مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1369 -تاریخ انتشار : یکشنبه 10 خرداد 1394 -ساعت : 14:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
یادداشتی به مناسبت روز جوان

یادداشتی به مناسبت روز جوان

جوان جبهه می‌گیرد بر ضد جوانی. و بعد 10 سال می‌فهمد که این کار نیز از روی جوانی بوده است. «نیچه»

مازند پارلمان: روز جوان (سالروز ولادت حضرت علی اکبرعلیه‌السلام) بهانه‌ای شد تا درباره این نسل، آروزها و دغدغه‌هایش یادداشتی کوتاه بنویسم. و هدف از نگارش این مطلب، پند و اندرز دادن به جوانان نیست. چرا که بخوبی می‌دانم که گوش هم نسلانم از اینگونه مطالب پر است و احساس می‌کنم امروز تنها، عمل کردن به شعارهای آرمان گرایی برای جوانان، و تکیه کردن به اندیشه‌های این نسل است که می‌تواند چاره ساز باشد. پس روی سخن من با مسئولان و مدیران مربوطه است. مسئولان و مدیرانی که بارها در لابلای سخنانشان به درستی بزرگترین سرمایه کشور را جوانان می‌دانند و از برنامه‌ها و چشم‌اندازهایشان برای بهبود اوضاع جوانان می‌گویند اما در عمل می ‌بینیم که اتفاق خاصی نمی‌افتد و کاسه همان کاسه است و آش همان آش!

بگذارید کمی راحت‌تر و خودمانی‌‌تر به این موضوع بپردازیم. در اینکه صاحبنظران، مهمترین عامل توسعه و پیشرفت جوامع را نیروی انسانی می‌دانند، شکی نیست. نیرویی که مولد، کارآمد، پرانرژی و جوان باشد، نیرویی که سرشار از انگیزه برای سازندگی و آبادانی باشد. و می‌بینیم که جوانان این مرزوبوم به واقع چنین‌اند و علاوه برآن از نیروی ایمان و اخلاق نیز برخوردارند و به مذهب و ملیت خود عشق می‌ورزند. و تاریخ بخوبی نشانگر این مساله است که هرگاه به جوانان خود و اندیشه‌ها و توانایی‌های آنها اعتماد کردیم، حماسه آفریدند و فراتر از حد انتظار ظاهر شدند. با مطالعه تاریخ معاصر، از دوران مشروطه گرفته تا سال‌های انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و حوادث پس از آن، همه جا ردپای رشادت‌ها و حماسه ‌آفرینی‌های جوانان دیده می‌شود. تاریخ هنوز از خاطر نبرده است «گریه نوجوانانی که به سن قانونی نرسیده بودند، اما برای رفتن به جبهه‌ها بی قراری می‌کردند». سربازانی که با آرزوی شهادت و سربلندی وطن راهی جبهه‌های نبرد می‌شدند، مجروحانی که تخت بیمارستان‌ها را حصار می‌دانستند و آروزی بازگشت جبهه‌ها را داشتند و همواره دوشادوش و حتی گامی جلوتر از همرزمان شان اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک کشورمان را دشمنان تا به دندان مسلح غصب کند. و این بالندگی و افتخارآفرینی‌ها به اینجا ختم نشد و در سال‌های سازندگی و پس از آن علیرغم تهدیدات و تحریم‎ها و فشارهای بیگانگان، از تولید علم و مسائل هسته‌ای گرفته تا رشته‌های مختلف ورزشی و... با تکیه بر ورزشکاران، دانشجویان، نخبگان و دانشمندان جوان هسته‌ای مان، به جایگاهی بزرگ در عرصه های جهانی دست یافتیم که در نوع خود بی‌نظیر است.

بی‌تردید استان سرسبز ما مازندران، همواره پر از چنین شیران و جوانان دلیری (شیرودی‌ها، کشوری‌ها، ابن شهرآشوب‌ها،سلیمی‌ها و....) بوده که در تمامی عرصه‌ها، پیشرو و مایه افتخار بوده‌اند. اما...

اما «روزگار غریبی ست نازنین!» امروز در مازندران که از نعمت‌های دریا، جنگل و زمین حاصلخیز، یکجا برخوردار است و جاذبه‌های گردشگری آن کم‌نظیر است، نتوانستیم آن چنانکه باید سایر جوانان‌مان را در پیشبرد اهداف استان سهیم کنیم. امروز، بازاریابی با ماهی 400 هزار تومان تنها فرصت شغلی مهم جوانان‌ استان محسوب می‌شود. جوانانی که با هزارآمال و آرزو وارد دانشگاه‌ها شدند تا فرد مفیدی برای جامعه باشند اما امروزبه آنها و جایگاه‌شان کمتر توجه می‌شود.

اگرچه نقش تهدیدها و تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی و فرهنگی بیگانگان، در اوضاع امروز سرزمین ‌مان بی‌تاثیر نبوده اما هنوز دیر نشده است. هنوز هم می‌توان با تلاش و کوشش و با فراهم کردن زیرساخت‌ها از جوانان خواست که همچون همیشه به صحنه بیایند و به شکوفایی اوضاع اقتصادی استان کمک کنند. امروز زمان آن است که باری دیگر به جوانان مان اعتماد کنیم، اندیشه‌ها و توانایی‌های آنها را باور کنیم. با قبول اصل تفاوت نسل‌ها، در کنارشان باشیم و دغدغه‌های آنها را درک کنیم که اگر چنین نشود ظرفیت بزرگی از نیروی انسانی کارآمد را از دست داده‌ایم و دودش به چشم همه از جوانان و جامعه و آیدنگان خواهد رفت.

وسخن پایان اینکه:

جوانی یعنی شجاعت

جوانی یعنی آرمان‌خواهی

جوانی یعنی انگیزه و شور

جوانی یعنی خلاقیت و توانایی

جوانی یعنی اراده وامید

و جوانی یعنی خواستن و توانستن.....

 

کوروش یوسفی

عضو شورای شهر ساری و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی استان

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روز جوان - کوروش یوسفی - ولادت حضرت علی - جوان -

نظر شما در مورد : یادداشتی به مناسبت روز جوان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها