امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 06:00:16

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1433 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 خرداد 1394 -ساعت : 18:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بازوبند «پهلوان اول» شهرِ اصولگرایان به کدام شیخ می‌رسد؟ /ائتلاف یزدی-مصباح در مقابل ناطق‌نوری و مکلاهای اعتدالی

بازوبند «پهلوان اول» شهرِ اصولگرایان به کدام شیخ می‌رسد؟ /ائتلاف یزدی-مصباح در مقابل ناطق‌نوری و مکلاهای اعتدالی

اصول گرایان بعد از درگذشت « پهلوان اول شهر» خود یعنی آیت‌الله مهدوی کنی به دنبال پیدا کردن جانشینی برای او هستند. این جریان سیاسی به دنبال فردی است که بتواند به او تکیه کند و وارد رقابت سخت با اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس دهم شوند.

مازند مجلس:در روزگاری دور در ایران زمین، امنیت مردمان و شهرها در اختیار پهلوانان بود و حکومت چندان دخالتی در امنیت شهرها در مقابله با راهزنان نمی‌کرد. همین ویژگی باعث شده بود که پهلوانان جایگاه ویژه نزد مردم داشته باشند. در این میان بزرگ پهلوان‌ها که همان « پهلوان اول شهر» بود، ریاست و زعامت این قوم را به عهده داشت. او معمولا، بهترین، زیرک ترین، پرزور ترین و عیارترین فرد در میان پهلوانان بود. اهمیت این جایگاه به حدی بود که بسیاری از پهلوانان در آرزوی رسیدن به آن بودند.

با مرگ پهلوان اول شهر، معمولا دو روش برای انتخاب جانشین او به کار گرفته می‌شد. اگر بعد از این پهلوان، ریش سفیدی و مورد وثوق در میان کل پهلوان‌ها وجود داشت، زعامت شهر به او می‌رسید و اگر چنین فردی وجود نداشت، پهلون‌ها برای رسیدن به پهلوان اولی شهر به رقابت با یکدیگر می‌پرداختند تا فرد پیروزی به کرسی زعامت شهر تکیه بزند.

حالا بعد از گذشت چندین سده از آن زمان، این روزها شاهد هستیم که اصول گرایان بعد از درگذشت « پهلوان اول شهر» خود یعنی آیت‌الله مهدوی کنی به دنبال پیدا کردن جانشینی برای او هستند. این جریان سیاسی به دنبال فردی است که بتواند به او تکیه کند و وارد رقابت سخت با اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس دهم شوند.

نام‌های زیادی در این میان مطرح است. از آیت‌الله یزدی که در آخرین روزهای سال 93 به کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه زد تا اکبر ناطق نوری که بعد از شکست در انتخابات دوم خرداد 76، سوگند یاد کرد که دیگر در هیچ انتخاباتی نامزد نخواهد شد.

داستان این رهبری اما داستان پیچیده‌ای است. روحانیون و مکلاهای این قوم مانند یکدیگر فکر نمی‌کنند و هرکدام به دنبال رسیدن به فرد اول خود در این جریان هستند. روحانیون که اکثر همه از نسل اول انقلاب هستند دوست دارند بازوبند پهلوان اولی شهر را به بازوی کسی ببندند که امروز با پیروزی بر هاشمی رفسنجانی بر کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه زده است. پیران « جامعتین» بر این باور هستند که آیت‌الله یزدی توان ایجاد وحدت در جریان اصول گرایی را دارد.

آنها بر این باورند که محمد یزدی در میان تمام جریان‌های اصول گرایی دارای مقبولیت و مشروعیت است و ریاست بر مجلس خبرگان این جایگاه را محکم تر کرده است. جامعتین می‌خواهد حرف آخر اصول گرایان را رئیس سابق قوه قضائیه یعنی شیخ محمد یزدی بزند.

مکلاها اما به گونه‌ی دیگری فکر می‌کنند. آنها نیز به دنبال رهبری یک روحانی هستند اما نام روحانی آنها یزدی نیست بلکه ناطق نوری است. آنها براین باورند که اصول گرایان احتیاج به یک مدیر اجرایی برای رهبری جریان خود دارند و چه کسی بهتر از ناطق نوری. به نظر می‌رسد علی لاریجانی و محمدرضا باهنر سخت به دنبال رسیدن به این معنا هستند. باهنر در مورد حضور ناطق در فضای سیاسی اصول گرایی می‌گوید:« «ما مي‌خواهيم آقاي ناطق وارد مديريت صحنه سياسي كشور شود. بعضي‌ها مي‌گويند آقاي ناطق بيايد به شرطي كه با ما باشد اما ما براي وي شرط نمي‌گذاريم. آقاي ناطق مي‌گويد من احساس تكليف نمي‌كنم كه البته رايزني‌ها با ايشان ادامه دارد.»

لاریجانی که بسیاری او را ناطق ثانی فضای سیاسی کشور می‌دانند، سخت علاقه دارد تا ناطق را وارد صحنه سیاسی کشور کند. آنها بر این باورند که ناطق می‌تواند تمام جریان‌های معتدل اصول گرایی را زیر عبای خود جمع کند. اعتدال کلید واژه‌ای است که اصول گرایان می‌خواهند با ناطق به آن برسند.

در این میان مکلاها اگر مجبور شوند به خاطر نرسیدن بازوند پهلوان اولی شهر به ضلع دیگر این ماجرا یعنی مصباح یزدی، حاضرهستند که رهبری آیت‌الله یزدی را بپذیرند. آنها حتی بر این باورند که ناطق نوری می‌تواند بازوی راست یزدی در جریان انتخابات مجلس باشد گرچه ریش سفیدان به هیچ وجه رهبری ناطق نوری را در جریان اصول گرایی نمی‌پذیرند.

آنها بر این باورند که ناطق، مهره هاشمی رفسنجانی در فضای سیاسی ایران است و مهره هاشمی نمی‌تواند رهبر جریان راست ایران باشد. آیت‌الله یزدی جمله معروفی در مورد اصول گرایی ناطق نوری دارد. او می‌گوید:« آقاي ناطق امروز، غير از آقاي ناطق پنج سال پيش است، مثل آقاي هاشمي كه غير از آقاي هاشمي ١٠ سال پيش است و الان روش آقاي ناطق نوري را تاييد نمي‌كنم. زيرا بدون علت از دوستانش كناره‌گيري كرده، بهخاطر يك‌سري مسائلي كه جزيي است»

همین اختلاف دیدگاه در صورت اصرار کردن جوانان اصول گرا شاید زمینه یک اتحاد غیرمعمول شود. شاید آیت‌الله یزدی با دیدن چینش بازی در زمین اصول گرایان و برای رهایی از رهبری ناطق نوری، به سمت آیت‌الله مصباح یزدی رود و با او ائتلافی علیه یار نزدیک هاشمی رفسنجانی تشکیل دهد. ائتلافی که می‌تواند به طور رسمی اصول گرایان را به دو دسته تقسیم کند.

آنچه مشخص است بخشی از اصول گرایان به دنبال یک مدیر عمل گرا هستند. آنها کسی را می‌خواهند که قدرت مدیریت اجرایی و بحران را داشته باشد. ناطق همه این شرایط را دارد. او همچنین شاید از معدود اصول گرایانی است که با دولت روحانی رابطه خوبی دارد و شاید این برگ برنده دیگر او نسبت به دیگر زعمای احتمالی است.

باید ببنیم در آخر بازوبند پهلوان اولی شهر اصول گرایان به دست چه کسی بسته خواهد شد. پهلوان اولی که در اولین گام وظیفه ایجاد وحدت در میان جریان‌های اصول گرا را دارد.

نویسنده :
منبع : نامه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اصول گرایان - ناطق نوری - محمد یزدی -

مطالب مرتبط با : بازوبند «پهلوان اول» شهرِ اصولگرایان به کدام شیخ می‌رسد؟ /ائتلاف یزدی-مصباح در مقابل ناطق‌نوری و مکلاهای اعتدالی
نظر شما در مورد : بازوبند «پهلوان اول» شهرِ اصولگرایان به کدام شیخ می‌رسد؟ /ائتلاف یزدی-مصباح در مقابل ناطق‌نوری و مکلاهای اعتدالی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها