مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 179911 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 تیر 1396 -ساعت : 10:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
2000 سهم شرکت‌های «برخط» امروز عرضه شد/ جزییات پذیرش ایرانسل و پرونده 40 شرکت جدید در بورس

رییس هیات پذیرش بورس در گفتگو با فارس:

2000 سهم شرکت‌های «برخط» امروز عرضه شد/ جزییات پذیرش ایرانسل و پرونده 40 شرکت جدید در بورس

مازندمجلس: درگاهی با بیان اینکه در فرآیند کشف قیمت عرضه اولیه سهام به پرداخت ملت در روز جاری چالش های روش ثبت سفارش تکرار نخواهد شد از بررسی پذیرش 40 پرونده جدید برای ورود به بورس خبر داد.
مازندمجلس:رییس هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران در گفت و گو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس با بیان اینکه نخستین عرضه اولیه سهام در سال جاری امروز با کشف قیمت سهام به پرداخت ملت به ورش ثبت سفارش کلید زده می شود ، گفت: عرضه‌های اولیه سهام در سال جاری با توقف طولانی در بورس تهران کلید خورده و جای خوشحالی است که با لیدر صنعت PSP و برخوردار از شاکله مالی قوی آغاز شده است.

اسماعیل درگاهی تاخیر در عرضه های اولیه سهام را ناشی از هدف‌گذاری و سیاست سازمان بورس به دلیل شرایط خاص بازار عنوان کرد و افزود: به دلیل وضعیت بازار سهام عرضه‌های اولیه سهام در اواخر سال قبل متوقف شد و پس از آن نیز وضعیت به گونه ای نبود که بتوان وضعیت عرضه های اولیه را سرعت بخشید.

واقعیت این است که در عرضه‌های اولیه همواره نیم نگاهی به شرایط بازار انداخته می‌شود و در شرایطی که رکود وجود دارد باید همواره بهترین شرکت‌ها و با محافظه‌کارانه‌ترین روش‌ها اقدام به عرضه اولیه کرد.

وی افرود: در مورد ورود سهام به پرداخت ملت به بورس اگر چه چالش‌های بسیاری بر سر قیمت گذاری سهام وجود داشت اما طبیعی است اگر شرایط بهتری در بازار وجود داشته باشد سهامدار عمده با قیمت بهتری سهام را می فروشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه عرضه های اولیه به بهبود بازار سهام کمک می کند، عنوان کرد: با توجه به زمانبندی در نظر گرفته شده برای عرضه‌های اولیه و تقدم و تاخر هر یک از شرکت‌ها برای ورود به بورس تبعاتی برای بازار وجود نخواهد داشت؛ هر چند درگیر شدن نقدینگی در گردش بازار برای عرضه های اولیه وزن کمتری نسبت به مزیت ورود سهام شرکت جدید به بازار دارد.

به باور وی اگر سهامدار به سهمی اعتقاد دارد نباید با خبر عرضه اولیه از سهم ارزنده خارج شود و می‌تواند منابع جدید بیاورد و یا سهم خود را نگاه دارد اما اینکه بازار سهام با یک عرضه اولیه به هم می‌ریزد بحث غیر حرفه‌ای است.

باید بازار به عرضه‌های اولیه را عادت داد و این در حالی است که در بورس‌های حرفه‌ای سالانه 200 عرضه اولیه صورت می‌گیرد بدون اینکه عرضه و تقاضا مشوش شود از این رو باید بازار سهام را همواره با صنایع جدید و شرکت‌های متنوع تحرک داد.

درگاهی با بیان اینکه طی عرضه اولیه امروز به منظور حفظ شرایط متعادل کلی معاملات بازار سهام تنها 5 درصد از سهام به پرداخت عرضه خواهد شد، عنوان کرد: سهمیه‌ای که برای همه کد های معاملاتی  دیده شده تعداد 2000 سهم بر اساس روش ثبت سفارش است و در ادامه دامنه قیمتی که وجود دارد می تواند ارزش‌گذاری مناسبی در بر داشته باشد.

وی با اشاره به تجربه ثبت سفارش سهام شرکت دارویی برکت در بورس تهران و ایرادهای موجود در آن گفت: عرضه اولیه سهام برکت با روش ثبت سفارش برای نخستین بار در بورس صورت گرفت و با توجه به شناسایی کاستی ها، در عرضه های جدید چالش های قبلی تکرار نخواهد شد. به هر حال موضوع قیمت گذاری سهام در بورس به دلیل دیدگاه سهامدار عمده برای فروش دارایی مالی به بالاترین قیمت همواره وجود دارد.

وی افزود: در زمینه سهام به پرداخت انتظار می رود روند عرضه اولیه موفقی در پیش گرفته شود و در عین حال مسیر پیش رو برای عرضه های اولیه بعدی باز شود.

درگاهی با اشاره به عرضه های اولیه آتی در بورس گفت: فولاد کاوه جنوب کیش متعلق به بنیاد مستضعفان، تامین سرمایه امید، شرکت نیروگاه مولد برق جهرم متعلق به بانک سپه، شرکت تولیدی چدن سازان، سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر در دستور کار عرضه های اولیه بورس تهران است.

به گفته وی بر اساس هدف گذاری ها امسال 15 عرضه اولیه سهام در بورس خواهیم داشت و در عین حال بررسی 40 پرونده پذیرش شرکت های خصوصی و شبه دولتی روی میز هیات پذیرش قرار گرفته است.

رییس هیات پذیرش بورس تهران با بیان اینکه پذیرش سهام پدیده شاندیز ارتباطی با بورس تهران ندارد، افزود: پرونده پذیرش شرکت ایرانسل به عنوان یک شرکت سودآور و ترکیب سهامداری خاص برای مدت زیادی است که به هیات پذیرش بورس آمده اما MTN به عنوان سهامدار عمده این شرکت علاقه ای برای فروش سهام متعلق به خود در بورس ایران و یا انتقال پول ندارد.

وی ادامه داد: در عین حال پرونده‌های بزرگی از جمله شرکت ملی نفتکش ایران متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری ، یک شرکت فعال در صنعت ایر لاین و هتلداری و همچنین برای اولین بار ورود به صنعت سینما تحت یک هلدینگ در دستور کار پذیرش در بورس اوراق بهادار بهادار تهران قرار گرفته است.

ب


منبع : فارس


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اولیه - بازار - پذیرش - تهران - اینکه - عرضه‌های - عنوان - گذاری - سهامدار - گرفته - متعلق - شرایط - همواره - پرداخت - سفارش - بهادار - پرونده - افزود - وضعیت - درگاهی - امروز - اوراق - اشاره - سرمایه - ندارد - دستور - ادامه - بهتری - شرکت‌ها - ایرانسل - شرکت‌های - نخستین - نخواهد - حرفه‌ای -

مطالب مرتبط با : 2000 سهم شرکت‌های «برخط» امروز عرضه شد/ جزییات پذیرش ایرانسل و پرونده 40 شرکت جدید در بورس
نظر شما در مورد : 2000 سهم شرکت‌های «برخط» امروز عرضه شد/ جزییات پذیرش ایرانسل و پرونده 40 شرکت جدید در بورس

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها