مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 180065 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 تیر 1396 -ساعت : 17:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل بهزیستی مازندران:

غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج اجباری شد/ کاهش ۲.۲ درصدی نرخ طلاق

مازندمجلس:مدیرکل بهزیستی مازندران از اجباری شدن غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج، خبر داد و افزود: سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول مادرزاد با بیماری ژنتیکی در کشور متولد می شوند.

مازندمجلس: سعید آرام  در جلسه شورای اداری قائمشهر، با اشاره به هفته بهزیستی با بیان اینکه پیشگیری هزینه کمتری از درمان دارد، گفت: سازمان بهزیستی سه رویکرد اساسی را در ارائه خدمات به جامعه هدف در پیش روی خود قرار داده است که مهمترین آن پیشگیری از معلولیت های اجتماعی است.

مدیرکل بهزیستی مازندران، خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری از معلولیت ها با توجه به برنامه توسعه ششم، پرچم سلامت اجتماعی به بهزیستی سپرده شده و بیش از ۲۰ بار در تدوین برنامه های مختلف از بهزیستی نام برده شده است.

آرام از اجباری شدن غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج، خبر داد و افزود: سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول مادرزاد با بیماری ژنتیکی در کشور متولد می شوند که هرکدام از اینها می توانند بار درمانی سنگینی را بر جامعه و دولت تحمیل کنند که با غربالگری قبل از ازدواج قابل پیشگیری خواهند بود.

وی به اختلالات شنوایی نوزادان و قابل پیشگیری بودن تا سه سالگی اشاره کرد وگفت: ۸۵ درصد از نوزادان مازندرانی مورد تست غربالگیری شنوایی قرار گرفتند که ۸۰۰ نفر دچار اختلالات شنوایی در هنگام تولد بوده اند و اگر اقدامات لازم برای  ۹۰ نفر از آنان انجام نمی شد دچار اختلالات شنوایی مادم العمر می شدند.  

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه امسال تمرکز بهزیستی، بر آسیب های اجتماعی است، اظهار داشت: در جامعه با آسیب های اجتماعی از قبیل طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی مواجه هستیم که با گسترش اورژانس اجتماعی می توان از بروز آنها پیشگیری کرد لذا در هفته بهزیستی با افتتاح ۶ اورژانس اجتماعی در استان، و لزوم وجود اورژانس اجتماعی برای همه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت،  تعداد این مراکز به ۱۸ خواهد رسید.

آرام تصریح کرد: استان مازندران از نظر تماس با اورژانس اجتماعی (تلفن۱۲۳) با بیش از ۲۰ هزار تماس تلفنی رتبه اول کشور را ازآن خود کرده است و ۷۵۰ مورد تماس تلفنی با اورژانس اجتماعی در سال گذشته به خودکشی مربوط بود که با راهنمایی و حتی حضور کارشناسان اقدام به خودکشی ها متوقف شد.

مدیرکل بهزیستی مازندران از پایلوت بودن این استان در بحث پیشگیری از طلاق، خبر داد و گفت: با بررسی نرخ طلاق در مازندارن مشخص شد که در بازه زمانی ۱۰ ساله بین سالهای ۸۱ تا ۹۱ نرخ طلاق از ۱.۲ به ۲.۴ رسید که با اقدامات صورت گرفته توانستیم این رشد را متوقف کنیم، بطوریکه در سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴، دو درصد کاهش داشتیم و در سه ماه سال ۹۶ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش ۲.۲ درصد نرخ طلاق مواجه بوده ایم.

آرام در خصوص پیشگیری از اعتیاد در مازندران، عنوان کرد: از نظر شیوع شناسی در سال ۹۲ ما جزو استانهای با مصرف بالا بودیم که که با اقدامات فرهنگی صورت گرفته در سال ۹۵ رتبه ۱۳ را به خود اختصاص داده ایم.

وی به اقدامات انجام شده در حوزه توانبخشی و معلولان اشاره کرد و گفت: ۵۰ هزار معلول تحت پوشش خدمات مستمر و غیرمستمر در استان قرار دارند که میزان مستمری آنان امسال به بیش از ۴۰۰ هزار تومان برای یک خانواده ۴ نفره رسیده است و همچنین در سال ۹۵، ۲ میلیاردو۸۰۰ میلیون تومان لوازم کمک توانبخشی خریداری و بصورت رایگان در اختیار معلولان قرار گرفت.

مدیرکل بهزیستی مازندران از تحت پوشش بودن ۱۸ هزار زن سرپرست خانوار در این استان خبر داد و افزود: توانمندی این خانوارها از اهداف اصلی ماست که در همین راستا در سال گذشته ۱۴ میلیارد تومان و در سال جاری ۴۲ میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به این خانواده ها پرداخت کردیم.

آرام با اشاره به کمک ۱۷۰ میلیاردریالی خیرین به بهزیستی و وجود ۱۸ مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در مازندران، اظهار کرد: ۱۸۰ کودک در این مراکز توسط خیرین نگهداری می شوند و خیرین نگه داری می شوند.


منبع : مهر


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندمجلس - بهزیستی -

نظر شما در مورد : غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج اجباری شد/ کاهش ۲.۲ درصدی نرخ طلاق

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها