مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 13779 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 اسفند 1394 -ساعت : 17:20

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نگاهی به اعتراضات انتخابات در سه حوزه جنجالی نور، ساری و بابل

فیاضی، زارعی و 12 تن دیگر!/

نگاهی به اعتراضات انتخابات در سه حوزه جنجالی نور، ساری و بابل

اختصاصی مازندمجلس: زمانی که مازندمجلس یادداشتی با عنوان (آقای فیاضی! نمی‌توانی نیا) را منتشر کرده بود گروهی به این پایگاه خبری تاختند و گفتند شما دارید سیاه نمایی می‌کنید. در حالی که ما در آن زمان آیینه‌ای از بازخورد جامعه نسبت به عملکرد چهارساله جناب آقای فیاضی بودیم/ تفاوتی که اعتراضات در بابل نسبت دیگر حوزه‌های مازندران داشت، اعتراض دسته جمعی نامزدهای شکست خورده بود، به طوری که 12 تن از کاندیداهای این حوزه در نامه‌ای مشترک به آیت الله جنتی اعتراض خود را اعلام کردند

اختصاصی مازندمجلس: واپسین ساعات روز گذشته چند اطلاعیه مهم بر روی خروجی پایگاه خبری شورای نگهبان منتشر شد که در آن خبر از تایید صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در 101 حوزه را می‌داد.

در انتخابات مجلس شورای اسلامی، 207 حوزه انتخابیه مربوط به استان‌ها و اقلیت‌های دینی وجود دارد که تاکنون صحت انتخابات در 201 حوزه به تایید شورای محترم نگهبان رسیده است که تمامی 9 حوزه انتخابیه مازندران جزو حوزه‌های تایید شده هستند.

ضمن تبریک به دولت تدبیر و امید و وزارت کشور، جا دارد به استانداری مازندران و 22 فرمانداری‌ به خاطر برگزاری انتخاباتی بی‌عیب و نقص و سالم تبریکی بگوییم. همچنین مهرداد ابراهیمی به عنوان مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری و دبیر ستاد انتخابات استان مازندران انصافا همکاری خوبی با رسانه‌ها داشتند و حتی گاهی ساعت سه نیمه شب هم پاسخگوی سوالات بودند که جای تقدیر و تشکر دارد.

اما حال که تکلیف 9 حوزه مازندران به طور کامل روشن شده است، خوب است نگاهی به برخی از حوزه‌های مازندران و اعتراضاتی که به نتیجه انتخابات شده است بیاندازیم.

 

حوزه انتخابیه نور و محمودآباد

حوزه نور از جنجالی‌ترین حوزه‌های استان مازندران بود. قضیه از جایی شروع شد که با تایید صلاحیت دیر هنگام علی اسماعیلی، موجی در حمایت از اسماعیلی در بین اصلاح طلبان و حامیان دولت ایجاد شد که در نهایت رای 36 هزار تایی را برای او به ارمغان آورد.

پیش از آن، عبدالوحید فیاضی که خود را یکه تاز انتخابات می‌دانست، با حضور اسماعیلی قافیه را باخت و با تمام دبدبه و کبکبه به حاشیه رانده شد و پس از آن به شدیدترین لحن به مجریان انتخابات و شخص برگزیده حمله کرد و سعی در تشکیک در انتخابات را داشت. اما غافل از اینکه ریزش رای وی به علت عملکرد بد وی در چهار سال دوران زمامداری ایشان بوده است.

آن زمان که پایگاه خبری مازندمجلس، 4 ماه پیش از انتخابات، یادداشتی با عنوان (آقای فیاضی! نمی‌توانی نیا) را منتشر کرده بود و در آن به صورت متقن و مستدل به ضعف‌های نماینده نور و محمودآباد اشاره کرده بود، گروهی به این پایگاه خبری تاختند و گفتند شما دارید سیاه نمایی می‌کنید. در حالی که ما در آن زمان آیینه‌ای از بازخورد جامعه نسبت به عملکرد چهارساله جناب آقای فیاضی بودیم و دیدیم که چگونه 56 هزار رای در سال 90 تبدیل به 36 هزار رای در سال 94 شد.

اما به غیر از نتیجه انتخابات، اظهارات آقای فیاضی هم بسیار شنیدنی بود. در روز 9 اسفند 94 فیاضی مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس مازندران انجام داد و گفت (دولت باید امانت‌دار باشد. کسی این روش انتخابات را نمی‌پذیرد) (لینک)

همچنین آقای فیاضی در روز 12 اسفند در نطق جنجالی خود در صحن علنی مجلس اتهامات تندی را به دولت، وزارت کشور، استانداری مازندران و فرمانداری نور وارد کرد و گفت (ای وزیر کشور محترمی که دم از پول‌های کثیف می‌زدی! برادر عزیز اصرار شما برای عدم تغییر فرماندار و لجبازی و انتصاب بخشداران نتیجه داد و با بذری که کاشته بودید خوب تخلف درو کردید.

نماینده مجلس نهم حوزه نور و محمودآباد، با اشاره به خریدوفروش آشکار رای و انتقال صندوق ها به ناکجاآباد، سازماندهی عناصر دخیل در هیات اجرایی و شعب اخذ رای و مداخله دولتی ها، گفت: آقای وزیرکشور از فرماندار نور بپرسید تعرفه‌های به نام فیاضی در خیابان های نور و چمستان چه می‌کرد؟ از استاندارت بپرس که تعرفه‌های رای سالم و باطل نشده در خیابان چه می‌کرد! تا ساعت 6صبح اعلام شد انتخابات دومرحله‌ای می‌شود، پس چگونه با خروج فرماندار از ستاد انتخابات به مکان دیگری ناگهان انتخابات یک مرحله ای شد و یکی از نامزدها را با 40 هزار رای برنده اعلام کردند و به وی تبریک گفتند) (لینک)

حال پس از تایید صحت انتخابات در این حوزه توسط شورای محترم نگهبان، باید منتظر اظهار نظر بعدی فیاضی ماند و باید دید اصلا آقای فیاضی دیگر حرفی برای گفتن دارد یا خیر؟

 

حوزه انتخابیه ساری و میاندورود

یکی از رقابتی‌ترین حوزه‌ها در استان مازندران، حوزه مرکز استان بود که رقابتی بسیار سخت و نفس گیر بین دو جریان مهم سیاسی ایران یعنی اصلاح طلبان و اصولگرایان شکل گرفته بود. اصلاح طلبان با دو گزینه خود (یوسف نژاد و دامادی) به دنبال پیروزی حداکثری بودند و از آن طرف اصولگرایان عزمشان را جزم کرده بودند تا گزینه اول خود (زارعی) را به مجلس دهم بفرستند.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد به علت محبوبیت بالای خود در همان ساعات اول شمارش آرا، خود را از دیگر نامزدها جدا کرد و در نهایت با رای خیره کننده 116 هزار تایی، با قدرت به مجلس راه یافت. اما برای کرسی دوم جنگ سختی بین دامادی و زارعی ایجاد شده بود که تا ساعات پایانی شمارش رای، هنوز هیچ چیز به طور مشخص معلوم نشده بود و حتی بسیاری معتقد بودند انتخابات در ساری به دور دوم کشیده خواهد شد.

اما در نهایت محمد دامادی با 67 هزار رای توانست پیروز این رقابت باشد و زارعی با 63 هزار رای مانند 4 سال قبل سومین نفر شود و نتواند رنگ بهارستان را ببیند.

پس از اعلام نتیجه توسط فرمانداری ساری، زارعی به شدت اعتراضات خود را مطرح کرد. البته زارعی از مجرای قانونی این کار را انجام داد و مانند بعضی از نامزدهای شکست خورده تمامی ارکان نظام را زیر سوال نبرد.

منصورعلی زارعی امروز پس از تایید صحت انتخابات در حوزه ساری و میاندورود، با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه خبری مازندمجلس، نظر شورای نگهبان را پذیرفت اما از پیگیری شکایاتش از طریق قوه قضاییه خبر داد. (لینک بیانیه)

 

حوزه انتخابیه بابل

انتخابات در حوزه بابل را باید یکی از عجیب‌ترین انتخابات این دوره از مجلس در مازندران دانست. زمانی که تمامی نامزدهای شاخص اصلاح‌طلبان نتوانستند از فیلتر شورای نگهبان بگذرند، انتقال علی نجفی از حوزه تهران به بابل، شور و اشتیاق عجیبی در بین حامیان دولت در این حوزه ایجاد کرد و در نهایت تنها در عرض سه روز، نجفی توانست نظر بیش از 62 هزار بابلی را به خود جذب کند و در همان مرحله اول وارد مجلس دهم شود.

اما تفاوتی که اعتراضات در این حوزه به نسبت دیگر حوزه‌های مازندران داشت، اعتراض دسته جمعی نامزدهای شکست خورده بود، به طوری که 12 تن از کاندیداهای این حوزه در نامه‌ای مشترک به آیت الله جنتی رئیس شورای نگهبان و همچنین مراجع قضایی، اعتراض خود را نسبت به تخلفات صورت گرفته اعلام کردند. هرچند که در نهایت مشخص شد این اعتراضات بی پایه بوده و نتایج اعلام شده صحیح و بی اشکال بوده است.

امروز سردار سعادتی نفر چهارم در حوزه بابل که امضای او اولین امضای نامه 12 نفره بود، با گذاشتن مطلبی در کانال رسمی تلگرامی خود، ضمن احترام به قانون و تشکر از نهادهای نظارتی، برای منتخبین مردم بابل آرزوی موفقیت کرد.

 

در مجموع از 9 حوزه مازندران، بیشترین اعتراضات در 3 حوزه بالا توسط نامزدهای شکست خورده اعلام شده بود و در حوزه‌های دیگر شاهد اعتراضات گسترده‌ای نسبت به برگزاری و نتایج انتخابات نبودیم که البته با تایید صحت برگزاری انتخابات، دیگر جای اعتراض و گمانه زنی برای کسی باقی نخواهد ماند.

گفتنی است روز گذشته علاوه بر 9 حوزه مازندران، شورای نگهبان صحت برگزاری انتخابات مجلس خبرگان در استان مازندران را نیز تایید کرده است.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : منصورعلی زارعی - سردار سعادتی - عبدالوحید فیاضی - شورای نگهبان - تایید حوزه انتخابیه -

مطالب مرتبط با : نگاهی به اعتراضات انتخابات در سه حوزه جنجالی نور، ساری و بابل
نظرات کاربران در مورد : نگاهی به اعتراضات انتخابات در سه حوزه جنجالی نور، ساری و بابل
  • موژانپاسخ2جمعه 28 اسفند 1394

    درووود بر دكتر فياضي....هميشه در قلب ما جاي دارند.

نظر شما در مورد : نگاهی به اعتراضات انتخابات در سه حوزه جنجالی نور، ساری و بابل

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها