مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 180052 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 تیر 1396 -ساعت : 16:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پیکر مرحومه «مریم میرزاخانی» امروز در امریکا به خاک سپرده می شود

پیکر مرحومه «مریم میرزاخانی» امروز در امریکا به خاک سپرده می شود

مازندمجلس:پیکر مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی، امروز بعد از ظهر در امریکا طی مراسمی خصوصی به خاک سپرده می شود.

مازندمجلس:عصر امروز مراسم خاکسپاری مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی در امریکا برگزار می شود. این مراسم به وقت ایران در ساعت ۱۵:۳۰ و به صورت خصوصی برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر مراسم بزرگداشتی در روز پنجشنبه در مسجد جامع شهرک غرب برپا خواهد شد. همچنین قرار است که در روز شنبه هفته آینده مراسم یادبودی در کالیفرنیا برگزار شود.

 مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت.

سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت. از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ بود. وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بود. پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون نیز بود.

مریم میرزاخانی در روز شنبه، ۲۴ تیرماه در امریکا بر اثر ابتلا به سرطان در گذشت.


منبع : مهر


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندمجلس - مریم میر -

نظر شما در مورد : پیکر مرحومه «مریم میرزاخانی» امروز در امریکا به خاک سپرده می شود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها