مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 189989 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 01 شهریور 1396 -ساعت : 15:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
استاندار آینده اهمیت بیشتری برای حوزه زنان قائل شود

فاطمه فقیه علی آبادی در گفت و گو با مازندمجلس:

استاندار آینده اهمیت بیشتری برای حوزه زنان قائل شود

اختصاصی مازندمجلس: فاطمه فقیه علی آبادی عضو هیئت مؤسس تشکلِ مردم نهاد زنان توسعه‌وامید و دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی است. با او در مورد فعالیت‌های این تشکل و ظرفیت مدیریتی بانوان استان به گفت وگو پرداختیم:

اختصاصی مازندمجلسبه دلیل انتصاب‌های نامناسب در استان، شرایطی که می خواستیم فراهم نشد

فقیه در آغاز گفت‌وگو ضمن اشاره به ایجاد اولین تشکل مردم نهاد مختص زنان در استان مازندران گفت: از سال‌ها پیش با علم به وجود زنان توانمند در استان برای ایجاد چنین تشکلی تصمیماتی داشتیم. اما به طور جدی‌تر، سال 92 و با روی کار آمدن دولت تدبیر‌و‌امید و بهبود نسبی فضا شروع به کار کردیم. ما حدود 18 ماه است که از استانداری مجوز رسمی را گرفته‌ایم. بنده هم به عنوان عضو هیئت مدیره و هیئت مؤسس انجمن زنان توسعه‌و‌امید به فعالیت می پردازم. ما از آقای روحانی انتظار داشتیم فضای بهتری را برای ارائه توانایی‌های بانوان فراهم آورند. اما به دلیل انتصاب‌های نامناسب در استان و همچنین عدم استقبال مسئولین استانی که در راس آن‌ها می توان به استانداری اشاره کرد، شرایطی که می خواستیم فراهم نشد. متاسفانه بخش زیادی از خواسته‌های تشکل زنان توسعه‌و‌امید برآورده نشد. ولی ما فعالیت‌هایمان را پیگیری کردیم و توانستیم موفق عمل کنیم. برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه‌های سلامت، روان‌شناسی، سبک‌زندگی و ... از جمله فعالیت‌های این تشکل در سال‌های اخیر می‌باشد. توسعه‌و‌امید تنها تشکل تخصصی در حوزه‌زنان است. البته با تشکل‌های دیگری که زنان در حال مدیریت آن هستند تا حدودی آشنایی دارم، اما تشکل مردم نهاد زنان توسعه‌و‌امید تنها تشکل تخصصی بانوان می‌باشد.

وارد فضای مخالف نشدیم

وی درباره دغدغه اصلی ایجاد این تشکل افزود: در شروع فعالیت دغدغه ما این بود که بانوان ما به نسبت توانایی‌هایی که دارند دیده نمی‌شوند. با شناختی که از فعالیت بانوان استان‌های دیگر دارم به جرات می‌توانم بگویم فعالیت و اقدامات بانوان مازندرانی در مقایسه با آن‌ها بسیار شاخص و ارزشمند است. اما متاسفانه فعالیت‌های زنان ما بسیار کمتر از فعالیت بانوان استان‌های دیگر نشان داده می‌شود. من به عنوان یک عضو کوچک به کمک دوستان در حال شناسایی بانوان در عرصه‌های مختلف هستیم. در طول مدت فعالیت‌مان جز در عرصه‌های سیاسی اداری توانستیم در حوزه‌های دیگر به فعالیت‌های گوناگونی دست بزنیم و تجربه‌های موفقی داشته باشیم. البته در مورد فعالیت‌های سیاسی هم عرض کنم که وقتی انتظارات برآورده نشود، یا سرکوب می شود و یا این که به جهت مخالف هدایت می شوند. ما جامعه‌ی زنان و همین‌طور فعالان این تشکل مردم‌نهاد نه انتظاراتمان را سرکوب کردیم و نه وارد فضای مخالف شدیم، هدف خودمان را دنبال کردیم. امروز با برگزاری کلاس در حوزه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم که زنان و خصوصا دختران‌مان در جهت افزایش آگاهی گام بر‌می دارند.

شعبه قائم شهر تشکل را افتتاح خواهیم کرد

فقیه با تأکید بر این نکته که مادران باید نسبت به مسائل تربیتی از دانش و آگاهی لازم برخوردار باشند اعلام کرد: خدا را شکر تا اینجا خیلی سخت، ولی خوب پیش رفته‌ایم. به کمک همکاران احتمالا شعبه قائم شهر تشکل را راه اندازی کنیم.

لبخند تلخ آقای روحانی

این فعال اجتماعی‌فرهنگی با ارزیابی شرایط موجود در مورد جایگاه زنان در مناصب سیاسی و غیرسیاسی عنوان کرد: از آقای روحانی انتظار می رود که از ظرفیت‌های مدیریتی بانوان استان بیشتر استفاده کنند. زنان و گروه‌های سیاسی زنان در انتخابات‌های اخیر سهم زیادی در پیروزی‌ها داشته‌اند ولی از آنجایی که سهم‌خواه نیستند، تنها در حد مشاوره از آن‌ها استفاده می شود. ما خیلی سعی کردیم با مسئولین حوزه زنان استانداری گفت و گو کنیم اما موفق نشدیم. عزیزانی هم که مراجعه کردند با پاسخ مناسبی رو‌به‌رو نشدند. آقای روحانی در همایش معاونت زنان گفتند: ما آقایان می دانیم خانم‌ها و بانوان چه قدر توانمند هستند و شاید نمی‌خواهیم از این پتانسیل استفاده کنیم، این خانم‌ها هستند که باید بتوانند خودشان را ثابت کنند و حق‌شان را بگیرند. آقای روحانی با لبخند این حرف را گفتند اما از نظر ما لبخند تلخی محسوب می شد. در چهار سال گذشته به خواسته‌هایی که از استاندار داشتیم توجه نشد. متاسفانه در حد مشاوره نیز اهمیتی برای تشکل های مردم نهاد قائل نشدند.

امیدواریم استاندار آینده اهمیت بیشتری برای حوزه زنان قائل شود

فقیه در پایان با ابراز امیدواری نسبت به بهبود شرایط خاطر نشان کرد: با وجود فعالیت‌های مؤثر در عرصه سیاست اما با پس از برگزاری انتخابات تجربیات تلخی را از سر گذرانده‌ایم. با علم به این موضوع باز هم برای آقای روحانی پای کار آمدیم و انتظار داریم ایشان نیز با انتخاب‌هایشان در سطح استان نا‌امیدمان نکنند. امیدواریم در آینده فردی به عنوان استاندار مازندران معرفی شود که اهمیت بیشتری برای حوزه زنان و فعالیت های آنان قائل شود.

گفت و گو از؛ محمد حسن زادهلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازند مجلس - استانداری مازندران - تشکل های مردم نهاد - روحانی -

نظر شما در مورد : استاندار آینده اهمیت بیشتری برای حوزه زنان قائل شود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها