلی ایجاد کند.
وی گفت: وقتی مردم را به مفت خوری عادت می دهند، به طور قطع آینده ی روشنی در انتظار کشور نخواهند بود.


** مسئولان سابق مبارزه با قاچاق، مدعی دولت شده اند
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح سئوالات انحرافی از حسن روحانی در خصوص دلیل وجود قاچاق در کشور گفت: یکی مسئول برخورد با پدیده قاچاق بوده دیگری هم مسئول محاکمه آنان ولی برای انحراف افکار عمومی، دولت را مقصر جلوه می دهند درحالی که باید پرسید وقتی مسئول بودید چرا کاری نکردید؟!
پزشکیان اظهار کرد: مناظره های تلویزیونی نشان داد که عده ای یاد نگرفته اند در چهارچوب سیستم عمل کرده و وظایف خود را به درستی انجام دهند؛ با این حال ادعای ریاست جمهوری هم دارند!
وی ادامه داد: آنکه مسئول مبارزه با قاچاق بوده می پرسد چرا قاچاق در کشور ریشه کن نشده و دیگری که مسئول محاکمه آنها بود هم سئوالی نظیر آن طرح می کند؛ باید پرسید آن زمان که مسئول بودید چه می کردید؟!


** بی عدالتی در کشور سیستماتیک است
این نماینده اصلاح طلب مجلس، بی عدالتی در کشور را روندی سیستماتیک دانست و گفت: چرا باید سیستم طوری باشد که یک قشر خاص ماهیانه صدها میلیون تومان درآمد داشته باشد و درآمد برخی افراد نیز کمتر از یک میلیون باشد.
پزشکیان ادعای عدالت و اصلاح جامعه از سوی برخی افراد را غیرواقعی خواند و اضافه کرد: عده ای قلیل، سهم کثیری از مردم برمی دارند ولی ادعای عدالت دارند!
وی جامعه عدالت محور را بدون عناوینی چون خواص و عوام دانست و گفت: امروزه اما همین مدعیان عدالت، هنگامی که بر روی کار می آیند، تمام کارشناسان قبل را پس زده و عوامل خود را فارغ از میزان تجربه و تخصص شان به کار می گیرند.
نایب رئیس مجلس، تهمت، افترا و انگ زدن به هر بهانه ای را تاکتیک نخ نمای برخی محافل برای به در کردن رقیب اعلام کرد و افزود: عدالت خدا بر این استوار است تا مظلومان بر افراد ظالم حاکم شوند.
پزشکیان با بیان اینکه امروز برای گفتن حرف خود باید قدرت و نفوذ داشته باشیم، افزود: روند طوری است که یک شخص برای اینکه بتواند حرفش را بزند، مجبور است در جایی قرار گیرد که دیگر بهانه ای نداشته باشند.
پزشکیان در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد شدید از بی اعتمادی به کارشناسان در کشور گفت: برخی افراد درحالی ادعای حمایت از کارشناسان داخلی دارند که برای معالجه به خارج می روند.
وی تیم هسته ای و دستگاه وزارت خارجه را متشکل از زبده ترین کارشناسان و دیپلمات های کشور دانست و افزود: به جای بازخواست تیمی که تحریم و فشارهای بین المللی دستاورد مذاکرات آنها بوده، به تیمی تندترین انتقادات را وارد می کنند که دستاوردشان، رفع تحریم و عزت و افتخار مردم بوده است.
نایب رئیس مجلس با مقایسه گفتمان دو طرف اصلی انتخابات اظهار کرد: یکی حرف می زند و نتیجه اش تنش و تحریم و بی ثباتی است ولی سخنان دیگری ایجاد آرامش و اعتمادزایی و تنش زدایی در سطح بین المللی به همراه دارد.
پزشکیان یادآوری کرد: عده ای بکارگیری کارشناسان را وابسته به رعایت ظاهر و محاسن می دانند اما وقتی موضوع جان خود به میان می آید، به کارشناسان خارجی به ظاهر غربی پناه می برند!
وی با هشدار نسبت به عواقب به روی کار آمدن تفکری که از افراط و تهدید و بی ثباتی حمایت می کند، گفت: باید از خود پرسید تفکری که از دیپلماسی فقط بالا رفتن از دیوارهای سفارتخانه ها و پرتاب سنگ و درگیری را یاد گرفته اند چگونه می تواند منافع ملی را تامین کند؟


منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مسعودپزشکیان -

نظر شما در مورد : دستاوردهای اقتصادی برجام غیرقابل انکار است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها