مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1477 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 خرداد 1394 -ساعت : 11:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نقش آفرینی شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی در پیروزی یا شکست اصلاح طبان شرق مازندران/ آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟

از رقابت درون خانوادگی تا درون جناحی اصلاح طلبان شرق استان

نقش آفرینی شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی در پیروزی یا شکست اصلاح طبان شرق مازندران/ آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟

اختصاصی مازند مجلس: اگرچه قاطبه فعالین سیاسی خواهان ایجاد سازوکار حرفه‌ای و تعیین شاخص‌هایی برای رسیدن به نامزد نهایی از میان کاندیدای اصلاح طلب می‌باشند و نقش هدایت گونه شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی در ایجاد این سازوکار غیر قابل انکار است اما با این همه باید دید شیخ اصلاح طلب شرق استان تغییر رویه خواهد داد؟ و یا اینکه تاریخ سیاسی شرق مازندران تکرار خواهد شد؟

اختصاصی مازند مجلس: بیت آیت الله رحمانی خلیلی و شخص «شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی» یکی از تاثیر گذارترین بیوت و چهره‌های سیاسی شرق مازندران می‌باشد. «حجت الاسلام علی اصغر رحمانی خلیلی» که خود فرزند روحانی سرشانس بود در انتخابات میان دوره‌ای اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب 74 درصد آرا وارد مجلس شد. شاید به جرئت بتوان گفت رحمانی خلیلی جزء معدود روحانیون مازندران بوده است که بیشترین تعدد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را تجربه کرده است. وی که در دومین دوره انتخابات مجلس نیز موفقیت خود را با کسب 53 درصد آرا استمرار بخشیده بود در سومین دوره انتخابات کرسی مجلس را به روحانی دیگری به نام «حجت الاسلام سید رسول حسینی کوهستانی» واگذار کرد.

وی دو دوره پیاپی یعنی چهارمین و پنجمین دوره انتخابات مجلس را نیز به «حجت الاسلام محمد حسن جمشیدی اردشیری» واگذار کرد. اما دوم خرداد و خلق گفتمان اصطلاحات در عرصه سیاسی کشور سبب شد شکست‌های پیاپی رحمانی خلیلی پایان پذیرد و وی باری دیگر راهی مجلس شورای اسلامی شود. این بار اما رحمانی با 43 درصد آرا موفق به ورود به ششمین دوره مجلس شورای اسلامی شد.

در حالی که وی بخش اعظمی از آرای خود را مدیون حماسه دوم خرداد بود و در اصلاح طلبانه‌ترین مجلس بعد از انقلاب اسلامی حضور داشت و رویکرد اصلاح طلبی آن ایام مانع کاندیداتوری وی برای هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نشد و وی درحالی که بسیاری از یاران و همراهان ستادی خود را در اردوگاه تحریمی‌ها می‌دید و برخی از فعالین سیاسی و ستادی در آن ایام مخالف حضور وی در صحنه انتخابات بودند، او اما نامزد انتخابات شد و رقابت را بار دیگر به «حجت الاسلام محمد حسن جمشیدی اردشیری» واگذار کرد. جمله‌ای که پس از انتخابات هفتمین دوره مجلس از او نقل قول شده است نشان داد پیشبینی نزدیکان وی نسبت به عدم استقبال مردم از انتخابات در آن ایام صحح بوده است. او گفت: «در روز جمعه رای گیری مردمی که به عباس آباد برای تفریح رفتند بیشتر از افرادی بودند که بر سر صندوق‌ها برای رای دادن آمدند.»

اما روند حضور و شکست‌های انتخاباتی رحمانی به دوره‌های سوم، چهارم، پنجم و هفتم خلاصه نشد. وی در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز درحالی که کاندیدای همسوی دیگری نیز در صحنه انتخابات حضور داشت نامزد انتخابات شد و این بار نه تنها خود شکست خورد بلکه به اندازه سهم خویش سبب شکست جریان اصلاح طلبی شرق مازندران نیز شد چرا که اصلاح طلبان شرق مازندران در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با وجود آنکه در مجموع ارای بیشتری را کسب نموده بودند اما به دلیل تکثر کاندیدا، صحنه انتخابات را به رقیب اصوگرای خود واگذار کردند.

وی اما در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزد انتخابات نشد و حمایت علنی نیز از هیچ یک از کاندیدای موجود در صحنه انتخابات نیز ننمود با اینهمه در حالی که منحنی تجربیات انتخاباتی رحمانی خلیلی با فراز و فرودهایی مواجه بوده است و در مجموع شاهد نزول آرای وی می‌باشیم اما وی با توجه به اقبال عمومی مردم به گفتمان دولت، گویا برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز نامزد انتخابات خواهد شد.

اگرچه در این دوره رقبای جدیتری نسبت به گذشته و حتی از نزدیکترین افراد خود را نیز در مقابل می‌بیند به نحوی که به نظر می‌رسد اقبال درونی خانواده رحمانی این با نه به شیخ کهنه کار بلکه به جوان این بیت یعنی دکتر وحید رحمانی است. چه اینکه حاج عبدالحمید رحمانی خلیلی در مراسمی که چندی پیش در خلیل شهر برگزار شده بود اظهار داشت: دكتر وحید رحمانی خلیلی چهره جوان، فرهیخته و دانشگاهی است و از منظر فردی، خانوادگی و پایگاه اجتماعی دارای موقعیتی ممتاز است و ایشان را جهت نامزدی دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی به مردم معرفی می‌نمائیم.

از سویی نامزدهای اصلاح طلب دیگری نیز در صحنه انتخابات حضور خواهند یافت که احتمال اقبال عمومی به آنان کمتر از نامزد نهایی خانواده رحمانی‌ها نخواهد بود. حال باید دید شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی که آگاهان سیاسی منطقه وی را لیدر جریان اصلاح طلبی در شرق استان می‌دانند در قامت یک لیدر و حامی ظهور خواهد یافت و یا باری دیگر در کسوت کاندیدا در صحنه انتخابات ظاهر خواهد شد. اگرچه قاطبه فعالین سیاسی خواهان ایجاد سازوکار حرفه‌ای و تعیین شاخص‌هایی برای رسیدن به نامزد نهایی از میان کاندیدای اصلاح طلب می‌باشند و نقش هدایت گونه شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی در ایجاد این سازوکار غیر قابل انکار است اما با این همه باید دید شیخ اصلاح طلب شرق استان تغییر رویه خواهد داد و یا اینکه تاریخ سیاسی شرق مازندران تکرار خواهد شد؟

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شیخ علی اصغر رحمانی - بهشهر - خلیل شهر - وحید رحمانی - اصلاح طلبان شرق مازن -

مطالب مرتبط با : نقش آفرینی شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی در پیروزی یا شکست اصلاح طبان شرق مازندران/ آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟
نظرات کاربران در مورد : نقش آفرینی شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی در پیروزی یا شکست اصلاح طبان شرق مازندران/ آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟
 • هموطنپاسخ13چهار شنبه 20 خرداد 1394

  با سلام، بدون تردید شیخ علی اصغر رحمانی برجسته ترین چهره اصلاح طلبی استان مازندران است و در سلامت و صراحت کلام و عملگرایی و خدمت به منطقه و کارایی و نفوذ ایشان هیچ شکی نیست و چه بهتر که مجلس بعدی از اکثریت چنین افرادی برخوردار گردد و منطق را جایگزین احساسات و منافع شخصی کنیم.

 • راه سبزپاسخ10پنج شنبه 21 خرداد 1394

  سلام و عرض ادب, دکتر علی اصغر رحمانی یک شخصیت برجسته سیاسی و یک رهبر سیاسی یک اندیشه سیاسی میباشد و حضور ایشون در صحنه سیاسی باعث خلق حماسه دیگر اصلاحات در عرصه انتخاباتی است حال سوال این است که ایا دکتر وحید رحمانی ایا افرادی غیر از محلات این شخصیت را میشناسند که خواهان کاندیداتوری میباشد.

 • عموزاد خليليپاسخ27شنبه 23 خرداد 1394

  فقط دكتر ايوب برزگرنژاد

 • شهروند بهشهریپاسخ2شنبه 23 خرداد 1394

  باسلامخدمت مردم فهمیم سه شهرستان بهشهر نکا گلوگاه.بیاییم باتدبیروعقلانیت وهوشیاری فردموردنظرانتخاب کنیم تا توسعه شهرمان رادنبال داشته باشه نه قوم قبیله ی انتخاب کنیم اشتباه ما در انتخاب ماست ب طورمثال دوره قبل انتخابات مجلس بهشهری نکای در اوردن تا بهشهری برود مجلس ایا واقعا انتخاب بجایی بود.بشینین فکر کنید ایا قوم قبیله ی همشهری بودن در پیشرفت شهروکشورموثر بوده.

 • مجتبی 115پاسخ22دوشنبه 25 خرداد 1394

  باسلام.بنظربنده دراین دوره دکترایوب برزگرنژادبرای منطقه مثمرثمرترازدیگرعزیزان هست.

 • نکاییپاسخ13سه شنبه 26 خرداد 1394

  سلام. تنها راه نجات هر سه شهرستان و منطقه نماینده شدن شیخ علی اصغر رحمانی است.

 • شعبانی از نکاپاسخ10سه شنبه 26 خرداد 1394

  به نظر بنده بهترین گزینه شیخ رحمانی است برای مجلس.

 • محمد رضاییپاسخ31پنج شنبه 18 تیر 1394

  عملکرد اقای مقیمی انقدر عالی هست که کسی اسمی از کاندیدای دیگه نیاره.درود بر مرد پر تلاش شهر ما

 • جوان اصلاح طلب بهشهر ی پاسخ10چهار شنبه 21 مرداد 1394

  دیگر دوره افراد پابه سن در اموراجرائی به پایان رسید همانطور که در مجلس خبرگان وجود افراد مسن موجب انتقاد عموم هست در بدنه اصلاحات نیز همینطور است جامعه و اقبال عمومی در پی چهره جدید و جوان مییباشد و شیخ اصلاحات بهتراست که حب جا و مقام را کنار بگذارد و کمی واقع بین باشد و با حضور و شکست خود ، شکست اصلاحات را رقم نزند و بهتر است به عنوان یک لیدر و پدر حامی نیروهای جوان باشد و هانطور که خانوانده او را سی سال حمایت کردند انتظار میرود حتی برای یک دوره هم که شده ایشان به این امر اقدام نماید و دست از خودخواهی و خود برتربینی بکشد زیرا اصلاحات هم مانند تمام جریانات نیاز به تکاپو و پویایی و پوست اندازی دارد . فردی که جز خود کس دیگر را دراین جریان قبول ندارد و به اجماع و خرد جمعی اعتقادی ندارد چطور میتواند یک اصلاح طلب واقعی باشد

 • خليل شهريپاسخ8چهار شنبه 04 شهریور 1394

  البته اكثراصلاح طلبان قدرت طلب وفرصت طلب هستند

 • اصلاح طلبان مازندرانپاسخ0شنبه 28 آذر 1394

  چه اینکه حاج عبدالحمید رحمانی خلیلی در مراسمی که چندی پیش در خلیل شهر برگزار شده بود اظهار داشت: دكتر وحید رحمانی خلیلی چهره جوان، فرهیخته و دانشگاهی است و از منظر فردی، خانوادگی و پایگاه اجتماعی دارای موقعیتی ممتاز است و ایشان را جهت نامزدی دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی به مردم معرفی می‌نمائیم.
  درود بر دكتر وحيد

 • خیملی ریکاپاسخ0یکشنبه 29 آذر 1394

  با سلام...بنظر من خانواده ی رحمانی در مازندران تکن تک.....پس ما وظیفمونه ک ب خانوادشون احترام بزاریم.....ولی رای ما دکتررررر وحید رحمانی....پرچم بالا

 • علیرضاپاسخ0یکشنبه 29 آذر 1394

  ما خواهان نمایندگی یک شخص جوان و با افکار نوین هستیم و شیخ علی اصغر رحمانی فقط به عنوان یک پشتیبان معنوی برای کاندیداهای جوان مناسب است و دکتر وحید رحمانی(آنطور که من مشاهده کردم) بسیار افکار پویا وجوان پسند و درعین حال اسلامی و آزادمنشانه ای دارد.بنظر میاید شیخ علی اصغر رحمانی باید دور را به جوانان بسپارد و به مصالح و آینده ی اصلاحات و نیاز جوانان منطقه هم کمی توجه کند،نه فقط به ماندگاری و جولان دادن خود.

 • محمد كاظم نصيريپاسخ0دوشنبه 30 آذر 1394

  حجت الاسلام علي اصغر رحماني خليلي بیشترین تعدد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را تجربه کرده است.
  و شايد بتوان گفت بيشترين شكست را
  ايا دوباره امدن او به و رقابت با برادرش كار درستيست ؟؟؟؟

 • همشهریپاسخ0پنج شنبه 04 خرداد 1396

  فقط دکتر وحید رحمانی

نظر شما در مورد : نقش آفرینی شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی در پیروزی یا شکست اصلاح طبان شرق مازندران/ آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها