مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 191810 -تاریخ انتشار : سه شنبه 07 شهریور 1396 -ساعت : 18:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آب آشامیدنی سوادکوه پشت سد سياست بازي‌ها/ آب شرب مردم را سیاسی نکنيم

آب آشامیدنی سوادکوه پشت سد سياست بازي‌ها/ آب شرب مردم را سیاسی نکنيم

اختصاصی مازندمجلس: آب آشامیدنی سالم جزو نیازهای بدوی بشر امروزی و لازمه حیات در کره خاکی می باشد که بدون آن آبادی و تمدن وجود نخواهد داشت. شهرستان سوادکوه با دارا بودن چشمه سارهای متعدد و رودخانه های فراوان در زمره شهرهای برخوردار در این حوزه می باشد که در کمال تاسف از کمبود شدید آب خصوصا در ماه هاي گرم سال مواجه است

اختصاصی مازندمجلس: آب آشامیدنی سالم جزو نیازهای بدوی بشر امروزی و لازمه حیات در کره خاکی می باشد که بدون آن آبادی و تمدن وجود نخواهد داشت. شهرستان سوادکوه با دارا بودن چشمه سارهای متعدد و رودخانه های فراوان در زمره شهرهای برخوردار در این حوزه می باشد که در کمال تاسف از کمبود شدید آب خصوصا در ماه هاي گرم سال مواجه است. دلیل اصلی کمبود آب در سوادکوه عدم مدیریت منابع و هدررفت زیاد آب در این شهرستان می باشد که در سال های اخیر به دستمایه ای برای کاندیداهای مجلس شورای اسلامی و برخی نمایندگان  جهت بازی با این کمبود اساسی گردیده است.

سد آیت الله صالحی مازندرانی یا سد لفور به عنوان منجی بی آبی مردم قائمشهر و سوادکوه و سوادکوه شمالی در سالهای اخیر فرصتی برای رای آوری برخی نمایندگان این حوزه شده و شوربختانه شاهدیم کم کم وعده های تاریخی حوزه انتخابیه مانند کک سازی و نساجی قائمشهر جای خود را به سد لفور می دهد.  کلنگ احداث سد بزرگ لفور در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی و با همکاری مردم ولایتمدار لفور به عنوان یک پروژه ملی و در راستای سیاست های کلی نظام بر زمین خورد.  برای احداث این سد میلیارد ها تومان کار مطالعاتی و دریافت کمک از صندوق های بین المللی در جهت سیراب نمودن زمین های کشاورزی پایین دست عملیاتی شد، ولی در طول سالهای بعد و با فشار نمایندگان برخی شهرها از کاربری کشاورزی به آشامیدنی تغییر ماهیت یافت و این اولین تزاحم با سیاست های کلان و هزینه های بالای مطالعاتی بود، که برای احداث این سد در نظر گرفته بودند. این موضوع قطعا در آینده مشکلات بین المللی بزرگی برای کشور ایجاد خواهد کرد، به این دلیل که مساعدت های مالی بین المللی اخذ شده پیرامون تامین آب کشاورزی و نیز کم آبی زمین های کشاورزان پایین دست خواهد شد. علی ایحال این پروژه ملی با فرسنگ ها فاصله از هدف اصلی که یک کار مطالعاتی وسیع بر روی آن صورت گرفته بود به مرحله بهره برداری رسید. در این بین زمزمه‌های مسئولين آن زمان و مسئولين ادوار آتی و کنونی در جهت بازگشت آب شرب لفور به قائمشهر و سوادکوه قوت گرفت. همچنین مردم نیز به دلیل حس ناسیونالیستی پیرامون این ماجرا و کم آبی مفرط ناشی عدم مدیریت منابع به این وعده ها اعتماد کردند. اما به عنوان یک سوادکوهی و در درجه اول به عنوان یک شیرگاهی به خوبی واقفم که حتی آبزیان سد لفور هم از بیماری های بسیاری رنج می برند و کیفیت این آب در مقابل چشمه های سوادکوه غیر قابل مقایسه است.

چشمه های زلال سوادکوه آن قدر منابع دارند که در صورت مدیریت صحیح و هزینه کرد مطلوب در حوزه نگهداری آن برای سال ها و بدون قطعی، آب شرب گوارا تقدیم مردمان این سرزمین خواهد کرد. کافیست سری به سرچشمه های سوادکوه بزنیم و ببینیم که چگونه بهترین آب های جهان به دلیل بی تدبیری در دل خاک مدفون می شوند و مردم سوادکوه و سوادکوه شمالی در کم آبی و حتی بی آبی به سر می برند. براي مثال آب گلناب‌دره ،كه حتي استفاده از آن به عنوان آب شرب شهرستان هاي نامبرده از مصوبات سفر رهبري به مازندران بوده است. کارشناسان این حوزه حتما بهتر می دانند که این هدررفت آب چقدر " وحشتناک " است و برای اثبات این مدعا میزان دبی آب مبدا و میزان مصرف خروجی را با همدیگر مقایسه کنید تا ببینید چرا از واژه ثقیل " وحشتناک " شده است.

دیگر تحمل شنیدن وعده های بی اساس و بدون پشتوانه مطالعاتی و علمی برایم ممکن نبود! به همین دلیل دست به قلم بردم. این وعده های پر آب  هرچقدر برای ما مردم سوادکوه آب نشد ولی برای مسئولين ما چه در حوزه اجرايي و چه در حوزه قانونگذاري نام شد! مسئولين حوزه اجرايي و قانونگذاري می توانستند در این یک سال و اندی به جای عکس گرفتن در کنار این سد و کلنگ زنی ها و.... به فکر وظیفه نظارتی خود در کنترل هدررفت آب و مدیریت منابع باشد. حتی اگر همه‌ی مسائل ذکر شده و هزینه های هنگفتی که تا کنون برای زمین های پایین دست انجام شد را هیچ در نظر بگیریم چه تضمینی هست با وجود این حجم شبکه فرسوده، آب لفور هم مثل گلناب دره به جای خانه مردم راهی زمین خدا نشود؟! البته با وجود هزینه هایی که در سال های اخیر برای رساندن آب این سد به مردم لفور شده اکنون راه برگشتی نیست!  اما با مردم سوادکوه چه می کنید!؟ نکند همین قدر آب خوب گلناب دره و چشمه های بالادست را از این مردم دریغ کنید!

متاسفانه عدم وجود برنامه کارشناسی و توانایی برخی نمایندگان در حوزه مسئولیت خود، آن ها را به سیاسی کاری حتی در حوزه آب وادار نموده است. به طوری که مطالبه مردم را از بهترین آب های ایران و جهان به سمت آبی که اصلا قرار بوده کشاورزی باشد و کیفیت پایینی دارد سوق دادند. آن ها که داشته های سوادکوه و قائمشهر را نتوانستند حفظ کنند و فقط با وعده های آن چنانی آن چه که بود را هم از دست دادند!

سخن آخر این است: جناب مسئول عزیز و محترم! معادن سوادکوه سیاسی شد ،نساجی سیاسی شد، کک سیاسی شد، همه را از دست دادیم و یا اصلا ندیدیمشان، لااقل آب را سیاسی نکنید که از مردم دریغ نشود. لطفا به وعده های خود برسید که اگر اندکی از آن ها محقق شود عمده مشكلات مردم اين حوزه حل ميشود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سد سازی - سوادکوه - سوادکوه شمالی - آب - آب شرب -

نظر شما در مورد : آب آشامیدنی سوادکوه پشت سد سياست بازي‌ها/ آب شرب مردم را سیاسی نکنيم

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها