مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 179889 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 تیر 1396 -ساعت : 10:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رازهای قالیباف در کناره‌گیری از انتخابات

مازندمجلس: سیاست >| احزاب و شخصیت‌ها - روزنامه شرق نوشت: حسین قربانزاده، سردبیر روزنامه همشهری و دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت - حزب محمدباقر قالیباف-، گفته است که انصراف قالیباف به‌نفع رئیسی به دلیل ورودش به عرصه‌هایی است که علاقه دارد.
مازندمجلس:بخش هایی از این گفت وگو را در ادامه می خوانید؛

* من دو هفته قبل از انتخابات توییت کردم که اگر آقای قالیبافکنار برود آقای روحانی دور اول رئیس‌جمهور است. دوستان انتقاد کردند که چرا پیش‌بینیکردی و بر چه اساسی پیش‌بینی کردی؟ من براساس نظرسنجی‌ها می‌گفتم و همین اتفاق همافتاد.اگر آقای قالیباف بماند آقای روحانی به‌سختی رئیس‌جمهور است و اگر آقای رئیسی کناربرود حداقل انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود. این پیش‌بینی ما براساس نظرسنجی‌هاییبود که اتفاق می‌افتاد.

*ما در بحث‌ها و مشورت‌هایی که داشتیم معتقد بودیم که آقای رئیسی کناربروند بهتر است مخصوصا که اگر آن شوک هم بیاید حتما تأثیر بهتری دارد، اما به هردلیلی آقای رئیسی تصمیم گرفت کنار نرود. خب طبیعتا یک بخش اقبالی بود که ایشان می‌دید؛در استان‌ها اقبال ایشان خیلی بیشتر از آقای قالیباف بود. در جمع‌هایی که می‌آمدندطبیعتا آنها جمع‌هایی هستند که نمی‌شود با آنها قضاوت آرا داشت. چون ١٠ برابر آنهادر خانه نشسته‌اند و نظر و تصمیم دارند و غیر از آن هم بالاخره اتفاقی که افتاداین بود که بالاخره حتما مشورت‌هایی هم داشته‌اند. با یک افرادی مشورت کرده‌اند ونظر داشته‌اند و احساس کرده‌اند که نباید کنار بروند و این کنارنرفتن آنها باعثشد آقای قالیباف تصمیم بگیرد که بماند و دو نفری رقابت کنند یا برود و آن شوک راایجاد کند.

*آقای رئیسی کنار نرفتند. حالا اینکه گفتند یا چطوری گفتند، اینهاملاحظات داخلی هستند که من خیلی نمی‌توانم در موردش اطلاع دقیق بدهم. ولی نکته ایناست  آن چیزی که من و شما دیدیم این بود که آقای رئیسی کنار نرفتند. آقایقالیباف باید تصمیم می‌گرفت که بماند دونفری یا برود و طبیعتا این کناررفتن ایشاناین شوک را ایجاد می‌کرد. ما امیدوار بودیم حداقل با این شوک بخشی از این انرژی بهوجود بیاید که تا یک حدی هم این انرژی ایجاد شد ولی نتوانست این انرژی در حدی رأیآقای روحانی را بریزد که به دور دوم کشیده شود یا اتفاق دیگري بیفتد. آقای قالیبافبا مصلی‌رفتن و اعلام حمایت از آقای رئیسی عملا تمام توانش را گذاشت که بتواند همهاعتبار و اقبال عمومی‌ای که دارد به سمت آقای رئیسی سوق بدهد. ولی بالاخره همانپیش‌بینی‌هایی که در نظرسنجی‌ها بود درست درآمد و بخش عمده‌ای از آرای آقایقالیباف با وجود  بیانیه و اعلامی که ایشان داشتند به سبد آقای روحانی رفت.به نظر من روزی که آقای قالیباف انصراف داد آقای روحانی خوشحال‌ترین فرد بود که می‌دیدبا این اوضاع زمینه بازی وجود دارد که می‌تواند راحت‌تر در فضای سیاسی صحبت شود.

*چون معمولا برداشتی که از آقای قالیباف می‌شود این است که ایشان خیلیبه دنبال ریاست‌جمهوری است و عطشی دارد اما این را کسی که با آقای قالیباف باشد می‌داندکه چقدر مضحک است. ایشان تا لحظه آخر اجتناب داشت که ثبت‌نام کند و با فشاری کههوادار و غیرهوادار و در فضاهای این‌چنینی ایجاد شده بود ثبت‌نام کرد و همه اینهافضایی را ایجاد کرد که آقای قالیباف به لحاظ شخصی راحتی‌اش در این بود که اصلابگذارد کنار چون هم به لحاظ کافی برای خودش در فضای بیرونی کار دارد آن هم در حوزهخدمت به مردم و فضای رسیدگی به محرومان و قرارگاه جهادی و موضوعات سلامت و... غیراز کارهای شغلی و شخصی خودش که ایشان هم خلبان است هم استاد دانشگاه. پس به اندازهکافی ایشان در فضای شخصی مشغله دارند و در همان فضا هم ایشان لذت می‌برد. مدل آقایقالیباف مدلی است که از اذان صبح می‌آید بیرون تا پایان شب و لذتش همین است که اینمترو به ثمر برسد این تونل به ثمر برسد و مدلش این کار است. خیلی جنس آقای قالیبافجنس آقای لاریجانی و باهنر و... نیست، جنس کسانی که فضای سیاسی بیشتری دارند وممکن است علاقه‌شان جلسات سیاسی باشد؛  نیست. جنسش علاقه به فضاهای کاری استکه آن حوزه را هم بیشتر ترجیح می‌دهد. این خیلی از این جهت برای شخص خودش بد نشدهکه ایشان از این فضا آمده بیرون چون ایشان هر جا که باشد آنجا را متحول می‌کند وفرقی نمی‌کند که کجا باشد.

*این انصراف به‌نفع ایشان از این جهت ممکن است باشد که ورودش به همانعرصه‌هایی که علاقه دارد است. ولی اگر تا لحظه آخر می‌ماند چه اتفاقی می‌افتاد؛پیش‌بینی‌ها می‌گفت که آن دونفری‌رفتن عملا به همان نتیجه ختم می‌شود. البته بعضی‌هامعتقدند که نه بالاخره رأی آقای قالیباف حفظ می‌شد و می‌توانست به دور دوم برود.این یک اختلاف‌نظر است.

27219


منبع : خبرآنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قالیباف - رئیسی - روحانی - ایجاد - تصمیم - بالاخره - انرژی - آقایقالیباف - دارند - سیاسی - بماند - اتفاق - انتخابات - نرفتند - کرده‌اند - علاقه - بیرون - فضاهای - انصراف - ثبت‌نام - داشته‌اند - گفتند - اقبال - نظرسنجی‌ها - حداقل - براساس - پیش‌بینی - رئیس‌جمهور - کشیده - مشورت‌هایی - بیشتر - جمع‌هایی - طبیعتا - بیاید - بودیم - اتفاقی -

مطالب مرتبط با : رازهای قالیباف در کناره‌گیری از انتخابات
نظر شما در مورد : رازهای قالیباف در کناره‌گیری از انتخابات

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها