مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1588 -تاریخ انتشار : سه شنبه 26 خرداد 1394 -ساعت : 14:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بعضی آقایان اصلاح‌طلبی را فقط در خودشان می‌بینند/ وحدت شکنی بس است!/ استانداری از احزاب می‌ترسد

گفت‌وگوی اختصاصی مازندمجلس با اسلام دستگذار دبیر حزب مردمی اصلاحات مازندران و مدیر مسئول هفته نامه صدای اصلاحات:

بعضی آقایان اصلاح‌طلبی را فقط در خودشان می‌بینند/ وحدت شکنی بس است!/ استانداری از احزاب می‌ترسد

اختصاصی مازند مجلس: در مقابل برخی مسائل درون حزبی استان در راستای حمایت از دولت سکوت می کنیم/ نمی‌خواهیم اصلاحات در دایره‌ای بسته باشد بلکه دایره اصلاحات باید باز باشد/ اگر یک اصولگرایی تفکرات اصلاحاتی پیدا کرد و می‌خواهد در طیف اصلاح‌طلبان حضور پیدا کند به کجا باید مراجعه کند؟/ این مسیری که مدیران ارشد استان می‌روند احتمال اینکه تغییراتی رخ بدهد، زیاد هست/ برای اینکه رای روحانی حفظ شود نیاز است مدیران ارشد استان، علاوه برتغییر رویه، تغییر روحیه نیز بدهند/ انتقاد من به استاندار و معاون سیاسی‌اش این است که ما بعنوان یک حزب رسمی یک سال از آغاز فعالیت‌حزب می‌گذرد هنوز از استانداری دعوت‌نامه‌ای برای حضور در برنامه‌های مختلف دریافت نکردیم/با وضع موجود، فعلا به توافق نمی‌رسیم

اختصاصی مازند مجلس: با توجه گذشت یک‌سال از آغاز بکار حزب مردمی اصلاحات در مازندران و کسب اطلاع از آخرین وضعیت اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، به سراغ  اسلام دستگذار دبیر حزب مردمی اصلاحات مازندران و مدیر مسئول هفته نامه «صدای اصلاحات» رفتیم و پای حرف‌ها و درد دل‌هایش نشستیم. اگرچه دستگذار سعی می‌کرد احساسات و  دلخوری‌های خود را پنهان نگه دارد، اما در نهایت نتوانست در مقابل برخی ناملایمات و بی‌مهری‌ها بی‌تفاوت باشد و سکوت کند. از نبود همصدایی در حزب‌های مختلف اصلاح‌طلبان مازندران تا ضعف‌های مدیران ارشد استان و.... خلاصه سخنان دستگذار بود که از نطرتان می‌گذرد:  

مازند مجلس:در ابتدا بفرمایید هدفتان از ورود به حزب مردمی اصلاحات چه بود؟

هدف ما از ورود در این حزب  در نظر گرفتن حقوق اولیه و اساسی مردم است و ما تحت هیچ شرایطی حاضر نیستیم با مردم معامله سیاسی کنیم. شاید در مقابل برخی مسائل درون حزبی استان در راستای حمایت از دولت سکوت کنیم و بعنوان حامیان دولت گاهی نیز تحت فشار باشیم اما در نهایت به دنبال کار حزبی موفق هستیم منظورم این نیست که احزاب دیگر موفق نبوده‌اند ولی فراز و نشیب‌های فراوانی داشتند که ما می‌خواهیم اینگونه نباشیم. پیشرفت فعالیت‌های حزب تا پایان پارسال خیلی خوب بود. الان با وجود آغاز به کار هفته ‌نامه «صدای اصلاحات» تداخلاتی بوجود آمد که سعی داریم به زودی جبران کنیم چرا که همکاران ما در شورای مرکزی انتظارات بیشتری دارند و ما هم به دنبال بهبود شرایط هستیم.  شاید در ظاهر حزب کوچکی باشیم اما در عمل روشن است کار بزرگی در حال انجام است. د راین مدت کوتاه نیز با ملاقات‌هایی که با شخصیت‌های مختلف که داشتیم پیشرفت مناسبی حاصل شد.

مازند مجلس: فعالیت‌های حزب مردمی اصلاحات در چه راستایی صورت می‌پذیرد؟

همچنان که می‌دانیم فعالیت‌های حزبی باید دارای شاخص و اصول باشد در حزب ما نیز 3 اصل (جمهوری اسلامی، ولایت‌فقیه و قانون اساسی) مبنای کار حزب است هرجا بتوانیم در این چارچوب کار کنیم اصلاح‌طلبیم. چرا که معتقدیم اصلاح‌طلبی از دین ما سرچشمه می‌گیرد. ما می‌خواهیم اصلاح‌طلبی آنچنان که دین ما گفت آنچنان که امام سوم شیعیان گفت در همان چارچوب اجرا شود. تخریب در تشکیلات ما جایی ندارد، ما در این حیطه تلاشمان باید این باشد که نه از طریق هفته‌نامه نه از طریق فعالیت‌های دیگربه دنبال تخریب دیگران نباشیم. هرچند دوستان تخریب‌هایی علیه ما انجام می‌دهند ولی ما نشنیده می گیریم هدف نهایی ما خدمت به مردم است و حقوق اساسی مردم در اولویت اول قرار دارد.  با وضع فعلی، ما نه از لحاظ مدیریتی استان راضی هستیم نه از لحاظ اقتصادی، مشکلات فراوانی در جامعه وجود دارد که بخاطر کمک به دولت قابل گفتن نیست. برخی ازاین مسائل برمی‌گردد به مدیران استان و بعضی مسائل مشکلات کشور است که به سیاست‌های دولت مربوط می‌شود. در کل ما دنبال پیشرفتی هستیم که برای دیگران زیانی نداشته باشد یعنی نمی‌خواهیم با تخریب رقیب خودمان را بالا ببریم یا پله ترقی درست کنیم قانون مبنای حزب است در برخی مسائل ممکن است سهوا مشکلاتی پیش آید اصلاح میکنیم.مازند مجلس: درباره اعضای حزب توضیحاتی بدهید و اینکه چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند؟ برای جوانان چه برنامه‌ای دارید؟

 بیان تعداد اعضای حزب که محرمانه است اما در کل استان در حال فعالیت هستیم. اعضای حزب، هواداران جلسات متعددی می‌گذارند و بنده نیز در تمام جلسات حضور می‌یابم تا از نزدیک در جریان فعالیت‌های حزب باشم در شهرستان‌های مختلف (آمل، بابل و...) جلساتی برگزار شد در ساری و قائم‌شهر در آینده نزدیک جلسه خواهیم داشت در شهرهای مختلف فعلا کار انتخاباتی نخواهیم کرد ولی درباره این مسائل نیز با ما مشورت و رایزنی انجام می‌شود  برای اینکه ائتلافی صورت گیرد مشورت‌هایی می‍شود به عنوان یک تشکل سیاسی که بخواهیم خط و مشی انتخاباتی تعیین کنیم نه این فعلا در دایره فعالیت ما نیست.مازند مجلس: رابطه حزب مردمی اصلاح‌طلبان با شورای هماهنگی اصلاحات چگونه است؟

ما یک تشکل سیاسی هستیم و در انتخابات شورای هماهنگی در شهرهای مختلف دخالتی نداریم  این شورای هماهنگی اگرچه به همه آنها احترام می‌گذارم من ادعای آنها را رد می‌کنم  بعضی آقایان اصلاح‌طلبی را فقط در خودشان می‌بینند که مورد قبول ما نیست و نمی‌خواهیم اصلاحات در دایره‌ای بسته باشد بلکه دایره اصلاحات باید باز باشد که اگر فردی ، جوانی خواست بیاید جایش را انتخاب کند و دفع نشود.مازند مجلس: آیا در جلسات مختلف آنها حضور می‌یابید؟

معمولا در جلسات شورای هماهنگی دعوت نمی‌شویم چون یک تشکل سیاسی و دارای مجوز و خط ومشی مشخص هستیم زیاد خواهان حضور در جلسات نیستیم و برای انتخابات شورای هماهنگی در شهرهای مختلف نامزدی معرفی نکردیم ولی با همه گروه‌های اصلاح‌طلبی در ارتباطیم چون منتظریم که آیا ائتلاف استانی صورت می‌گیرد یا نه که با این وضعیت ائتلاف استانی شکل نخواهد گرفت. ما در کنار حرکت‌های حزبی خود احتمال دارد در آینده با شورای اصلاح‌طلبان هر شهری رایزنی کینم و ائتلاف کنیم  برخی آقایان حاضر نیستند جامعه اصلاح‌طلبی را باز نگهدارند و می‌خواهند فضا بسته و برای یک گروه خاص باشد که چنین طرز تفکری را رد می‌کنم من دوم خردادی هستم سال 84 معاون ستاد هاشمی در شهرستان نور بودم علاوه بر آن مسئول کارگزاران نور بودم ولی ادعای اصلاح‌طلبی ندارم شاید جوانانی باشند که بهتر از من  اصلاح‌طلب باشند.از همه خواهش می‌کنم، وحدت شکنی بس است! راه باید باز باشد اگر یک اصولگرایی تفکرات اصلاحاتی پیدا کرد و می‌خواهد در طیف اصلاح‌طلبابن حضور پیدا کند به کجا باید مراجعه کند؟ به کی اعتماد کند. باید بدانیم که اصلاح‌طلبی به شخص نیست و چارچوبی دارد که باید در راستای آن حرکت کنیم مازند مجلس: تعدد احزاب اصلاح‌طلبی و دو تکه شدن به شورای هماهنگی و مجمع اصلاح طلبان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟  

ما یک حزب و تشکل سیاسی دارای مجوز هستیم ماخود را مسئول می‌دانیم در تمام زمینه‌ها از انتخاب مدیران و مدیران ارشد استان کارهای اقتصادی و در همه زمینه حضور داشته باشیم و در آینده‌ای نزدیک چنین کاری خواهیم کرد.اگر قرار باشد به نام اصلاح‌طلبی مردم را به بازی بگیریم ما در این حزب نخواهیم بود. ما اصلاح‌طلبی هستیم که می‌خواهیم اصلاح‌طلبی رو از خود از دولت و مدیران استانی خود شروع کنیم. مدیران باید دنبال شایسته سالاری باشند دنبال افراد و نزدیکان خاص خود نباید بروند چه بسا افرادی هستند که نام و نشانی ندارند ولی کارایی دارند و شایسته سالارند. مردم همه رو به یک چشم می بینند متاسفانه الان برخی گروهها ابزاری کار می‌کنند مردم ما واقعا ریز بینند تمام مسائل روز شهر و روستا و استان را می‌دانند شک نکنید در انتخابات عملکرد ما مسئول ماست یعنی هرچه کاشتیم  درو خواهیم کرد. تلاش مان این باشد که درراستای رفاه مردم حرکت کنیم اگر در مسیر واقعی باشیم و احیانا سختی‌هایی باشند مردم تحمل می‌کنند ولی اگر جز این باشد مردم از جمع دولت پراکنده می‌شوند.مازند مجلس: پیش بینی شما از ترکیب مجلس آینده چیست؟

در یک جمله می‌گویم پیش بینی ترکیب مجلس با این وضع احزاب، متنوع است اگر در اصلاح‌طلبان اجماع صورت بگیرد و حرکتی به سمت جلو انجام شود اوضاع متفاوت می‌شود.مازند مجلس: آیا احتمال تغییر استاندار مازندران در اینده نزدیک هست؟

 این مسیری که مدیران ارشد استان می‌روند احتمال اینکه  تغییراتی رخ بدهد، زیاد هست. فکر می‌کنم برای اینکه رای روحانی حفظ شود و اعتدالیون در مجلس حضور یابند نیاز است مدیران ارشد استان، علاوه برتغییر رویه، تغییر روحیه نیز بدهند. البته مشکلات زیادی در استان وجود دارد که به یک شخص مربوط نمی‌شود. اوضاع کار، بازار و .... مناسب نیست آیا مدیران ما درجریان نیستند؟ واقعا برای جذب گردشگر چه کردند؟ به عنوان مثال ساده، اکثر جاذبه‌های توریستی و پمپ بنزین‌های شهرستان‌ها، سرویس بهداشتی ندارند یا اگر دارند نامناسب است اینها مشکلاتی است که مدیریت می‌خواهد نه پول! و اینکه برخی مدیریت را در چه می‌دانند نمی‌دانم. معتقدم شعار دیگر بس است من نیز می‌توانم 30 تا شعار بدهم ولی وقتی عمل نکنم تاثیری ندارد. در این مدت سعی کردیم خیلی مسائل را ندیده بگیریم تا حدی که بعنوان مسئول، خودمان زیر سوال برویم ولی اصل کار هدف قرار نگیرد و دولت بتواند کارش را انجام دهد ولی ظاهرا برخی دوستان گوش شنوا ندارند یا نمی‌خواهند مشکلات مردم را ببینند. برخی مشکلات نیاز به پول نیست نیاز به مدیریت است!مازند مجلس: آیا احتمال اینکه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در مازندران کرسی‌های مجلس را از دست بدهند هست؟

اگر گروه‌های مختلف اصلاحات، با درایت و وحدت در کنار هم باشند اصلاح‌طلبان و حامیان دولت کرسی مجلس را ازدست نمی‌دهند. در همه شهرها تعدد کاندیدا وجود دارد ولی اگر انتخابات استانی می‌شد تعدد کمتر می‌شد. با این حساب، اصلاح طلبان اگر وحدت  را حفظ کنند و مدت حضور در جریان را به رخ هم نکشند حرف زیادی برای گفتن دارند. توصیه من این است اصلاح‌طلبان در یک موضع باشند تا تکلیف مردم مشخص باشد.مازند مجلس: آیا فکر نمی‌کنید رسانه‌‌ای که تریبون اصلاح‌طلبان باشد در استان وجود ندارد؟

اینکه اصلاح‌طلبان چندین رسانه و نشریه داشته باشند خیلی خوب است ولی اگر همدیگر را درک نکنند مشکلاتی ایجاد خواهد شد جریان‌های مختلف اصلاح‌طلبان باید انتقادپذیر باشند و ضعف هم را پوشش دهند.مازند مجلس: در جشن پیروزی روحانی که در سالن سید رسول حسینی ( امروز) برگزار می‌شود حضور می ‌یابید؟

 در جشن 24 خرداد سالن سید رسول دعوت نشدم و انتقاد من به استاندار و معاون سیاسی‌اش این است که ما بعنوان یک حزب رسمی یک سال از آغاز فعالیت‌حزب می‌گذرد هنوز از استانداری دعوت‌نامه‌ای برای حضور در برنامه‌های مختلف دریافت نکردیم. ما اگر تخطی بعدی را ببینیم مثل خودشان پاسخ خواهیم داد. چراکه من باید پاسخگوی 15 شورای مرکزی باشم، حداقل هزار هوادار داریم چرا استاندار در جلسه با احزاب مختلف، حزب مردمی اصلاحات را دعوت نکرد؟ و چرا در ادامه پاسخ دعوت ما را نداد؟ شاید فکر می‌کند من و حزب مردمی اصلاحات کوچک هستیم! با این حساب باید صحبت‌هایی که در آینده نزدیک خواهم کرد را نیز کوچک ببیند! استاندار هنوز ما را دعوت نکرد این نشان‌دهنده این است که آنها از احزاب می‌ترسند. از حزب کسانی می‌ترسند که مشکل داشته باشند. ما باید یاد بگیریم اصلاح‌طلبی را از خودمان آغاز کنیم  ضعف‌های خودمان را جبران کنیم اگر کسی ضعف مرا گفت قهر نکنم بلکه از منتقدم راهکار بگیرم. پیشرفت در جامعه زمانی حاصل خواهد شد که انتقادپذیر باشیم.مازند مجلس: در حوزه انتخابات خبرگان نیز فعالیت می‌کنید؟

ما در چارچوب اصول اساسی ذکر شده از خبرگان حمایت خواهیم کرد. فعلا حرکت ما در خبرگان رهبری بیشتر است تا انتخابات مجلس.مازند مجلس: آیا برای اجماع منتظر دستورالعملی از تهران هستید؟

ما دستورالعملی را مبنی بر انتخاب کاندیدای خاص از تهران قبول نمی‌کنیم بلکه روال کار احزاب این است ازپایین به بالا یعنی از شهرستان به استان و از استان به تهران باشد چون می‌خواهیم کار حزبی کنیم بنابراین نیاز است در شهرستان اعضا تصمیم بگیرند از چه کسی حمایت کنند چون آنها می‌خواهند رای بدهند در حالت کلی نگاه ما از پایین به بالاست. اگر این رویه در استان ایجاد شود ما حزب مردمی اصلاحات در آینده نزدیک در استان حرفی برای گفتن خواهیم داشت.مازند مجلس: نظرتان راجع به فعالیت حزب ندا چیست؟ آیا با آنها همکاری می‌کنید؟  

دفتر ما به روی همه باز است حتی مخالفان انتقادات و اشتباهات احتمالی را می‌پذیریم و دلیلی بیاوریم که راضی‌کننده باشد حتی اگر فردی مستقل که می خواهد نامزد شود اگر تفکراتش بر مبنای شایسته سالاری باشد و اصول را رعایت کند از او حمایت می‌کنیم.مازند مجلس: فکر می‌کنید رفتار شورای نگهبان با اصلاح‌طلبان چگونه باشد؟ آیا احتمال رد صلاحیت هست؟

من احساس نمی‌کنم شورای نگهبان از مسیر خود خارج شود چون بر اساس قانون و چارچوب کار می‌کند من اگر صلاحیت حضور ندارم بهتر است نامزد نشوم و دیگران را دچار مشکل نکنم. تعدد کاندیدا را با این عنوان که ممکن است شورای نگهبان اصلاح طلبان را تایید نکند، رد می‌کنم. معیار کار شورای نگهبان قانون است. اصلاح طلبان نامزدهای خود را از فیلترخودشان بگذرانند تا افرادی که صلاحیت ندارند از برند اصلاح‌طلبی سوءاستفاده نکنند.مازند مجلس: فکر می‌کنید در معرفی نامزد واحد در ساری کی به توافق برسید؟

با وضع موجود،  فعلا به توافق نمی‌رسیم. فکر می‌کنم 2 ماه مانده به انتخابات این توافق انجام شود. فعلا صحبت‌های زیادی شده و نیاز است به کاندیدای واحد برسیم. اگر تعدد نامزدهای اصلاح طلبی داشته باشیم رای‌ها می‌شکند، انتخاب سخت و شانسی می‌شود. بهرحال اگر پیروزی اصلاح طلبان را می‌خواهیم باید همدلی داشته باشیم.

مصاحبه: مجید ساجدی فر


بعضی آقایان اصلاح‌طلبی را فقط در خودشان می‌بینند/ وحدت شکنی بس است!/ استانداری از احزاب می‌ترسد

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اسلام دستگذار - حزب مردمی اصلاحات ما - هفته نامه صدای اصلاح -

نظر شما در مورد : بعضی آقایان اصلاح‌طلبی را فقط در خودشان می‌بینند/ وحدت شکنی بس است!/ استانداری از احزاب می‌ترسد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها