مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 184161 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 12 مرداد 1396 -ساعت : 04:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پشت پرده جلسه خصوصی اصولگرایان با روحانی درباره کابینه / روحانی در چینش کابینه از مدل هاشمی پیروی نکرده است / دخالتی در ماجرای عدم معرفی زنان برای کابینه نداشتیم / اصلاح طلبان تظاهر به مخالفت با وزرای پیشنهادی روحانی می کنند

محسن کوهکن در گفت و گو با «نامه» :

پشت پرده جلسه خصوصی اصولگرایان با روحانی درباره کابینه / روحانی در چینش کابینه از مدل هاشمی پیروی نکرده است / دخالتی در ماجرای عدم معرفی زنان برای کابینه نداشتیم / اصلاح طلبان تظاهر به مخالفت با وزرای پیشنهادی روحانی می کنند

مازندمجلس: روحانی با توجه به اینکه کشور در شرایطی است که باید از هر گونه تشنج و ناراحتی و پرخاشگری و حرکت های رادیکالی پرهیز کند و تمام تلاش خود را برای حل و فصل مشکلات کشور بگذارد، خوب طبیعی است که به سمت و سوی کسانی می رود که دوز اعتدال و اعتدالگرایی شان بیشتر از دوز سیاسی حرفه ای شان باشد.

مازندمجلس: امید کرمانی ها: چینش کابینه دولت دوازده مروزهای پایانی خود را طی می کند اصلاح طلبان ناراضی اما اصولگرایان راضی هستند. دراین میان تحلیل های مختلفی بیان می شود گروهی می گویند روحانی در دولت دوم خود امتیازهای بیشتری به اصولگرایان داد تا از حجم انتقادهای آنها بکاهد اما در مقابلبرخی نیز معتقدند روحانی به فکر پاسخگویی به مطالبات مردم بدون بده بستان هایسیاسی با جریانات و گروه هاست. محسن کوهکن نایب رئیس فراکسیون ولایی می گوید: بعداز اعلام رسمی اعضای دولت آینده امیدوارم اصلاح طلبان به سمت و سوی تقابل با دولتنروند. چون خودشان می دانند اگر به سمت و سوی تقابل با دولت بروند دچار یکپارادوکس در جامعه می شوند که برای آنها گران تمام خواهد شد.

امروز درباره چینش کابینه دوازدهم سکوتی که اصولگرایان دارند از سر رضایت است یا قناعت؟

اصولگرایان انتظار دارند حرف های شان درباره کابینه دوازدهم از کانال مجموعه فراکسیون ولایی مجلس بیان شود. به همین خاطر کمیته رایزنی 15 نفرهای شکل گرفت تا دیدگاه های اصولگرایان را با رئیس جمهور در میان بگذارد. این کمیته شامل شاخص های وزیر دولت جمهوری اسلامی مبتنی بر شرایط و مشکلات اقتصادی، اجتماعیو فرهنگی کشور جمع بندی دیدگاه هایش را انجام داد و روز یکشنبه هفته گذشته با رئیس جمهور دیدار کرد و تقریبا این نشست 2 ساعت طول کشید. اعضای کمیته به رئیس جمهوراعلام کردند که انتظار است یک کابینه کارآمد برای اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفیشود و هیچ مصداقی را پیشنهاد ندادند و سهم خواهی نکردند. در کل جریان اصولگرا درموضوع کابینه دوازدهم بسیار منطقی، معقول، حساب شده و با محوریت قانون جلو می رودو صلاح و مصلحت کشور، دولت و مجلس نیز همین است.

این دیدگاه که اصولگرایان از چینش کابینه راضی هستند چون کابینه دولت دوازدهم نسبت به کابینه دولت یازدهم اصولگراتر شده است، صحت دارد؟

اصلا چنین چیزی نیست. اگر قرار بود به این بخشاز قضیه رسیدگی شود، کمیته 15 نفره اصولگرایان باید می نشستند و بررسی می کردنداما اصلا ما ورودی به این بحث ها پیدا نکردیم. در جلسه با رئیس جمهور هم گفتیم مهم برای ما آن است که وزرایی کارآمد، متدین، انقلابی، معتقد به هویت ملی و اسلامی مردم ایران برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شوند.

اصلاح طلبان معتقدند آقای روحانی دارد راه آقای هاشمی را می رود که در دولت دوم خودش به جناح راست متمایل شد، آیا این طور است؟

از مجموع صحبت های اصلاح طلبان بر می آید که فعالیت انتخاباتی شان را بی تأثیر در پیروزی آقای روحانی نمی بینند و از این جهتنوع صحبت هایی که مطرح کردند این بود که آقای رئیس جمهور باید به خواسته 24 میلیوننفری که به او رأی دادند تحقق ببخشد. در واقع آنها منویات خودشان را در قالبخواسته های آن 24 میلیون نفر اعلام می کردند. اعضای فراکسیون امید فرم هایی را پرکردند و درباره کابینه دولت یازدهم نظرسنجی هایی را در داخل فراکسیون انجام و نمرهدادند، بعد مباحث مدنظرشان را جمع بندی کردند و گفتند 7 وزیر نمره نیاوردند، اگر آنها به مجلس دهم معرفی شوند رأی اعتماد به آنها نمی دهند. لذا نوع گفتمان جریان اصلاح طلب چه در بیرون و چه در داخل مجلس کاملا متفاوت با جریان اصولگرایی است.

یعنی قبول ندارید که آقای روحانی دارد راه آقای هاشمی را می رود که در دولت دوم خود کابینه را اصولگراتر بچیند؟

خیر من چنین حرفی را قبول ندارم اما فکر می کنم آقای روحانی با توجه به اینکه کشور در شرایطی است که باید از هر گونه تشنج و ناراحتی و پرخاشگری و حرکت های رادیکالی پرهیز کند و تمام تلاش خود را برای حل و فصل مشکلات کشور بگذارد، خوب طبیعی است که به سمت و سوی کسانی می رود که دوزاعتدال و اعتدالگرایی شان بیشتر از دوز سیاسی حرفه ای شان باشد.

اینکه گفته می شود افزایش نیافتن تعداد خانم ها در کابینه دولت آینده به بیش از سه نفر به خاطر فشارهایی بود که اصولگرایان آوردند و گرنه آقای روحانی علاقمند بود بیشتر از خانم ها در مدیریت های کلان اجرایی استفاده کند، صحت دارد؟

آنهایی که ادعا دارند کسی یا کسانی تحت عنوان اصولگرایی درباره چینش کابینه فشاری به آقای روحانی آوردند، مطالبه و خواسته ایداشتند با اسم و رسم نام شان را اعلام کنند. کمیته رایزنی فراکسیون ولایی به صراحت اعلام کرد که هیچ سهم خواهی از رئیس جمهور ندارد و فقط برایش مهم است کابینه ایتشکیل شود که دغدغه اش حل مشکلات مردم به ویژه در حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باشد.

اینکه تعداد خانم ها در کابینه دولت آینده افزایش پیدا نکرده اصولگرایان از این بابت خوشحالند یا ناراحت هستند؟

ما که از اصولگرایان نظرسنجی نکردیم ببنیم حالاکه تعداد خانم ها در کابینه دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم افزایش پیدا نکرده،خوشحالند یا ناراحت. مبنا برای اصولگرایان توانمندی و کارآمدی است. به عبارت دیگر اینکه تعداد خانم ها در کابینه افزایش پیدا کند یا کاهش پیدا کند فرع بر انتخاب افرادکارآمد است. قطعا در بین خانم ها افراد توانمند حتما وجود دارد اما نسبت گزینه های انتخاب یک فرد کارآمد برای یک مسئولیت از میان آقایان بیشتر از خانم هاست بنابراین هیچ حساسیت مثبت یا منفی روی این مسئله نباید ایجاد شود. اصولگرایان معتقدند اگریک خانم مومن، انقلابی و توانمند در یک مسئولیت قرار بگیرد قطعا توانمندی اش رانشان می دهد و بهره اش را دستگاه مربوطه و مردم می برند. نباید به سمت و سویی رفتکه جامعه احساس کند به این مقوله نگاه ابزاری می شود. برخلاف برخی جریانات که میگویند سهم خانم ها در کابینه کم است باید زیاد شود، اصولگرایان با نگاه سهمیه ایبه این مسئله نگاه نمی کنند بلکه معتقدند هر میزان نیروی توانمند وجود دارد بایداز ظرفیت او در حوزه مدیریت اجرایی استفاده شود.

این تحلیل که گفته می شود آقای روحانی در چیدماندولت دوم خودش بیشتر به سمت اصولگرایان متمایل شد تا از حجم انتقادات آنها بکاهد،این دیدگاه را قبول دارید؟

خیر. من چنین تفسیری را ندارم.

برخی اعضای فراکسیون امید و آقای جعفرزاده نایب رئیس فراکسیون مستقلان موضع گیری کردند و گفتند اگر آقای رحمانی فضلی برای وزارتکشور دوباره معرفی شود قطعا از مجلس رأی اعتماد نخواهد گرفت، آیا فضای عمومی مجلس درباره آقای رحمانی فضلی چنین است؟

معمولا دوستان و عزیزان نماینده باید نظر شخصی خودشان را بدهند و یا اگر فراکسیون شان جلسه ای گرفتند و به جمع بندی رسیدند سخنگویا رئیس فراکسیون جمع بندی نظر مجموعه متبوع خود را بدهد. این که نماینده ای ازالان بگوید اگر رئیس جمهور فلان وزیری را معرفی کند مجلس رأی اعتماد می دهد یا رأی اعتماد نمی دهد، اینها بیان آرزوهای فردی است. الان به ترکیب استانداران وقتی نگاه کنیم کدام شان اصولگرا هستند قریب به اتفاق آنها اصلاح طلبند، منتها اصلاح طلبانی معتدل اما جریان تند اصلاحات این را برنتافتند چون آنها کسانی را می خواهند که شمشیر به دست بگیرند و حذف کنند. خودشان بدانند که این رویکرد به نفع شان نیست مردم نیز نمی پسندند. قطعا و یقینا آقای رحمانی فضلی برای این انتقادها پاسخ داردو ایشان اگر جزء وزرایی باشد که آقای روحانی معرفی کند به او رأی اعتماد می دهم.

به نظر شما اگر انتظارات اصلاح طلبان در چینش کابینه برآورده نشود، اصلاح طلبان چه واکنشی نسبت به آقای روحانی نشان می دهند؟

امیدوارم در جریان اصلاحات حرف کسانی به کرسی بنشیند که منافع ملی را بر منافع جریانی ترجیح می دهند. به عبارت دیگر امیدوارماصلاح طلبان به سمت و سوی تقابل با دولت نروند. چون خودشان می دانند اگر به سمت وسوی تقابل با دولت بروند دچار یک پارادوکس در جامعه می شوند که برای آنها گرانتمام خواهد شد. البته یکی از آقایان تحلیلی می کرد و می گفت اصلاح طلبان برای اینکه وزرای پیشنهادی از مجلس رأی اعتماد بگیرند شروع به مخالفت کردند. در واقع تظاهر به مخالفت شان با ترکیب وزرای پیشنهادی در حد صحبت است اما وقتی گلدان ها یرأی را بیاورند تا آرای نمایندگان را در روز اخذ رأی اعتماد جمع کنند موافق رأی خواهند داد.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کابینه - روحانی - اصولگرایان - اصلاح - طلبان - فراکسیون - اعتماد -

مطالب مرتبط با : پشت پرده جلسه خصوصی اصولگرایان با روحانی درباره کابینه / روحانی در چینش کابینه از مدل هاشمی پیروی نکرده است / دخالتی در ماجرای عدم معرفی زنان برای کابینه نداشتیم / اصلاح طلبان تظاهر به مخالفت با وزرای پیشنهادی روحانی می کنند
نظر شما در مورد : پشت پرده جلسه خصوصی اصولگرایان با روحانی درباره کابینه / روحانی در چینش کابینه از مدل هاشمی پیروی نکرده است / دخالتی در ماجرای عدم معرفی زنان برای کابینه نداشتیم / اصلاح طلبان تظاهر به مخالفت با وزرای پیشنهادی روحانی می کنند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها