مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1488 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 20 خرداد 1394 -ساعت : 12:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
احتمال دارد شاهد شکل‌گیری مجلسی شبیه مجلس پنجم باشیم/ اقبال دوباره مردم به نیروهای برجسته گفتمان اصلاحات و اعتدال‌گرا مبرهن است

قسمت دوم مصاحبه اختصاصی مازندمجلس با جعفر رحمان‌زاده

احتمال دارد شاهد شکل‌گیری مجلسی شبیه مجلس پنجم باشیم/ اقبال دوباره مردم به نیروهای برجسته گفتمان اصلاحات و اعتدال‌گرا مبرهن است

اختصاصی مازندمجلس: اگر زمینه‌های انتخابات رقابتی با مشارکت حداکثری فراهم شود و مجریان با نگاهی که رهبر معظم انقلاب به آراء مردم به عنوان حق الناس دارند، از آن پاسداری کنند، به نظرم حداقل شاهد شکل‌گیری مجلسی شبیه مجلس پنجم خواهیم بود.

اختصاصی مازند مجلس:  پایگاه خبری تحلیلی مازندمجلس گفت‌وگویی با جعفر رحمان‌زاده انجام داده که قسمت دوم این مصاحبه در ادامه می آید. قسمت اول مصاحبه با عنوان (انتخابات خبرگان در حوزه مطالبات خواص قرار دارد/ کنشگران سیاسی قواعد بازی را رعایت نمی‌کنند) پیش از این منتشر شده بود

مازند مجلس:  نحوه تبلیغات انتخاباتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ متاسفانه برخی نامزدها به روش های نادرست مانند اطعام دهی روی می آورند. ضمن تحلیل فضای تبلیغاتی چه پیشنهاداتی برای غنای محتوی و بهبود شکل تبلیغات دارید؟

رحمان‌زاده: صرف نظر از برخی از اقدامات پست و سخیف، وعده‌های انتخاباتی که در قالب تبلیغات داده می‌شود هیچ نسبتی با وظایف نمایندگی ندارد. اساسا دادن وعده شغل، ساخت راه، مدرسه، بیمارستان، فرودگاه، مترو و ... در مقوله اجرایی می‌گنجد و جزو اختیارات نمایندگان نیست. حداکثر این است که نمایندگان، ایده‌آل‌های خود را در قالب قوانین برنامه و بودجه دنبال کنند، که آن هم محدودیت‌های خاص خود را دارد. قانون اساسی، اصل مترقی تفکیک و استقلال قوا به صراحت مشخص کرده است. متاسفانه ما هم در روش و هم در وعده‌های انتخاباتی با فضای تبلیغاتی نامناسب و ناموزونی در این زمینه روبرو هستیم.

مازند مجلس:  باتوجه به اینکه حدود 200 نفر از 290 نماینده مجلس هشتم نتوانستند به مجلس نهم راه یابند، ضمن تحلیل عملکرد مجلس نهم در انجام وظایف قانونی خود و نحوه مواجهه با دولت‌های دهم و یازدهم، پیش‌بینی شما از میزان تغییر در ترکیب مجلس دهم چیست؟

رحمان‌زاده: اساسا پیش‌بینی در حوزه سیاسی بویژه در کشورهای جهان سوم که متغیرها ویزگی‌های خاص خود را دارند، سخت است اما به نظر می‌رسد در ترکیب مجلس به لحاظ تعلق نمایندگان آن به دو جریان عمده سیاسی کشور، تغییراتی حاصل شود و اگر زمینه‌های انتخابات رقابتی با مشارکت حداکثری فراهم شود و مجریان با نگاهی که رهبر معظم انقلاب به آراء مردم به عنوان حق الناس دارند، از آن پاسداری کنند، به نظرم حداقل شاهد شکل‌گیری مجلسی شبیه مجلس پنجم خواهیم بود.

مازند مجلس:  با توجه به آخرین ذائقه سیاسی مردم در انتخاب گفتمان اعتدال، ضمن تحلیل عملکرد دولت تدبیر و امید در مازندران، به نظر شما اقبال عمومی مردم استان در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی به کدام گفتمان سیاسی خواهد بود؟

رحمان‌زاده: در اینجا قصد تحلیل عملکرد مدیران دولت تدبیر و امید در استان را ندارم، اما اگر نیروهای برجسته گفتمان اصلاحات و اعتدال‌گرا که سابقه کار پارلمانی و اجرایی آن‌ها در اذهان مردم استان به شایستگی و کارآمدی ثبت شده است حضور پیدا کنند، اقبال دوباره‌ی مردم به آنها قطعی و مبرهن است.

مازند مجلس: با وجود 4 سهمیه مازندران در مجلس خبرگان رهبری و 12 سهمیه در مجلس نمایندگان شورای اسلامی از 9 حوزه انتخابیه، به نظر شما آیا امکان همگرایی بین نامزدهای این دو انتخابات و ارائه لیست‌های مشترک وجود دارد؟

رحمان‌زاده: تاکنون شاهد این اتفاق نبودیم ولی بطور طبیعی احزاب و تشکل‌های مرتبط با دو جریان سیاسی-فکری موجود در تهران و برخی از مراکز استان‌ها فهرست نامزدهای خود را به صورت مستقل یا ائتلافی و به تفکیک خبرگان و مجلس شورای اسلامی اعلام و یا از نامزدهای این دو انتخابات حمایت می‌نمایند.

 

گفت‌وگو: محمد سفری

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جعفر رحمان زاده - مجلس دهم - مجلس پنجم - اصلاحات - اعتدال گرا - فعالان اصلاح طلب -

مطالب مرتبط با : احتمال دارد شاهد شکل‌گیری مجلسی شبیه مجلس پنجم باشیم/ اقبال دوباره مردم به نیروهای برجسته گفتمان اصلاحات و اعتدال‌گرا مبرهن است
نظر شما در مورد : احتمال دارد شاهد شکل‌گیری مجلسی شبیه مجلس پنجم باشیم/ اقبال دوباره مردم به نیروهای برجسته گفتمان اصلاحات و اعتدال‌گرا مبرهن است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها