مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 188595 -تاریخ انتشار : شنبه 28 مرداد 1396 -ساعت : 10:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
من یک مازندرانی ام

گفتمان نوین و استراتژیک در توسعه پایدار استان مازندران؛

من یک مازندرانی ام

اختصاصی مازندمجلس: به نظر میرسد با ایجاد گفتمان" من یک مازندرانی ام" توسط شهردار مرکز استان که خود کلید واژه مهم و اصلی در جهت رفع موانع توسعه پایدار و همه جانبه برای استان می باشد با یک پروتکل ایجاد تفکر منسجم و علمی سازمان یافته با تدوین و اجرای سندهای بالادستی و فرودستی برای کلیه مبانی توسعه مبتنی بر مزیت های موجود خدادادی و انسانی در مازندران می شود گام های ارزنده ای برداشت

اختصاصی مازندمجلس: بی گمان به عنوان یک مازندرانی آگاه به دارائی ها و ثروت های خدادادی سرزمین خویش بارها و بارها از خود پرسیده ایم که چرا با وجود این همه سرمایه های غنی طبیعی و انسانی از چنین جایگاهی در عرصه توسعه ای در استانهای کشور برخورداریم و مهمتر آنکه چگونه می شود که استانهایی با منابع و ثروت های به مراتب کمتر جایگاهی بهتر و روشن تر از ما در رقابت های اقتصادی و برخورداری ها مرتبط با رشد و بالندگی در سطح ملی دارند. اما استان ما با وجود دریایی از ثروت های رو و زیر زمینی و با وجود موقعیت برتر و متمایز اقلیمی و جغرافیایی و جاذبه های بسیار فراوان توریستی و میراث های به جا مانده از روزگاران باستان در زیر پنجه های فقر به سر می برد؟

این درحالی است که ضریب هوشی این مردم از گذشته تاکنون زبانزد همگان بوده است. بایستی این واپس ماندگی را در کدام عوامل جستجو کرد؟

پرواضح است که عدم برخورداری استان از یک مکانیسم منسجم مدیریتی با عدم وجود مدیران مطلع، مشرف و البته جسور در عرصه تصمیم سازی و سیاست گذاری های کلان و همینطور عدم اجرای دقیق تصمیم سازی های موجود یکی از اساسی ترین عوامل عدم توسعه استان می باشد که ضایعات و عقب ماندگی های جبران ناپذیری را بر پیکره این استان با پتانسیل فراوان اما با برخورداری های ناچیز از سطوح توسعه قرار داده است. انفکاک و بخشی نگری مسئولین در رده های مختلف مدیریتی در استان یکی از مهمترین عامل های عدم رشد در سالهای گذشته بوده است. بخشی نگری که حتی مدیران برای توسعه جغرافیای محل تعلق خویش هم کاری از پیش نبرده اند! که همچنان فقر سیستمی عدم رشد و توسعه استان در سطوح راهبردی مبتنی بر مزیت مطلق و نسبی مانند گردشگری، کشاورزی، مدیریت شهری و... قابل مشاهده می باشد.

به نظر میرسد با ایجاد گفتمان" من یک مازندرانی ام" توسط شهردار مرکز استان که خود کلید واژه مهم و اصلی در جهت رفع موانع توسعه پایدار و همه جانبه برای استان می باشد با یک پروتکل ایجاد تفکر منسجم و علمی سازمان یافته با تدوین و اجرای سندهای بالادستی و فرودستی برای کلیه مبانی توسعه مبتنی بر مزیت های موجود خدادادی و انسانی در مازندران می شود گام های ارزنده ای برداشت. این گفتمان ارزشمند و دارای بار معنایی فراوان را می شود با بررسی کارشناسانه تر و تبادل نظرات نخبگان و ایجاد کمپین در سطح جامعه به یک منشور و محور اصلی توسعه استان قلمداد نمود.

شهردار مرکز استان با عملکرد چندین ساله خود و با اجرای بیش از 1000 میلیارد عملیات مختلف عمرانی، زیرساختی، فرهنگی و اجتماعی در طی چهارسال گذشته در ایجاد تحول ساختاری توانست نقطه عطفی در معرفی یک مدیر جوان، جسور و با اشرافیت کامل در جهت ایجاد حرکت مردمی با مشارکت فعال آنها در اجرای پروژه های مهم و استراتژیک در سطح شهر ساری به عنوان مرکز سیاسی، اداری و فرهنگی استان مازندران را نشان دهد. حال این مدیر عمگرا با ایجاد یک گفتمان " من یک مازندرانی ام" سعی در حذف یک تسلسل باطل و مندرس در سامانه مدیریتی استان دارد آن هم حذف نگاه بخشی و جزیره ای مسئولین استان در جهت توسعه همه جانبه کلانشهر مازندران.

اینک با ایجاد این گفتمان، شایسته به نظر می رسد صاحب نظران، نخبگان و ذی نفوذان استان کمر همت توسعه را با پر رنگ کردن این حس خوب ایجاد شده توسط این شخص در سطوح و لایه های اجتماعی جامعه بزرگ و هوشمند استان تسری داده و با حمایت همه جانبه نسبت به جاری سازی این تفکر بنیادین، فقر و عدم توسعه مزمن این استان زرخیز جای خود را به توسعه پایدار و کارا مبدل نماید. 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : من یک مازندرانی ام

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها