مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1527 -تاریخ انتشار : شنبه 23 خرداد 1394 -ساعت : 14:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مهم‌ترین کار سیاسی‌ام، تغییر فضای سیاسی در دوم خرداد بود/عملکرد خبرگان در انتخاب رهبری بسیار خوب و در نظارت ضعیف بود

سعید صدوقی در گفت‌وگو با مازندمجلس:

مهم‌ترین کار سیاسی‌ام، تغییر فضای سیاسی در دوم خرداد بود/عملکرد خبرگان در انتخاب رهبری بسیار خوب و در نظارت ضعیف بود

اختصاصی مازندمجلس: رئیس‌ دولت اصلاحات در مازندران 45 درصد آرا را به خود اختصاص داد در حالی که ناطق نوری در استان یزد فقط یک درصد آرا را کسب کرد/ در انتخابات دوره قبل مجلس خبرگان رهبری اعلام نامزدی کردم که با عنوان عدم التزام به اصل 110 قانون اساسی رد صلاحیت شدم ولی همواره تابع قانون اساسی بوده‌ام

اختصاصی مازند مجلس: سعید صدوقی مدیر موسسه مطالعات علوم حوزوی، با حضور در دفتر مازندمجلس به بیان دیدگاه‌های خود درباره مسائل مختلف کشور و استان بیان کرد. گفتگوی ما با صدوقی 43 ساله و دارای مدرک کارشناسی ادبیات‌عرب و دروس حوزوی معادل دکترا را می‌خوانیم:

 

مهم‌ترین کار سیاسی‌ام، تغییر فضای سیاسی مرکز استان در دوم خرداد بود

سعید صدوقی با اشاره به فعالیت‌های علمی‌اش اظهار کرد: در قالب موسسه امامیه در 2 پروژه فعالیت می‌کنم که یکی آثار 22 جلدی ابن‌شهر آشوب که به پایان رسید و دیگری اثار 30 جلدی علامه محمدتقی آملی که در حال انجام است.

وی با بیان اینکه خود را سیاسی نمی‌دانم و همواره در حاشیه سیاست بوده‌ام، افزود: مهم‌ترین کار سیاسی‌ام این بود که روندی را در پیش گرفتیم که فضای سیاسی مرکز استان در دوم خرداد عوض شود.

مدیر موسسه مطالعات علوم حوزوی، با بیان اینکه رئیس‌جمهور اصلاحات  45 درصد آرا را در مازندران به خود اختصاص داد، خاطرنشان کرد: این در حالی بود که ناطق نوری در استان یزد فقط یک درصد آرا را کسب کرد.

صدوقی با بیان اینکه پیش از برگزاری انتخابات، نامزد مورد حمایت مجمع روحانیون مبارز به‌عنوان مشاور رئیس جمهور وقت (آیت‌الله هاشمی) وارد مازندران شد از طرف استاندار وقت، دستور عدم همکاری نهادهای استان با وی داده شد، تصریح کرد: حتی بنرها و پارچه‌های سطح شهر را با وجود آنکه مجوز گرفته بودند، اجازه نصب ندادند و کاندیدای پیروز حماسه دوم خرداد اعلام کرد برای پذیرایی به منزل آیت‌ا... صدوقی می‌رود.

وی پیرامون اقدامات خانواده صدوقی در مازندران اظهار داشت: در آن مقطع ادعای حمایت یک‌جانبه روحانیت از یک نامزد را شکستیم و درحالی که همه روحانیت روی ناطق نوری اجماع داشتند، بیت آیت‌ا... صدوقی از نامزد پیروز حماسه دوم خرداد حمایت کردند.

مدیر موسسه مطالعات علوم حوزوی، با اشاره به شایعاتی بعد از دوم خرداد مبنی بر اینکه آیت‌ا... صدوقی به دنبال تعیین افرادی جهت پست استانی (استانداری) است یا فرماندار انتخاب می‌کند، یادآور شد: خانواده آیت‌ا... صدوقی هیچگاه به دنبال پست دولتی نبود و همیشه به فکر منبر و محراب و حوزه علمیه بودند.

 

عملکرد خبرگان در 2 حوزه ضعیف بود

صدوقی با اظهار اینکه ستون قانون اساسی ولایت فقیه است، افزود: ولی فقیه نیز زیر نظر خبرگان قرار دارد.

وی با بیان اینکه مجلس خبرگان 3 وظیفه مهم ( انتخاب رهبری، همکاری و نظارت) است، بیان کرد: خبرگان در مورد اول خوب عمل کرد ولی در 2 مورد دیگر عملکردش ضعیف بود.

مدیر موسسه مطالعات علوم حوزوی، افزود: نه در سطح جامعه، نه در جوامع بین‌المللی این ذهنیت و جود ندارد که خبرگان در انتخاب رهبر اشتباه کرده است، بلکه به اعتراف دشمنان، شعاع مدیریتی رهبر جمهوری اسلامی ایران، اداره 4 پایتخت خاورمیانه است.

 

مجلس خبرگان، نقشی در موفقیت‌های رهبر ندارد

صدوقی با بیان اینکه مجلس خبرگانی که الان داریم نقشی در موفقیت‌های رهبر ندارد، اظهار کرد: کسانی که به خبرگان ورود پیدا می‌کنند وظیفه خود را کمک به رهبری نمی‌دانند. از این قضیه فاصله دارند و دور هستند در حالی‌که این وظیفه قانونی‌شان است.

وی با اشاره به 2 تجربه خبرگان در کشور بیان کرد: اولین خبرگان قانون اساسی که در سال 58-59 تشکیل شد و دومین، خبرگان رهبری است که برخلاف قانون، یکبار قائم‌مقام را برای رهبری تعیین کرد که نتیجه مثبتی نداشت.

مدیر موسسه مطالعات علوم حوزوی، با بیان اینکه سابقه کاندیداتوری دارد، تصریح کرد: در انتخابات دوره قبل مجلس خبرگان رهبری اعلام نامزدی کردم که به عنوان عدم التزام به اصل 110 قانون اساسی رد صلاحیت شدم ولی همواره تابع قانون اساسی بوده‌ام.

 

سیستم انتخابات از این جهت که رای نخبگان را نادیده می‌گیرد قابل انتقاد است

وی درباره انتقادات منتقدین به سیستم انتخاباتی کشور گفت: سیستم انتخابات از این جهت که رای نخبگان را نادیده می‌گیرد قابل انتقاد است.

مدیر موسسه مطالعات علوم حوزوی، با بیان اینکه معمولا فعالیت نخبگان در کشور تعطیل است، افزود:  نیاز است علاوه بر رای ملی به رای نخبگان نیز توجه شود و این به معنای حذف رای ملی نیست بلکه نیاز است فضای انتخابات طوری طراحی شود که کاندیداها تحت تاثیر رای نخبگان باشند.

صدوقی تصریح کرد: مثلا قانونی تنظیم شود که نامزدهای انتخاباتی از سوی گروهی از نخبگان تایید شوند و امضاهای غیرتکراری آنها برای تعیین صلاحیت هرنامزد مدنظر قرار گیرد.

وی درباره نقش رئیس مجلس و جایگاهش در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: روءسا در فضای پارلمانی، اختیارات ریاستی رئیس‌جمهور و رئیس قوه‌قضائیه را ندارند و به معنای واقعی کلمه رئیس نیستند، حتی نمایندگان دیگر الزامی به تبعیت از آنها ندارند بلکه در حد مدیر جلسه ایفای نقش می‌کنند.

 

پایان قسمت اول

گفت‌وگو: محمد سفری -  مجید ساجدی‌فر

عکس: محمد حسن زاده

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سعید صدوقی - آیت الله صدوقی - مجلس خبرگان - هاتف صدوقی -

نظرات کاربران در مورد : مهم‌ترین کار سیاسی‌ام، تغییر فضای سیاسی در دوم خرداد بود/عملکرد خبرگان در انتخاب رهبری بسیار خوب و در نظارت ضعیف بود
 • فریندپاسخ4شنبه 23 خرداد 1394

  آقای صدوقی با این اظهاراتت با اون فیسبوکت/ اونوقت می خای تایید هم بشی

  • رضا0یکشنبه 24 خرداد 1394

   مگر اینها هم تو فیس بوک هستند؟

 • اميرپاسخ0شنبه 23 خرداد 1394

  كاش انسان هايي بودن كه واقعيت و ميديدن..مهم نيست كه تاييد بشن يا نشن،همينكه عقل و روحشون و به خاطر پست و مقام به حمايت كوركورانه از كسي نفروختن كافيه...درسته كه مردمي هستن هنوز كه با يه كيسه سيبزميني شعورشون كه خوبه همه چيشون و از دست ميدن،ولي همه اينطور نيستن...من خوشحالم كه با اينكه امسال ايشون كمن ولي هستن...همينم جاي شكرش باقيه...ايشون خيلي محترمانه انتقاد كردن...متاسفم براي باج گيراني كه كوركورانه از هركسي حمايت ميكنند و تحمل انتقادم ندارن..

 • محمد حسین جعفرزادهپاسخ2یکشنبه 24 خرداد 1394

  آقای صدوقی دقیقا دنبال پست سیاسی اجرایی بالاتریست اکنون هم پست دارد پدر محترمشان تحنت تاثیر خبرها و تحلیل های نادرست همین شخص دست به حرکت حمایت از خاتمی زد و محبوبیت خود را در بین حداقل نیمی از نمازگزاران از دست داد امروز کسایی که با کفش و بی وضو نماز می خوانند گاهی به صف او می آیند تا مثلا تنها نماند آقای صدوقی رهبری صادق شیرازی را بر آیت الله خامنه ای ارجح میداند او عملا پیرو نفکر تفکر واپسگرای شیرازی هاست او حتی در انتخابات به کسی میخواست رای بدهد و در فیس بوک خود اعلام کرد ( رحیم مشایی ) . آنوقت خود را یک مصلح می پندارد!!!

 • محمدپاسخ0یکشنبه 24 خرداد 1394

  شاید روشن ترین آخوند مازندرانی باشند آقای صدوقی

 • سارویپاسخ0یکشنبه 24 خرداد 1394

  صفحه ی فیس بوک ایشان رو چطور میشه پیدا کرد؟

 • پرسشگرپاسخ0یکشنبه 24 خرداد 1394

  جناب آقای صدوقی ، فرمودید در حاشیه سیاستید ، پس حضور در جلسات بنیاد باران رو چطور پاسخ میدید ؟ چپ و راست ، عکس خودتون و میرحسین و کروبی رو تو صفحتون میزارید ، چی ؟ برادر من ، دست از تحمیق مردم بردارید . مردم برای تحلیل یک شخص به عملکردش نگاه میکنن نه به حرفها . ممنونم .

 • گمنامپاسخ2دوشنبه 25 خرداد 1394

  ..... که با لباس پیغمبر داری به دینت خیانت میکنی خاااااک

 • اميرپاسخ0سه شنبه 26 خرداد 1394

  مشكل كل جامعه ما هم همينه كه چه توو مردم چه مسئولين پاچه خواري و طرفداري بيمورد از يك نفر وجود داره و اون شخص و منجي بشريت و منجي اسلام و ولي مطلق خدا روي زمين ميدوونن و هيچ بني بشري هم اجازه حرف زدن و يا انتقاد ازشون و نداره و حتي ايشون و بعضي ها فرستاده ي خدا ميدونن و ادعا دارن كه سوره اي از قرآن وجود داره كه فعلا پنهانه(به گفته عده اي از مداحان)...هر كسي هر حرفي حتي نرمال بر عليه ايشون بزنه متحم به بيگانه بودن و خيانتكار بودن و عامل فساد بودن ميشه و بعد از يه بازجوييه جانانه جاش توو زندانه...من با آقاي صدوقي موافقم كه با اصل نظام مشكلي نيست ولي با اين شيوه ي ابر انسان سازي....!!!!پس چه فرقي با زمان شاه داره؟!فقط اسمها عوض شده و عكس ها جابجا شده...در ضمن كسي كه سازش با ساز اين گروه كوك نباشه معلومه اجازه نميدن پشتش نمازگذار بيسته...شما فضارو باز كن ببين اگر ترس نباشه نظر مردم چيه..!

 • نظریپاسخ0جمعه 29 خرداد 1394

  آقای صدوقی آبروی روحانیت توفیسبوکه! مازنی ها قدرشون رو بدونند..

 • عادلپاسخ0شنبه 30 خرداد 1394

  آدرس فیس ببوک ایشون:https://www.facebook.com/sadoughimazandarani?fref=nfواقعا انسان روشن ضمیر و گلی هستند ایشون ...

نظر شما در مورد : مهم‌ترین کار سیاسی‌ام، تغییر فضای سیاسی در دوم خرداد بود/عملکرد خبرگان در انتخاب رهبری بسیار خوب و در نظارت ضعیف بود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها