مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1476 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 خرداد 1394 -ساعت : 11:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصلاح‌طلبان محمودآباد هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند/ راست رادیکال پایگاه ضعیف سیاسی دارد

گفت‌وگوی اختصاصی سیف‌ا... زاده عضو شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان با مازندمجلس؛

اصلاح‌طلبان محمودآباد هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند/ راست رادیکال پایگاه ضعیف سیاسی دارد

اختصاصی مازند مجلس: جریان اصلاح طلبان محمودآباد از نظر فعالیت سیاسی در همه‌ی زمان‌ها حتی در دوران دو دوره دولت قبلی پویا بوده /جوانان اصلاح‌طلب به عنوان نیروی محرک چرخ دنده‌های اصلاح‌طلبی یاد می‌شود/ طیف دیگری هم وجود دارد که اصول و مبانی آن چندان شفاف نیست و کنش سیاسی در این طیف بیش از اینکه معطوف به منش و هویت خاصی باشد، تابع منافع سیاسی است.

اختصاصی مازند مجلس: در سلسله گفت‌گوهای پایگاه خبری تحلیلی مازندمجلس با فعالان سیاسی مازندران به منظور آگاهی از آخرین رخدادها و اتفاقات سیاسی در مازندران و همچنین بسط افکار و اندیشه‌های طیف‌های مختلف سیاسی، اینبار به سراغ علی سیف اله زاده یکی از اعضای شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان مازندران رفتیم و گفت‌وگویی انجام دادیم که از نظر می‌گذرد.

 

مازندمجلس- خود را به صورت اجمالی برای ما و خوانندگان این مصاحبه معرفی کنید؟

علی سیف اله زاده هستم, دانشجوی دوره دکترای جامعه شناسی سیاسی, به عنوان فعال سیاسی اصلاح طلب که مسئول ستاد دکتر معین در ۱۳۸۴ و همچنین در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در ستاد یکی از نامزدهای اصلاح‌طلب عضو کمیته دانشجویی بودم که با دانشجویان به بحث و گفت‌وگو می‌نشستیم. در حال حاضر عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مازندران هستم.

 

مازندمجلس- تحلیل شما از آرایش سیاسی حوزه انتخابیه نور و محمودآباد چیست؟

سیف اله زاده- در محمودآباد مثل بقیه شهرهای سطح کشور، اصلاح طلبان در حال فعالیت هستند که در شرایط فعلی طیف اعتدال به آن اضافه شدند و از جریان اصول گرایان از میانه تا راست افراطی در حال کنش سیاسی هستند. البته راست رادیکال به خاطر پایگاه ضعیف سیاسی، در مرحله‌ی تصمیم گیری برای انتخابات سعی می‌کنند هویت خود را حداقل برای بخش غیرسیاسی شهری نمایان نکنند ولی کنشگران اصلاح طلب سعی در معرفی تبار سیاسی آنها و ارجاع حافظه تاریخی مردم به دوره هشت ساله ی دولت نهم و دهم دارند. در کنار این دو جریان، طیف دیگری هم وجود دارد که گرچه در سطح کشور از آن به عنوان جریان اصول‌گرایی یاد می‌شود اما در این شهرستان اصول و مبانی آن چندان شفاف نیست و کنش سیاسی در این طیف بیش از اینکه معطوف به منش و هویت خاصی باشد، تابع منافع سیاسی است.

 

مازندمجلس- وضعیت اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را در محمودآباد چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سیف اله زاده- جریان اصلاح طلبان محمودآباد از نظر فعالیت سیاسی در همه‌ی زمان‌ها حتی در دوران دو دوره دولت قبلی پویا بوده و از نیروهای خوب و باسابقه و متعهدی برخوردار است و در میان جامعه شهری از پایگاه و احترام بالایی برخوردار است، ولی از جریان اعتدال نمی‌توان در سطح نخبگان تأثیر گذار، عناصری را در محمودآباد مورد شناسایی قرار داد. از جریان اصلاح طلب هنوز چهره‌ی مشخص و شناسنامه داری تا حالا به طور آشکار اعلام آمادگی نکرد، اگرچه این جریان، نشست‌هایی با بعضی از اشخاص که در عرصه رقابت انتخاباتی وارد کارزار شدند، داشت ولی هنوز به جمع بندی نرسیدند و این فرایند در حال اجرا می‌باشد.

 

 

مازندمجلس- عملکرد شورای مشورتی و مجمع اصلاح‌طلبان محمودآباد چه بوده است؟

سیف اله زاده- شورای مشورتی پیش درآمد توسعه سیاسی و حزبی است و اینکه اصلاح طلبان به هویت و سازماندهی برسند امری میمون و مبارک است چون این امر باعث شفافیت در کار سیاسی و عدم سؤاستفاده از اصلاح طلبان توسط فرصت‌طلبان می‌شود.

در محمودآباد بخش جوانان هنوز به سازماندهی نرسیدند ولی با تلاش و پیگیری بعضی از دوستان جوان اصلاح‌طلب این کار در حال انجام شدن است ولی جوانان اصلاح طلب در نشست‌های سیاسی با بزرگان این جریان در ارتباطند و در تصمیم‌گیری‌های سیاسی مشارکت می‌کنند. از جوانان اصلاح‌طلب به عنوان نیروی محرک چرخ دنده‌های اصلاح‌طلبی یاد می‌شود.

 

 

مازندمجلس- درپایان بفرمایید مسائل و مشکلات جوانان اصلاح‌طلب در محمودآباد چیست؟

سیف اله زاده- در مورد جوانان یکی از مشکلاتی که می توان ذکر کرد، عدم تمایل به حضور نهادمند در میدان سیاست است که بیشتر تحت تاثیر شرایط فرهنگی و اجتماعی قرار دارد

نکته قابل توجه دیگر ضعف بنیان‌های نظری در حوزه دانش سیاسی، برای جهت گیری اصلاح طلبی، در میان جوانان است که باید با احیای سنت کتاب‌خوانی و آموزش بر طرف گردد.

گفت‌وگو: مجید ساجدی‌فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی سیف الله زاده - حوزه انتخابیه نور و - شورای هماهنگی اصلاح -

نظر شما در مورد : اصلاح‌طلبان محمودآباد هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند/ راست رادیکال پایگاه ضعیف سیاسی دارد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها