مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 186749 -تاریخ انتشار : یکشنبه 22 مرداد 1396 -ساعت : 07:18

چاپ به اشتراگ گذاشتن
«مستقلین مجلس» به چپ خواهند چرخید یا به راست؟

«دوئل» عارف و لاریجانی بر سر کابینه دوم روحانی؛

«مستقلین مجلس» به چپ خواهند چرخید یا به راست؟

مازندمجلس: باید خط فاصله‌ای میان رأی اعتماد مجلس دهم در سال 95 به سه وزیر روحانی و رای اعتماد به کابینه دوازدهم، قرار داد. ابعادی از معادله در این یکسال تغییر کرده است، دیگر نه فراکسیون امید مانند سال گذشته است و نه فراکسیون ولایی و نه حتی مستقلین. خط قرمزها بین سه فراکسیون پررنگ تر شده است

مازندمجلس: مجلس این روزها درالتهاب مذاکرات مهمی است، «دومین آزمون» مجلس دهم در رأی اعتماد به کابینه حسنروحانی؛ کابینه دوم.

آزمونی که می‌تواند سنگمحک خوبی ، برای عیارسنجی قدرت بازی سازی فراکسیون‌های مجلس باشد. سه فراکسیونمستقلین، امید و ولایی. مثلثی فراکسیونی که در یک ضلع آن کاظم جلالی یارغار علیلاریجانی، درضلع دیگرش محمدرضا عارف و در گوشه دیگر آن حاجی بابایی، فرمان امور رابه دست دارند.

حال هر فراکسیون تلاشمی کند تا فرصت را غنیمت دانسته و بدون گرد و خاک کردن‌های قابل رویت، یعنی تنهابا لابی کردن‌های پشت پرده؛ وزنه اثرگذاری خود را در مجلس به رخ رقیبش بکشد.

با این وجود باید خط فاصله‌ای میان رأی اعتماد مجلس دهم در سال 95 به سه وزیر روحانی و رای اعتماد بهکابینه دوازدهم، قرار داد. ابعادی از معادله در این یکسال تغییر کرده است، دیگر نهفراکسیون امید مانند سال گذشته است و نه فراکسیون ولایی و نه حتی مستقلین. خطقرمزها بین سه فراکسیون پررنگ تر شده است.

فراکسیون امید باهجرت بیشتر مستقل‌ها، کفه ترازویش سبک‌تر شد، فراکسیون مستقلین فاصله گذاریش را بادو سر فراکسیون های مجلس یعنی امیدی ها و ولایی ها بیشتر کرد تا شانیتی جدا به خودبدهد. فراکسیون ولایی هم تلاش کرد با نزدیک شدن به لاریجانی برای خود وجهه ایاثرگذارتر کسب کند.

با این وجود سر طنابهنوز هم در دست دو چهره اثرگذار مجلس است؛ یکی علی لاریجانی و دیگری محمدرضا عارف.

*مجلس نوپا و آزمونی بزرگرأی اعتماد به سه وزیرروحانی

نمایندگان مجلس دهم،«آزمون اول کابینه» را همان روزهایی پشت سر گذاشتند، که تازه بر صندلی‌های سبزمجلس جای گرفته بودند. آبان سال 95، فرصت مناسبی بود برای عیارسنجی مردان اصلاحطلب، اصولگرا و مستقل مجلس دهم.

سه وزیر دولت یازدهم،به دلیل مشکلات و انتقادهای بسیار به وزارتخانه های تحت مدیریتشان، مجبور بهاستعفا شده بودند، علی جنتی در وزارت ارشاد، محمود گودرزی در وزارت ورزش و همچنینعلی اصغر فانی سکانداری وزارت آموزش و پرورش، سه چهره‌ای بودند که مجبور بهخداحافظی شدند.

پیاده شدن این سه نفراز کابینه یازدهم، موجب شد تا روحانی برای گرفتن رأی اعتماد، مهمان مجلس دهم «تازهنفس» شود. سیدرضا فخرالدین دانش آشتیانی، صالحی امیری و مسعود سلطانی فر، سه همراهجدیدی بودند که هر یک به ترتیب برای وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارشاد و ورزش،نامشان بر روی میز نمایندگان قرار گرفت.

هر چند برخی از چهرههای ولایی مجلس تلاش کردند تا بذر هراس از رأی نیاوردن دانش آشتیانی را در دل روحانیبکارند، اما اینگونه نشد. در کنار پالس‌هایمنفی فراکسیون نمایندگان ولایی همچون صحبت‌های شهرام کوسه‌غراوی که گفته بود:« سلطانی‌فر و صالحی‌امیری برای اخذرأی ‌اعتماد مشکل خاصی ندارند اما وضع برای دانش‌آشتیانی تا حدودی متفاوت است.»،قائله ختم به خیر شد.

معادله چندان پیچیدهنشد و فراکسیون امید و نمایندگان مستقل در کنار هم توانستند، مهره‌های بازی شطرنجدر این رأی اعتماد را به نفع روحانی بچینند. اتحاد امید با مستقل ها یا همان اتحادعارف و لاریجانی بر قدرت نمایندگان ولایی چربید و اجازه شنیده شدن ساز مخالفنمایندگان ولایی داده نشد.

کابینه دوازدهم؛ محلقدرت نمایی عارف و لاریجانی

گزینه‌های کابینهداوزدهم، «نقل مجلس» اهالی خانه ملت شده‌اند. هر روز یک فراکسیون، هر روز یک جلسه،هر روز یک مذاکره؛ این شرح حال 17 مردی است که می‌خواهند در روز رأی اعتماد،جواب«بله» را از نمایندگان بگیرند.

سر و صداهایی مربوطبه سه چهره از کابینه، در فراکسیون امید و مستقلین به گوش می‌رسد. بطحایی، جهرمی ورحمانی فضلی، سه نفری هستند که این دو فراکسیون به آنها روی خوش نشان نداده اند.

اهالی فراکسیون امید که چندان دل خوشی از کابینهدوم روحانی ندارند، حجت را بر او تمام کرده‌اند و حتی الیاس حضرتی در توئیتی گفتهاست:« دو تا سه وزیر راینمی آورند و برایند نظرات همکارانم این است که وزیر آموزش و پرورش کمترین شانسبرای رای را دارد.»

در این سوی میدان نیزغلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو فراکسیون مستقلین مجلس، نیز با تأکید بر مخالفتفراکسیون متبوعش، وضعیت را اینگونه توصیف کرده است:« اوضاع جهرمی ( وزیر پیشنهادیارتباطات) نیز در بین نمایندگان خوب نیست. اوضاع بطحایی وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش اصلا خوب نیست. افتادن سه وزیر یعنی ( بطحایی، جهرمی و رحمانی فضلی) قطعیاست. در این میان اگر وزیر پیشنهادی کشور بتواند ما را قانع کند شاید بتواند رایبیاورد. البته باید گفت احتمال قانع شدن ما کم است.»

در این میان، هر چندبه نظر می‌رسد که دو فراکسیون تاحدی بر سر نبودن این سه چهره اشتراک دارند، امانباید فراموش کنیم که این معادله، متغیرهای دیگری هم دارد؛ نمایندگان ولایی. بهعبارت دیگر بعد از جدایی نمایندگان مستقل از فراکسیون امید، این احتمال وجود داردکه همچون انتخابات هیئت رئیسه، مستقل‌ها و ولایی‌ها در یک زمین بازی کنند و دستفراکسیون امید را خالی بگذارد.

در واقع، حال بایدچشم بر قدرت لابی عارف و لاریجانی داشت و دید که در یک سمت معادله عارف در فراقمستقل‌ها تا چه حد می‌تواند، زمینه را برای رأی آوری هر چه بهتر گزینه‌های اصلاحطلب مهیا کند؟ و در سوی دیگر هم چشم بر دست فرمان لاریجانی داشت و منتظر ماند ودید که آیا او می تواند وزارت رفیق قدیمیش، رحمانی فضلی را بر وزارت کشور تکرارکند یا بازی را به عارف می بازد؟

نویسنده :
منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فراکسیون - ولایی - نمایندگان - اعتماد - کابینه - لاریجانی - مستقلین - وزارت - روحانی - معادله - آموزش - مستقل - جهرمی - بطحایی - پرورش - اهالی - می‌رسد - چندان - ندارند - همچون - کردن‌های - فرمان - بتواند - احتمال - رحمانی - پیشنهادی - اوضاع - اینگونه - آزمون - اصلاحطلب - عیارسنجی - دیگری - مستقل‌ها - بیشتر - یازدهم - مجبور - دارند - آشتیانی - آزمونی - ارشاد - می‌تواند - محمدرضا -

مطالب مرتبط با : «مستقلین مجلس» به چپ خواهند چرخید یا به راست؟
نظر شما در مورد : «مستقلین مجلس» به چپ خواهند چرخید یا به راست؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها