مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 187593 -تاریخ انتشار : سه شنبه 24 مرداد 1396 -ساعت : 14:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ضرورت استفاده از مدیران زن چیست؟

یادداشت مازندمجلس از ظرفیت مدیریتی بانوان استان؛

ضرورت استفاده از مدیران زن چیست؟

اختصاصی مازندمجلس: انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورا های شهر و روستا در دوره های اخیر فرصت خوبی بود تا بانوان بتوانند با ارائه برنامه ها، خود را در معرض رأی مردم قرار دهند. این فرصت به خصوص در استان مازندران نتایج متفاوتی در پی داشت. در انتخابات شورا، بانوان موفق ظاهر شدند و در شهر هایی چون بابل، بابلسر، نوشهر، فریدونکنار و نکا در میان منتخبان حضور داشتند

اختصاصی مازندمجلس: سال های گذشته دوران اوج مطالبات عمومی برای حضور زنان در سطوح کلان مدیریتی بوده است.  از سوی دیگر شرایط کشور و برخی سوءمدیریت ها و همچنین نیاز به ایده و خلاقیت های تازه، بانوان را برای ورود به عرصه مدیریت شهری و فعالیت های سیاسی ترغیب کرده است. با وجود برخی محدودیت های قانونی برای حضور بانوان در مدیریت کلان، اما شاهد انگیزه ی این بخش از جامعه برای حضور فعال تر در بخش تصمیم گیری بوده ایم.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورا های شهر و روستا در دوره های اخیر فرصت خوبی بود تا بانوان بتوانند با ارائه برنامه ها، خود را در معرض رأی مردم قرار دهند. این فرصت به خصوص در استان مازندران نتایج متفاوتی در پی داشت. در انتخابات شورا، بانوان موفق ظاهر شدند و در شهر هایی چون بابل، بابلسر، نوشهر، فریدونکنار و نکا در میان منتخبان حضور داشتند. اما بر خلاف شورا در انتخابات مجلس از میان 20 داوطلب خانم برای ورود به مجلس همانند دوره های گذشته هیچ کدام از منتخبین از میان بانوان نبودند. به طور کلی استان مازندران بعد از انقلاب تا به حال نماینده مجلس زن نداشته است. با مقایسه دوره های قبلی انتخابات مجلس با دوره اخیر در می یابیم که گرایش بانوان برای ورود به محیط سیاست و کار در حوزه مدیریت و تصمیم گیری افزایش پیدا کرده است. این افزایش گرایش به فعالیت های سیاسی و مدیریتی در بانوان فرصت مناسبی را در اختیار مسئولان قرارداده تا با استفاده از ظرفیت و توانایی های آنان خلاء های مدیریتی را پر کرده و با سرعت بیش تری به سمت توسعه گام بردارند. استفاده از توانایی ها و ایده های مدیریتی بانوان می تواند تحول بزرگی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی ایجاد کند.  قبول مسئولیت های بزرگ توسط بانوان شاخص زمینه ساز افزایش اعتماد به نفس در قشر های مختلف بانوان می شود، همچنین در ادامه تأثیر مستقیمی بر سلامت جامعه و کاهش معضلات مربوط به حوزه زنان خواهد داشت. در حوزه تصمیم گیری های کلان اعتماد به بانوان می تواند بستر انگیزشی مناسبی برای بانوان فعال در دیگر سطوح اجتماعی باشد. در استان مازندران استفاده از مدیران زن با توجه به شرایط نابسامان مدیریتی می تواند راهگشای برخی مسائل باشد.

تجربه اندوزی بانوان در سطوح مختلف مدیریت آنها را برای قبول مسئولیت نمایندگی در مجلس شورای اسلامی آماده می کند. بدیهی است که اگر این تجربه اندوزی با ارائه عملکرد مناسب توسط بانوان در مسئولیت هایی که بر عهده دارند همراه شود، زمینه فعالیت آنان در سطوح کلان بیش از پیش فراهم خواهد شد و در آینده می توانیم شاهد حضور تعداد بیش تری از داوطلبین زن برای ورود به مجلس باشیم. بدون شک امروز در برخی حوزه های تصمیم گیری حضور بانوان بسیار راهگشا است.  استان مازندران دارای پتانسیل بالایی از بانوان فرهیخته، کاردان و متعهد است که می توانند با ایده های نو و روش های مدیریتی خود افق های روشن جدیدی را برای آینده استان ترسیم کنند.

پیگیری مباحث حقوق شهروندی و حقوق زنان  و موضوعاتی از قبیل گردشگری و آسیب های اجتماعی گوشه ای از موضوعاتی اند که مورد مطالعه و کار توسط بانوان استان قرار گرفته و بازخورد خوبی از جانب مردم و همچنین صاحب نظران داشته است. با توجه به این رزومه درخشان می توان برای حضور بانوان در مجلس آینده برنامه ریزی کرد. به طور کلی امروز اهمیت استفاده از توان مدیریتی بانوان استان به خوبی احساس می شود و با توجه به یک مطالبه عمومی می توان گفت وقت آن رسیده که به این فرضیه ها جامه عمل و حقیقت بپوشانیم.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حضور زنان - بانوان - عرصه سیاست - سید محمدمهدی کیا - بانوان در شورا -

مطالب مرتبط با : ضرورت استفاده از مدیران زن چیست؟
نظر شما در مورد : ضرورت استفاده از مدیران زن چیست؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها