مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 179937 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 تیر 1396 -ساعت : 11:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نوبخت: قرارداد با «توتال» کم نظیر است/ اگر فکر می‌کنید کار غیرقانونی رخ داده سند و مدرک بدهید

مازندمجلس: سخنگوی دولت با اشاره به قرارداد اخیر نفتی با شرکت توتال تاکید کرد بسیاری این قرارداد را به عنوان قراردادی کم نظیر مورد تمجید قرار داده و آنرا از عملکرد های دولت یازدهم بعد از برجام می دانند.
مازندمجلس: محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود در جمع خبرنگاران با اشاره به قرارداد بزرگ نفتی در ایران گفت: دو نوع نگاه متضاد نسبت به این قرارداد وجود دارد.
 
اهم سخنان سخنگوی دولت را در ادامه می‌خوانید:

*در قراردادتوتال  ۸۵ میلیارد دلار در یک دوره ۲۰ ساله سرمایه گذاری می شود که سهم ایران فقط ۱۲ درصد در این سرمایه گذاری است اما سود متعلق به ایران ۷۳ میلیارد دلار خواهد بود. این در حالی است که سهم ایران در این قرارداد کمتر از ۲۰ درصد است و توتال بالای ۵۰ درصد.
 
*طرف دیگر این قرارداد سه پیمانکار هستند یک شرکت چینی، شرکت توتال و شرکت پترو پارس بنابراین سهم بیشتری از این قراداد نصیب ایران خواهد شد.
 
*یک عده ای این قرارداد را کم نظیر ترین قرارداد در تاریخ ایران به ویژه بعد از برجام و حاصل و ثمره برجام می دانند و عده ای نیز در مقام منتقد این قرارداد را مناسب نمی دانند و می گویند سهم طرف ایرانی در این قرارداد کمتر است و یا اینکه به سابقه گذشته شرکت توتال اشاره می کنند.
 
*جواب ما به این انتقادات این است که منافع ملی را در نظرهایشان دنبال کنند
 
*چنین قراردادی را نمی توان با طرح سه فوریتی متوقف کرد و برخی از نمایندگان امضای خود را برای این طرح پس گرفتند.
 
*کسانی که فکر می کنند در این قرارداد رفتار غیرقانونی صورت گرفته است مسامحه نکنند و سند و مدرک خود را به قوه قضاییه ارائه دهند چرا که رشوه جرم است و اگر کسی در این زمینه سندی دارد به جای طرح در رسانه ها و تشویش اذهان عمومی در رسانه مطرح کند.

*یک نسخه از این قرارداد به رئیس مجلس و دادستان کل کشور ارسال شده و آنها نظرات خود را طی یک بیانیه ای اعلام خواهند کرد.
 
* ۶ هزار و ۶۰۰ هزار تن گندم از گندم کاران تا به امروز خریداری شده که ارزش آن به مبلغ ۸.۶ هزار میلیارد تومان است که ۴۶۰۰ میلیارد تومان آن به گندم کاران پرداخت شده است.

*تا به امروز ۱۷ هزار و ۸۳۱ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۵ هزار و ۳۹۶ دستگاه کوچک و متوسط تولیدی داده شده است.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قرارداد - میلیارد - توتال - امروز - تومان - دانند - کاران - برجام - رسانه - سرمایه - غیرقانونی - اشاره - نوبخت - گذاری -

نظر شما در مورد : نوبخت: قرارداد با «توتال» کم نظیر است/ اگر فکر می‌کنید کار غیرقانونی رخ داده سند و مدرک بدهید

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها