مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1438 -تاریخ انتشار : شنبه 16 خرداد 1394 -ساعت : 16:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سرانجام طرح استانی شدن انتخابات مجلس مشخص شد/طرح به انتخابات نرسید

پیش بینی مازندمجلس به وقوع پیوست

سرانجام طرح استانی شدن انتخابات مجلس مشخص شد/طرح به انتخابات نرسید

اختصاصی مازند مجلس - پایگاه خبری مازند مجلس پیشتر طی یادداشت تحلیلی در مورد استانی شدن انتخابات جوانب این طرح را بررسی و طبق شواهد موجود با قاطعیت از رد این طرح خبر داده بود.

اختصاصی مازند مجلس: طرح استانی شدن انتخابات در تاریخ 24 آذر 1393 با امضای 169 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تسلیم هیات رئیسه مجلس شد و در روز دوم اردیبهشت در دستور جلسه علنی مجلس قرار گرفت و در نهایت کلیات آن با 149 رای موافق و 69 رای مخالف به تصویب رسید.

پیشینه لایحه استانی شدن انتخابات به مجلس پنجم بازمی‌گردد که مورد تصویب نمایندگان قرار نگرفت. پس از آن مجلس ششم پیگیر این طرح بود و پس از تصویب در صحن علنی مجلس آن را به شورای نگهبان فرستاد اما با مخالفت شورای نگهبان رو به رو شد. در مجلس بعدی یعنی مجلس هفتم نیز بحث استانی شدن انتخابات پیش کشیده شد و کلیات آن پس از تصویب به شورای نگهبان ارجاع داده شد اما مجددا با آن مخالفت گردید.

در دوره نهم مجلس شورای اسلامی با آنکه در صحن علنی این طرح با رای قاطعی تصویب شد اما طبق اخباری که امروز از مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد خبر از رد این لایحه برای انتخابات امسال می‌داد تا پرونده این طرح جنجالی پس از مدت‌ها گمانه‌زنی و اظهار نظر بسته شود.

پایگاه خبری مازند مجلس پیشتر طی یادداشت تحلیلی در مورد استانی شدن انتخابات جوانب این طرح را بررسی و طبق شواهد موجود با قاطعیت از رد این طرح خبر داده بود. (کلاف کور استانی شدن انتخابات مجلس/اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان در سه دوره/آیا شورای نگهبان کوتاه می آید؟)

امروز 16 خرداد 94 در مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست کلی انتخابات و طرح استانی شدن انتخابات بررسی شد که در نتیجه استانی شدن انتخابات مجلس از سیاست‌های کلی انتخابات حذف شد.

 

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مورد گفت: دو بحث مهم یعنی سیاست‌های کلی انتخابات و طرح استانی شدن انتخابات را بررسی کردیم و موافقان و مخالفان این طرح نظرات خود را مطرح کردند؛ موافقان درباره مناقب این طرح می‌گفتند که طرح استانی، شهرستانی شدن موجب می‌شود افراد نخبه با قابلیت بیشتری وارد مجلس شوند، اما مخالفان معتقد بودند که بر روی این طرح باید مطالعات عمیق‌تری صورت گیرد و مراکز پژوهشی و دانشگاهی نیز بر روی آن مطالعه کنند.
وی درباره سرنوشت این طرح یادآور شد: در مجموع رای‌گیری انجام شد و این طرح حذف شد و قرار شد که فعلا طرح استانی، شهرستانی شدن در سیاست‌های کلی انتخابات گنجانده نشود، بنابراین این طرح از سیاست‌های کلی انتخابات خارج شد، چرا که موافقان آن نتوانستند بقیه اعضا را قانع کنند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: طرح استانی شدن بر عهده مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است و اصلا اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ضرورتی برای طرح مسئله به عنوان بندی از سیاست کلی انتخابات تشخیص ندادند.

 

با این حساب انتخابات اسفند 94 نیز مانند 9 دوره پیشین به صورت حوزه‌‌ای برگزار خواهد شد و هیچ تفاوتی با دوره‌های گذشته نخواهد داشت اما قطعا پس از تشکیل مجلس دهم نمایندگان ملت با فراغ بال و بدون فشار و عجله بر روی این طرح کار خواهند کرد تا در دوره آینده شاهد استانی شدن انتخابات باشیم.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استانی شدن انتخابات - استانی شدن انتخابات - محسن رضایی -

نظرات کاربران در مورد : سرانجام طرح استانی شدن انتخابات مجلس مشخص شد/طرح به انتخابات نرسید
  • سعیدبهنیاپاسخ0جمعه 19 تیر 1394

    طرح استانی شدن مجلس متاسفانه مشکلات زیادی رابرای مناطق محروم به وجودمی آورد بجای اینکه محرومیت زدایی شوداین طرح محرومیت رابدترخواهدکردومشکلات راچندبرابرخواهدکردامیدواریم لین طرح هیچ موقع تصویب نشود...

نظر شما در مورد : سرانجام طرح استانی شدن انتخابات مجلس مشخص شد/طرح به انتخابات نرسید

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها