مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1428 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 خرداد 1394 -ساعت : 17:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
در عصر غیبت تشکیل حکومت اسلامی بر فقها واجب است/جمهوری اسلامی آبروی امام زمان (عج) است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:

در عصر غیبت تشکیل حکومت اسلامی بر فقها واجب است/جمهوری اسلامی آبروی امام زمان (عج) است

اختصاصی مازند مجلس: رئیس اسبق دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه پیام نورکشور اظهار داشت: در حالی که برخی اجرای احکام اجتماعی اسلام در عصر غیبت را حرام دانسته و عده‌ای دیگر تنها آن را جایز می‌دانستند امام (ره) که بعد از معصومین شخصیتی به این اندازه جامع که دلسوز بشر بوده باشد سراغ نداریم معتقد بودند بر فقها تشکیل حکومت اسلامی واجب است.

اختصاصی مازند مجلس: دکتر «عابدین مومنی» عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و از نخبگان سیاسی بابل که در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز از این حوزه انتخابیه نامزد انتخابات بوده است با حضور در دفتر «مازند مجلس» ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و با توجه به تقارن نیمه شعبان با رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت: حضرت امام (ره) غیبت امام زمان (عج) را حمکت الهی قلمداد می‌نمودند و اینگونه نبوده است که به علت فشارها و تهدیدها و تقیه امام (ع) در غیبت به سر می‌برند و چون امام (ره) این دیدگاه را داشتند برخلاف دیگر عالمان که معتقد بودند برخی از احکام اسلامی مانند تشکیل حکومت اسلامی، اجرای حدود و اقامه نماز جمعه تعطیل است معتقد بودند که تشکیل حکومت اسلامی یک تکلیف الهی است چراکه تعطیل کردن برخی از احکام اسلامی در عصر غیبت یعنی منسوخ شدن دین.

رئیس اسبق دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه پیام نورکشور اظهار داشت: در حالی که برخی اجرای احکام اجتماعی اسلام در عصر غیبت را حرام دانسته و عده‌ای دیگر تنها آن را جایز می‌دانستند امام (ره) که بعد از معصومین شخصیتی به این اندازه جامع که دلسوز بشر بوده باشد سراغ نداریم معتقد بودند بر فقها تشکیل حکومت اسلامی واجب است.

و البته تشکیل حکومت اسلامی به نیابت از امام زمان (عج) معنا پیدا می‌کند لذا انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت در ایران به نیابت از امام زمان (عج) صورت گرفته است. در واقع حکومت اسلامی را امام زمان دایر می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: بحث نیابت امام زمان (عج) با همین تعبیر که فقیه نائب امام زمان است را «علامه حلی» در کتاب «تذکره الفقها» به کار برده‌اند و علامه حلی شخصیتی است که درباره جایگاه علمی وی جای هیچ بحثی وجود ندارد چه اینکه او را علامه المشارق و المغارب لقب داده‌اند.

مومنی افزود: در حال حاضر که مقام معظم رهبری با صلابت و قدرت دارند این کشور و این انقلاب را هدایت می‌کنند مسئولیت ما نیز بسیار سنگین است چراکه این انقلاب و جمهوری اسلامی آبروی امام زمان (عج) است و ما نباید نسبت به آبروی امام زمان (عج) بی‌تفاوت باشیم.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : عابدین مومنی - بابل - انتخابات مجلس دهم - دکتر عابدین مومنی -

نظر شما در مورد : در عصر غیبت تشکیل حکومت اسلامی بر فقها واجب است/جمهوری اسلامی آبروی امام زمان (عج) است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها