تاریخ انتشار : سه شنبه 27 تیر 1396 - ساعت : 08:16

کد مطلب: 180011 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نامه بررسی کرد؛ ترامپ برجام را پاره نکرد/ ظریف از احتمال ایجاد کانال ارتباطی جدید تهران و واشنگتن خبر داد

مازندمجلس: دولت آمریکا برای دومین بار از زمان روی کار آمدن ترامپ در این کشور پایبندی ایران به برجام را تایید و در گزارشی به کنگره آن را اعلام کرد، تاییدی که می تواند پیام هایی به همراه داشته باشد.

مازندمجلس: رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه کوتاهی برای دومین بار دولت ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید کرد، ناظران بر این باور هستند که واشنگتن برخلاف وعده های ترامپ نه تنها برجام را پاره نمی کند بلکه به آن پایبند نیز خواهد ماند.

آوریل گذشته بود که دولت ترامپ نظر خود را درباره روند اجرایی شدن برجام برای نخستین بار اعلام کرد و عنوان کرد که علی رغم پایبندی ایران به برجام روح این توافق اما از سوی تهران نقض شده است، این بار نیز تایید برجام از سوی دولت تازه کار ترامپ در شرایطی صورت گرفت که تحریم هایی نیز در کنار آن علیه چند نهاد و شخص ایرانی در ارتباط با برنامه موشکی و آنچه تقلب اینترنتی خوانده می شود، اعمال خواهد کرد.

این تاییدیه از جانبه دولت آمریکا به کنگره باید هر 90 روز انجام بگیرد و اکنون بیانگر آن است که بر خلاف ادعاهای ترامپ در خصوص برجام در زمان دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری این کشور که آن را توافقی بد خوانده و گفته بود برجام را پاره می کند امروز نه تنها آن را پاره نکرده است بلکه پایبندی طرف مقابل به آن را نیز تایید می کند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این باره نوشت:‌ناظران بی المللی و دیگر امضا کنندگان برجام با عنوان اینکه ایران به برجام پایبند بوده است به دولت آمریکا فضایی برای تهیه و تدارک گزارش مورد نیاز کنگره درباره برجام هر 90 روز یک بار داده است.

این روزنامه می نویسد که آخرین تایید اجرای برجام از سوی ایران آوریل گذشته از سوی دولت ترامپ در حالی صورت گرفته بود که در آن زمان نیز یک سری از تحریم ها علیه چند شخص و نهاد ایرانی در ارتباط با برنامه موشکی تهران اعمال شده بود.

تایید اجرای برجام از سوی ایران در حالی برای دومین بار صورت می گیرد که کمیته بازنگری برجام در دولت آمریکا که به خواست رئیس جمهور این کشور تشکیل شده است تا پیش از زمان تاییدیه بعدی برجام از سوی واشنگتن کار خود را به پایان می برد. یک مقام آمریکایی نیز در این باره گفت که واشنگتن با متحدانش برای رسیدن به توافق مشترکی در خصوص برجام کار خواهد کرد.

پیشتر «الیز لابوت»، خبرنگار سی ان ان به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد شواهد نشان می دهد دولت ترامپ بعد از تکمیل بررسی ها همچنان در توافق برجام خواهد ماند اما اجرای سفت و سخت آن را مد نظر خواهد داشت.

تحلیلگران بر این باور هستند که تایید مجدد برجام از سوی دولت جدید آمریکا بیانگر این موضوع است که واشنگتن نه تنها به توافق هسته ای ایران پایبند است بلکه هیچ راه گریزی برای نادیده گرفت این توافق بین المللی که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است نیز وجود ندارد، توافقی که علی رغم اینکه دولت ترامپ آن را ناکارآمد می خواند از سوی دیگر امضا کنندکان این توافق هسته ای شامل انگلیس آلمان فرانسه چین و روسیه اما توافقی خوب و کارآمد خوانده می شود.

ظریف در واشنگتن، از روی میز بودن گزینه خروج از برجام برای ایران تا مسخره خواندن تلاش ها برای تغییر نظام

دومین تایید پایبندی تهران به توافق هسته از سوی دولت ترامپ در شرایطی صورت گرفت که ظریف وزیر خارجه کشورمان برای شرکت در شورای روابط خارجی آمریکا در واشنگتن به سر می برد، ظریف در این سفر عنوان کرد که گزینه خروج از برجام در صورت نقش متن توافق هسته ای از سوی آمریکا برای تهران روی میز است.

وزیر خارجه کشورمان که با نشریه آمریکایی نشنال اینترست سخن می گفت با بیان اینکه تهران در مسیر برجام قدم می گذارد، تاکیید کرد که ایران اگر نقضی عمده و یا آنچه که در مفاد توافق هسته ای از آن با نام ناکامی در عمل کردن به وعده ها نام برده شده اتفاق بیافتد، ایران گزینه های دیگری پیش رو دارد که از آن جمله می تواند خروج از توافق باشد.

اظهارات ظریف از سویی بیانگر پایبندی تمام و کمال تهران به توافق هسته ای است و از سوی دیگر نشان می دهد که نقض برجام از سوی طرف مقابل نیز می تواند برای گروه 5+1 گران تمام شود و به نوعی می توان گفت که واشنگتن دریافته است که جاده دوسویه برجام هیچ گاه یک طرفه نخواهد شد.

ظریف شب گذشته همچنین در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا نیز حضور پیدا کرد و از محتمل بودن گفت وگوهایی میان تهران واشنگتن و ایجاد کانال ارتباطی میان دو کشور گفت و تاکید کرد که که با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفت‌وگویی نداشته‌ است اما این بدین معنا نیست که احتمال تعامل در آینده وجود ندارد.

ظریف در این اظهارات تند و قابل توجه تلاش واشنگتن و اظهاراتی در این باره در خصوص برای تغییر نظام در ایران را مسخره خواند و گفت:  ژنرال ماتیس چند روز پیش گفت ایرانی‌ها حق انتخاب ندارند. و آیت‌الله رییس‌جمهور را انتخاب می‌کند و این‌گونه توضیح داد که انگار ترامپ در آمریکا رییس‌جمهور بعدی را انتخاب کند. مردم ۱۰ ساعت در صف می‌ایستند که رییس‌جمهوری را انتخاب کنند که از قبل انتخاب شده است؟! شاید مردم داخل ایران شست‌وشویی مغزی شده‌اند! ایرانی‌ها در لس‌آنجلس چهار ساعت در صف می‌ایستند که رییس‌جمهوری را انتخاب کنند که از قبل مشخص است؟! خودتان را مسخره نکنید! به واقعیت‌ها بنگرید. تغییر رژیم در ایران جواب نمی‌دهد زیرا کشوری نیست که برای بقا و مشروعیت به آمریکا وابسته باشد.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #برجام #توافق #واشنگتن #آمریکا #ترامپ #تایید #تهران #پایبندی #خارجه #گذشته #خوانده #عنوان #بیانگر #تغییر #اینکه #مسخره #پایبند #آمریکایی #گزارش #گزینه #شورای #اجرای #توافقی #خواند #ندارد #خارجی #رییس‌جمهور #می‌ایستند #رییس‌جمهوری #ایرانی‌ها #اظهارات #روابط #المللی #تواند #کشورمان #موشکی #دومین #آوریل #درباره #تیلرسون #ارتباطی #احتمال #ایجاد #کانال #شرایطی #تحریم #تاییدیه #کنگره #مقابل #اعمال #بررسی #ایرانی #ارتباط #برنامه #روزنامه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نامه بررسی کرد؛ ترامپ برجام را پاره نکرد/ ظریف از احتمال ایجاد کانال ارتباطی جدید تهران و واشنگتن خبر داد