مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 170905 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 خرداد 1396 -ساعت : 14:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
چرا خراسان شمالی این بار رای بیشتری به رقیب روحانی داد؟

چرا خراسان شمالی این بار رای بیشتری به رقیب روحانی داد؟

مازندمجلس: منصور کمالی که در زمان تاسیس استان خراسان شمالی در سال 1383، مشاور اولین استاندار این استان تازه تاسیس بوده از دلایل برتری رای رقیب روحانی در این استان می گوید.

مازندمجلس: منصور کمالی گفت: در استان خراسان شمالی و در واقع از قوچان گرفته وتا شمال خراسان شمالی و تا مرز استان گلستان، کردهای شمال خراسان شمالی زندگی میکنند و اکثریت جمعیت را دارند. اینها همیشه، تفکرشان تفکر اصلاح طلبی بوده است. زادگاه آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور آقای روحانی، خراسان شمالی است. یعنی شهرستان شیروان. ایشان در دوره چهارم نماینده مردمشیروان در مجلس بوده است. بنا به گفته خودشان، تفکر اصول گرایی دارند. معاونپارلمانی ایشان، بچه شهرستان فاروج است. فاروج کمترین رای را به آقای روحانی داشتهاست یعنی 27 درصد.

او ادامه داد: استاندار قبلی ما یعنی آقای پرویزی، بومی استان بودند ووقتی که استاندار شدند تفکر اصلاح طلبی داشتند. اما عملکرد ایشان به قدری ضعیف بودکه برکنار شد. البته این عملکرد تحت این مساله بود که وزیر کشور به استاندار درعزل و نصب هایش اجازه نمی داد و در کارهایی که می خواست انجام بدهد. بالاخره با صحبت هایی که شد و رسانه ها و مردم،از استاندار قبلی استان خراسان شمالی، اعلام نارضایتی کردند. در نتیجه استاندار راتغییر دادند و حدود 15 ماه قبل استانداری اصلاح طلب تر به نام آقای محمدرضا صالحی،استان را به دست گرفتند. پیشبینی می شد تغییرات خوبی در زمان استاندار جدید در سطح مدیران اجرایی داشته باشیمکه سرعت کار در استان تازه تاسیس خراسان شمالی، بیش تر شود و مردم این نشاط و تحرکرا احساس کنند.  اما این طور نشد و کارها طبق روال استاندار قبلی پیش رفت. قطعا وزارت کشور در این وضعیت تاثیرگذار بودهاست یعنی در عزل و نصب و تغییرات استاندار جدید خراسان شمالی. بعضی فرمانداری هامثل فرمانداری اسفراین، هفت ماه یا هشت ماه فرماندار نداشت و بدون فرماندار بود.

او گفت: به نظر من، اعمال نفوذهای  بیش از حد وزارت کشور رویاستان خراسان شمالی، تاثیرگذار بر میزان رای روحانی بود. ما بارها این موضوع را دررسانه ها به آقای روحانی گفتیم و اعلام کردیم که چنین مساله ای دارد اتفاق میافتد. نه تنها در استان خراسان شمالی بلکه در استان های دیگر نیز همین طور بود.اما توجهی نشد. انتصاب آقای احمدی به معاونت سیاسی وزارت کشور،هر چند برخلاف نظر وزیر کشور بود ولی بالاخره ایشان آمدند و سکان معاونت سیاسیوزارت کشور را گرفتند. اگر ایشان نمی آمدند افت رای، نه تنها در استان بلکه دراستان های دیگر هم شدیدتر می شد.

کمالی ادامه داد: میزان آقای روحانی و کل آرای کاندیداهای اصول گرا،نزدیک به هم هستند. اما اگر نوع تفکر نمایندگان استان خراسان شمالی را  درنظر بگیرید و آرای دوره های قبلی را محاسبه کنید شناخت بهتری می توان کسب کرد. ماآرای یک دوره را نباید ملاک قرار بدهیم. در سال92 آقای روحانی آنچنان چهره اصلاح طلبی از خودش نشان نداده بود. در بعضی جاها،آقای قالیباف را در سال 92، بیش تر پسندیدند. آقای قالیباف در سال 92، خیلی چهرهاصولگرایی از خودش نشان نداد.  بنابرایناگر نمایندگان مجلس و دوره های قبل را ملاک قرار بدهید اصلاح طلبان، بیش ترین رایرا داشته اند. اکثر مسئولان هم می دانند که خراسان شمالی، یک استان کاملا اصلاحطلب است و میزان و درصد اصلاح طلب ها، همیشه بیش تر از اصول گراها بوده است نسبتبه استان خراسان جنوبی و حتی نسبت به استان خراسان رضوی.

او گفت: قطعا اصلاح طلبانباید تبلیغ می کردند. نمایندگان در لیست اصلاح طلبان بوده اند و برای مجلس رایآورده اند. قطعا باید این کار را انجام می دادند. البته این نمایندگان اصلاح طلب،تلاش کردند. حتی نمایندگان دوره های قبل هم رفتند و تلاش کردند.

با وجود این که همه نمایندگان فعلی و قبلی مجلس تلاش کردند، شما میبینید که در روستایی که آقای علی قربانی متولد آنجا است و نماینده اصلاحطلبی(نماینده بجنورد، مانه و سملقان و جاجرم) است، آقای رئیسی سه برابر رای داشتهاست. من نوع رای دادن در  انتخابات ریاست جمهوریدر استان خراسان شمالی را بیش تر ناشی از عامل اجرایی می دانم.

 

 


منبع : خبرآنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : خراسان - استان - شمالی - اصلاح - استاندار - روحانی - نمایندگان - میزان - وزارت - نماینده - قالیباف - طلبان - اجرایی - تغییرات - تاثیرگذار - فرمانداری - گرفتند - فرماندار - آمدند - معاونت - مساله - شهرستان - فاروج - همیشه - دارند - کمالی - داشتهاست - ادامه - اعلام - بالاخره - البته - عملکرد - دادند -

مطالب مرتبط با : چرا خراسان شمالی این بار رای بیشتری به رقیب روحانی داد؟
نظر شما در مورد : چرا خراسان شمالی این بار رای بیشتری به رقیب روحانی داد؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها