مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 187660 -تاریخ انتشار : سه شنبه 24 مرداد 1396 -ساعت : 17:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
گعده نمایندگان دور صندلی ۱۸۴مجلس/مزاح‌های لاریجانی و روحانی /درگوشی‌های سیاسی درباره وزرای پیشنهادی

گعده نمایندگان دور صندلی ۱۸۴مجلس/مزاح‌های لاریجانی و روحانی /درگوشی‌های سیاسی درباره وزرای پیشنهادی

مازندمجلس: اولین روز از بررسی کابینه دوازدهم در ساختمان هرمی شکل بهارستان خالی از حاشیه نبود

مازندمجلس:فائزه عباسی: بهارستان نشینان روز سه شنبهخود را بعد از یک هفته بحث و جدل و گفت و گو، با بررسی کابینه دوازدهم آغاز کردندو زنگ بررسی کابینه دوازدهم در مجلس دهم به صدا درآمد تا سرنوشت 17 وزارتخانه مشخصشود. از همان ساعات اولیه شروع جلسه علنی، صحن کاملا ناآرام بود و نمایندگان درتکاپوی مضاعف بودند به طوری که حتی نمایندگانی که به لحاظ گرایش سیاسی کمتر درکنار هم دیده می شدند دقایق طولانی با یکدیگر گفت و گو می کردند.

هماهنگی برای نطق

اکثریت اعضای فراکسیون امید بهدور محمدرضا تابش جمع شده بودند و از سوی دیگر محمدمهدی زاهدی و دهقان محور تجمعاصولگرایان شده بودند. هرکدام کاغذی در دست داشتند و دائما با دیگر نمایندگان گفتو گو می کردند.موضوع بر سر هماهنگی ها برای نطق در قالب موافق و مخالف بود.  موضوعی که به گفته تابش از سوی هیات رئیسه مکلفشده بود و از هر فراکسیونی یک نفر این مسولیت را برعهده داشت.

 عبدالکریم حسین زاده نائب رئیس فراکسیون امید وبهروز نعمتی عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلین که روزهای گذشته شاهد اختلافاتیمیان این دو فراکسیون بودیم امروز بایکدیگر در میان صندلی ها قدم می زدند و صحبتمی کردند. 

از سوی دیگر گعده محمدرضا نجفی نائب رئیس مجمعنمایندگان تهران و نماینده اصلاح طلب مجلس با ابطحی از نمایندگان عضو فراکسیوناصولگرایان و نزدیک به جبهه پایداری و تعداد دیگری از نمایندگان اصولگرا جالب توجه بود.

در شرایطی که حسن روحانی برای دفاع از کابینه دولت دومخود پشت تریبون حاضر شده بود به جرات می توان گفت کمتر نماینده ای بر صندلی خودنشست و به صحبت های او گوش داد؛ در همین حین بود که بحث داغ محمد مهدی زاهدینماینده اصولگرای مجلس با حاجی بابایی رئیس فراکسیون ولایی توجهات را جلب کرد صحبتهایی که بعد از دقایقی حاجی بابایی را کاغذ به دست مقابل صندلی فلاحت پیشه کشاند.

خط و نشان های فاطمه سعیدیبرای جهانگیری

زنان مجلس نیز کمتر بر صندلیخود نشسته بودند و  و دائما بین صندلی هادر حرکت هستند و رفت و آمد آنها به سکوی هیات رئیسه بیشتر از هر زمان دیگری است. 

طیبه سیاوشی، پروانه سلحشوری، فریده اولادقباد، فاطمه سعیدی و هاجر چنارانی از جمله زنانی بودند که لحظه ای برصندلی های خود ننشستند و دائما در حال صحبت کردن با دیگران بودند. گاهی روی سخنشانبا حسین زاده و تابش از نواب رئیس فراکسیون امید بود و گاهی محجوب و دیگر نمایندگانبا آنها وارد بحث می شدند.

اسحاق جهانگیری  بر صندلی جای گرفته بود که فاطمه سعیدی نمایندهمردم تهران مقابل او رفت بعد از دقایقی حرکات دست سعیدی نشان می داد صحبت جدی ترشده است و حتی می توان گفت بی شباهت با خط و نشان کشیدن نبود.

کنایه در برابر کنایه

از آنجایی که در لحظه سخنرانیحسن روحانی نمایندگان توجه کمتری به صحبت های او داشتند روحانی با لبخند خطاب به نمایندگانو رئیس مجلس گفت: به هرحال «مستمع صاحب‌سخن را بر سر ذوق آورد» من هم ۲۰ سال شبیه بهشما نماینده بودم و این فضا را درک می‌کنم و وقتی که روسای جمهور برای معرفی کابینهبه مجلس می‌آمدند، مثل شما بودم.

البته این کنایه روحانی بیپاسخ نماند و دقایقی بعد هنگامی که روحانی قصد داشت از وزیر پیشنهادی وزیر کار، تعاونو رفاه اجتماعی نام ببرد و از عملکرد او دفاع کند با اظهارنظر رئیس مجلس درباره عدمحضور علی ربیعی نیز در صحن مواجه شد.

رئیس مجلس با اشاره به این مسئلهتاکید کرد که این وزیر پیشنهادی در صحن حضور ندارد و لحظاتی رئیس جمهوری با نگاه بهگوشه‌گوشه صحن به دنبال ربیعی گشت. 

با این حال دقایقی بعد بود که لاریجانیدر حاشیه پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان به این موضوع اشاره کرد و مشخص شد که علت عدمحضور وزیر پیشنهادی کار ، تعاون و رفاه اجتماعی تصادف او بوده است.

لاریجانی در این رابطه گفت که بعضاًممکن است برخی وزرا حضور نداشته باشند مثل آقای ربیعی که گویا تصادف کرده‌اند.

حضور ربیعی در صحن و خوشوبش با نمایندگان

ساعتی بعد از رد و بدل شدنکنایه ها بر سر نبود وزیر کار علی ربیعی در صحن حاضر شد که نمایندگان به دور اوحلقه زدند و با وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم خوش و بش کردند. ربیعی هم بعد ازمصافحه با آنها از در سمت نمایندگان برای لحظاتی از مجلس خارج شد.

در همین حین حمیدرضا فولادگرسرش را به سمت خبرنگاران بالا گرفت و گفت ربیعی تصادف کرده بود و برای همین دیرآمد.

احترام کابینه دوازدهم به عارف

صندلی شماره 184 در مجلس دهم هموارهمحور مذاکرات بوده است آن هم به این دلیل که رئیس فراکسیون امید ساکن اصلی اینصندلی است و از این رو هر نماینده ای نقطه نظری داشته باشد که به جریان اصلاحات یافراکسیون امید ارتباط داشته باشد به مقابل این صندلی می اید. البته در نتیجهمذاکرات امروز زهرا ساعی نماینده مردم تبریز نوبت نطق خود را به عارف داد تا رئیسفراکسیون امید در حمایت از کابینه رقیبش در انتخابات 92 نطق کند.

عارف تمام قد از کابینهدوازدهم حمایت کرد هرچند انتقاداتی را در مورد حضور زنان متوجه آن دانست و ازمعرفی نشدن وزیر علوم در آستانه بازگشایی دانشگاه ها انتقاد کرد  اما کلیت را قابل دفاع دانست. بعد از پایان نطقعارف اعضای کابینه دوازدهم  از بیژن زنگنه،رحمانی فضلی جهانگیری، نوبخت  و... مقابلاو ایستادند و با او خوش و بشی کردند.

گعده واعظی و کاظم جلالی

در حالی که موافقان و مخالفانمشغول نطق بودند محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت یازدهم به همراه کاظم جلالی رئیسفراکسیون مستقلین در گوشه ای از صحن کنار پله های سکوی هیات رئیسه جایی که کمتر درمعرض دید خبرنگاران و عکاسان است به گفت و گو پرداختند.

**جلسه علنی در نوبت بعدازظهر

کنایه لاریجانی به لاهوتی

دقایقی از آغاز بررسی کابینه دوازدهم در نوبت بعد از ظهر جلسه علنیمجلس نگذشته بود که مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مقام موافق پشتتریبون قرار گرفت اما فحوای کلام او نه در جهت موافقت که در قالب مخالف بود. اینموضوع اعتراض دیگر نمایندگان را به دنبال داشت به صورتی که خدری نماینده مردمبوشهر در اعتراض به این موضوع تا مقابل تریبون آمد و از سوی دیگر عبدالرضا عزیزیبا نشان دادن "دو" با این نطق مخالفت کرد. 

لاریجانی رئیس مجلس هم به کنایه خطاب به او گفت: کمی هم در موافقت صحبتکنید. (اینجا)

شوخی‌های پینگ‌پونگی لاریجانی و کواکبیان

مصطفي كواكبيان نماینده اصلاح طلب مجلس كه صحبت‌هايش بيشتر معطوف بهمخالفت‌هاي مجتبي ذوالنور بود، گفت: مباحثی که بعضی از عزیزان مطرح می کنند خطبههای قبل از نماز جمعه است. اینجا مجلس است.

كواكبيان همچنين در واكنش به آن بخش از صحبت‌هاي ذوالنور كه گفته بود«در حوزه فرهنگ، هر چه برنامه را مرور كردم تا رنگ و بويي از دين پيدا كنم،‌ پيدانكردم و اگر همين برنامه را بگوييم برنامه يك دولت سكولار و لائيك است،‌ چه تفاوتيبا جمهوري اسلامي داشت. در اين برنامه جاي دين كجاست؟»، با صراحت تأكيد كرد: اینکهما بگوییم برنامه های دولت سکولار است یا معنی سکولار را نمی دانیم یا متوجهنیستیم که در راس این نظام مقام معظم رهبری هستند.

اين نماينده اصلاح طلب در ميان صحبت ‌هايش به شوخي‌هاي نسبتا جديلاريجاني كه هميشه بين آنها رد و بدل مي‌شود، اشاره اي داشت. او گفت: رهبری چندروز پیش حکم رییس جمهور را تنفیذ کردند و رییس جمهور را تایید کرده اند. به علاوهافتخار دولت یازدهم برنامه محوری است. من زمانی که از آقای لاریجانی لقب پرفسورگرفتم، گفتم که برنامه را با دولت هماهنگ کنید اما دولت با برنامه هماهنگ حرکتکرده است.

رئيس مجلس وقتي كه رنجبرزاده عضو هيئت رئيسهخواست نام نفر بعدي را براي قرار گرفتن پشت تريبون بخواند، با لحن خاص خود،‌ گفت: يكمقدار اجازه بدهيد كه از صداي بلند ايشان-كواكبيان- زمانی بگذرد و يك آرامشي حاصل شودتا آقاي جهانگيري براي صحبت بيايند.(اینجا)

  29216


منبع : خبرآنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نمایندگان - نماینده - برنامه - صندلی - ربیعی - فراکسیون - کابینه - دوازدهم - روحانی - لاریجانی - کنایه - دقایقی - پیشنهادی - مقابل - اصلاح - سعیدی - تصادف - كواكبيان - اینجا - اشاره - جمهور - فاطمه - دائما - بررسی - رئیسه - موضوع - یازدهم - لاهوتی - موافقت - جلالی - واعظی - حمایت - دانست - اعتراض - کاظم جلالی - سیاسی - زمانی - سکولار - ذوالنور - درباره - هماهنگ - رئیسفراکسیون - رهبری - دنبال - مخالف - موافق - جهانگیری - بابایی - تریبون - امروز - مستقلین - دیگری - داشتند - البته - لحظاتی - تهران - هماهنگی - اعضای - محمدرضا - اجتماعی - عدمحضور - خبرنگاران -

مطالب مرتبط با : گعده نمایندگان دور صندلی ۱۸۴مجلس/مزاح‌های لاریجانی و روحانی /درگوشی‌های سیاسی درباره وزرای پیشنهادی
نظر شما در مورد : گعده نمایندگان دور صندلی ۱۸۴مجلس/مزاح‌های لاریجانی و روحانی /درگوشی‌های سیاسی درباره وزرای پیشنهادی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها