مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1435 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 14 خرداد 1394 -ساعت : 13:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن
با هزینه‌های تبلیغاتی و تعهدات قبل از رای مگر نماینده می تواند کلان‌نگر باشد؟!/ مجلس نهم بیش از اندازه سیاسی وجناحی بوده

مجید وکیل فرماندار سابق بهشهر و قائمشهر در گفت و گو با مازندمجلس:

با هزینه‌های تبلیغاتی و تعهدات قبل از رای مگر نماینده می تواند کلان‌نگر باشد؟!/ مجلس نهم بیش از اندازه سیاسی وجناحی بوده

اختصاصی مازند مجلس: ما زمانی انتخابات برگزار میکردیم و یک ریال برای مسائل پشتیبانی آن هزینه نداشتیم/ با این هزینه‌های تبلیغاتی و تعهدات قبل از رای مگر می‌شود کلان‌نگر بود؟!/ مجلس نهم بیش از اندازه سیاسی وجناحی بوده/ متاسفانه عوام جامعه از اقدامات پوپولیستی استقبال می‌کنند/موضوع نگاه به رای آوری دور بعد برای نماینده یعنی اول انحراف

اختصاصی مازند مجلس: مجید وکیل از سیاستمداران باتجربه و قدیمی ایران است که سابقه دو سال فرمانداری در بهشهر و دو سال فرمانداری قائمشهر را در ابتدای شروع به کار دولت اصلاحات در کارنامه خود دارد. وی علاوه بر بخشداری مرکزی تهران در سال 66، یکسال سرپرستی فرمانداری تهران را نیز برعهده داشت.

سابقه مدیر عاملی شرکت گردشگری سالاردره در سال 86 و مدیر امور حراست و مدیر امور منابع انسانی و پشتیبانی بانک توسعه صادرات نیز در سابقه وی دیده می شود.

به سراغ مجید وکیل اهل قم که دهه پنجم زندگی‌اش را آغاز کرده رفتیم و مصاحبه‌ای با ایشان پیرامون انتخابات مجلس آینده انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

 

مازند مجلس - با توجه به جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی و مدیریت کلان کشور، یک نماینده ایده‌آل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ وعده های انتخاباتی باید چگونه باشد؟

مجید وکیل - نماینده بایستی قدرت تجزیه وتحلیل داشته باشد. بایستی شجاع باشد. بایستی در همه حال در اندیشه حفظ منافع ملی باشد. نماینده بایستی در حدود وظایف نمایندگی وعده دهد چون نماینده در مجلس به تنهایی کاری نمیتواند انجام دهد پس بایستی وعده‌های خود را در مبنای کلی و در مسیر توسعه کشور مطرح کند.

 

مازند مجلس- نحوه تبلیغات انتخاباتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ متاسفانه برخی نامزدها به روش های نادرست مانند اطعام دهی روی می آورند. ضمن تحلیل فضای تبلیغاتی چه پیشنهاداتی برای غنای محتوی و بهبود شکل تبلیغات دارید؟

مجید وکیل - قطعا این نحوه تبلیغات با آرمانهای ما در شروع انقلاب ونوع نگاهمان به خدمت رسانی مغایرت دارد. ما زمانی انتخابات برگزار میکردیم و یک ریال برای مسائل پشتیبانی آن هزینه نداشتیم، و حالا یک ریال کمک مردمی برای برگزاری انتخابات نداریم! به نظر میرسد اگر مدیران سیاسی و برگزارکنندگان انتخابات و کاندیدها به سمت برگزاری جلسات هم اندیشی و پرسش و پاسخ بروند و به طرح مسائل کشوری بپردازند فضای انتخابات و تبلیغات آن بهتر میشود. من شاهد بخش کوچکی از این روش در انتخابات مجلس ششم در شهرستان قائمشهر بودم که با کاندیدا شدن یک عزیز ارزشی و رفتن در این مسیر دیگر کاندیدهای شهر هم به این مسیر رفتند .هر چند که آن عزیز رای هم نیاوردند.

 

مازند مجلس - یک نماینده از هر حوزه‌‌ی انتخابیه که وارد مجلس شود یک وظیفه ملی بر دوشش است و از طرفی ظرفیت رای آوری برای نماینده‌ای که نگاه بومی دارد در دوره‌های بعد بیشتر است. به نظر شما نگاه نمایندگان باید کلان باشد یا استانی؟

مجید وکیل - موضوع نگاه به رای آوری دور بعد برای نماینده را مطرح کردید و این یعنی اول انحراف به نظر من. بر اساس مفاد قانون اساسی نماینده نقش کشوری دارد و اصلا نبایستی در مسائل خرد استانی و حوزه ای دخالت کند و قانون اساسی این نقش را به شوراهای اسلامی روستای و شهری و استانی داده است. ولی وقتی در مسیر به انحراف رفتیم این موضوع هم منحرف میشود. نماینده اگر عافیت طلب نباشد وبه فکر خدمت باشد و به فکر رای اوری دور بعد نباشد قطعا بایستی کلان نگر باشد. ولی با این هزینه های تبلیغاتی و تعهدات قبل از رای به افراد می‌گذارد که نماینده کلان‌نگر باشد؟

 

مازند مجلس - باتوجه به اینکه حدود 200 نفر از 290 نماینده مجلس هشتم نتوانستند به مجلس نهم راه یابند، ضمن تحلیل عملکرد مجلس نهم در انجام وظایف قانونی خود و نحوه مواجهه با دولت‌های دهم و یازدهم، پیش‌بینی شما از میزان تغییر در ترکیب مجلس دهم چیست؟

مجید وکیل - متاسفانه مجلس نهم بیش از اندازه سیاسی وجناحی بوده وکمترین نگاه را به منافع ملی داشته است و موافقتها و مخالفتهای خود را تنها بر اساس منافع جناحی تحلیل کرده.

مازند مجلس - با توجه به آخرین ذائقه سیاسی مردم در انتخاب گفتمان اعتدال، ضمن تحلیل عملکرد دولت تدبیر و امید در مازندران، به نظر شما اقبال عمومی مردم استان در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی به کدام گفتمان سیاسی خواهد بود؟

مجید وکیل - این موضوع شدیدا به رفتار دولت بر میگردد. متاسفانه عوام جامعه از اقدامات پوپولیستی و زود بازده در مورد خودشان استقبال می‌کنند و به اقدامات زیر ساختی توجه نمی‌کنند. اگر دولت در مذاکرات به نتیجه برد برد نرسد و با توجه به اینکه درصد بیشتر وقت دولت و سیاست کلان دولت در این سبد گذاشته شده نتایج غیر باوری بدست خواهیم اورد. هر چند دولت در اقدامات زیر ساختی در کنترل تورم وثبات اقتصادی و.....موفق بوده.

 

مازند مجلس - با توجه به تجربه همزمانی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، اثرات متقابل انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نقاط مثبت و منفی آن را چه می‌دانید؟

مجید وکیل - همزمانی انتخابات از لحاظ بودجه و کم شدن دوران سکون کاری و... مطلوب و مفید است. من بیشتر این اجماع در برگزاری را مثبت میبینم.

 

مازند مجلس - با وجود 4 سهمیه مازندران در مجلس خبرگان رهبری و 12 سهمیه در مجلس نمایندگان شورای اسلامی از 9 حوزه انتخابیه، به نظر شما آیا امکان همگرایی بین نامزدهای این دو انتخابات و ارائه لیست‌های مشترک وجود دارد؟

مجید وکیل - شناخت کافی از کاندیدای خبرگان استان ندارم ولی فکر میکنم تعداد کاندیدای خبرگان در استان محدود باشند و همگرایی در بین این دو گروه کاندیدا نمی‌بینم.

 

مازند مجلس- عملکرد کلی نمایندگان مازندران در ادوار مختلف و مخصوصا در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما ورود مجدد نمایندگان ادوار به مجلس میتواند مفیدتر باشد یا ورود چهره‌های جدید؟

مجید وکیل - متاسفانه نمایندگان مازندران شدیدا محلی و منطقه ای در مجلس به موضوعات نگاه می‌کنند وخیلی نمود کشوری ندارند استفاده از نیروهای جدید و کشوری بهتر است.

 

مازند مجلس - در سالهای اخیر طرح استانی شدن انتخابات سر و صدای زیادی ایجاد کرده و موافقان و مخالفان بسیاری دارد. این طرح را چگونه ارزیابی می‌کنید و چه مزایا و معایبی دارد؟ مقدمات اجرای آن را چه می‌دانید؟ اجرای این طرح بر انتخابات و ترکیب مجلس چه تاثیری خواهد داشت؟

مجید وکیل - به نظر من انتخابات استانی موجب میگردد نمایندگان تا حدودی از پیله اقدامات محلی خارج گردند و نیروهای شناخته شده و با کیفیت تفکر کشوری به مجلس راه پیدا کنند.

گفت و گو: محمد سفری

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مجید وکیل - فرماندار بهشهر - فرماندار قائمشهر - مجلس نهم - انتخابات مجلس - اقدامات پوپولیستی - کلان نگر - تبلیغات انتخاباتی - نماینده مجلس -

مطالب مرتبط با : با هزینه‌های تبلیغاتی و تعهدات قبل از رای مگر نماینده می تواند کلان‌نگر باشد؟!/ مجلس نهم بیش از اندازه سیاسی وجناحی بوده
نظر شما در مورد : با هزینه‌های تبلیغاتی و تعهدات قبل از رای مگر نماینده می تواند کلان‌نگر باشد؟!/ مجلس نهم بیش از اندازه سیاسی وجناحی بوده

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها