مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 195282 -تاریخ انتشار : سه شنبه 21 شهریور 1396 -ساعت : 14:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
   در انتظار تبلوری دیگر از بلوغ سیاسی استان

با شدت گرفتن احتمال انتصاب مهدی‌عبوری به عنوان استاندار مازندران ارائه می شود:

در انتظار تبلوری دیگر از بلوغ سیاسی استان

اختصاصی مازندمجلس: مدتی است که با اعلام گزینه‌های تصمیم‌گیری شده در جلسه شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان استان نگاه‌ها برروی فردی جوان و با سابقه‌ی درخشان مدیریت اجرایی متمرکز شده‌ است؛ در این یادداشت سعی برآن داریم که مروری بر پروسه حضور وی داشته باشیم

اختصاصی مازندمجلس: یادم هست فردای روزی که شورای چهارم شهرساری مهدی‌عبوری را به عنوان شهردار ساری برگزید، شهر دچار یک همه‌پرسی غیر‌رسمی شده بود و این که او توانایی این مسئولیت بزرگ را دارد یا خیر، خیلی زود به نقل اول محافل رسمی و غیررسمی از شهروندان گرفته تا سیاسیون، مسئولین شهری تا نمایندگان در مجلس و حتی مدیران سایر شهرها تبدیل شد.

مردم و صاحب‌نظران به چند دسته تبدیل شدند.عده ای که عمدتاً شامل اقشار مذهبی و انقلابی بودند به واسطه خوشنامی و حضور پررنگ خانواده مهدی‌عبوری در عرصه‌های حساس انقلاب از جمله تقدیم سه فرزند شهید و مسئولیت های پیشین او به ویژه به عنوان مدیریت حراست و سپس معاونت مالی سازمان صدا و سیما، از همان ابتدا آشکارا از این انتصاب استقبال کردند و قاطعانه از او حمایت کردند.

عده ای نه از روی دشمنی و عناد بلکه تنها از روی عادت مالوف به این انتصاب تشکیک کردند و بی آن که از سوابق یا برنامه‌های مورد نظر عبوری مطلع باشند، این انتخاب را محصول لابی های پشت پرده و انتساب او به خانواده شهدا دانستند و تمایل خاصی به این انتصاب نداشتند.

عده‌ای دیگر هم بودند که اصلا او را نمی شناختند. البته آن‌ها کسی را که پیش از او شهردار بود را نیز نمی شناختند. آنها با نام ها کاری ندارند. از سرچشمه کانون‌های قدرت و رسانه‌ها بی اطلاع‌اند. آن‌ها شهرداران را بعد از انتصاب و از روی عملکردشان می شناسند. شناخت آن‌ها بصری است نه مبتنی بر دانستن اینکه این نام، چگونه و از کجا پیدا شده است. برای چنین قشری در جامعه فقط این مهم است که وضع شهر از آنچه بود بهتر شود. تحقیقات نشان می‌دهد که همین عده‌اند که بعدها در تثبیت یا عدم تثبیت یک شهردار نقش اصلی را بازی می کنند و کارشان هم فقط حرف زدن است؛ در بازار، خانواده، اداره، استخر و ورزشگاه‌ها و ... .

 آن‌ها شهردار خوب را با حرف زدن، تشویق و شهردار بد را با حرف زدن، تخریب می کنند. این‌ها بدون هر‌گونه پیش قضاوت تنها منتظر اقدامات شهرداران هستند.

و بالاخره دسته‌ای هم بودند که بنابر‌دلایلی شخصی و به نحوی که هیچگاه بر هیچکس روشن نشد، از همان ابتدا این انتصاب را بر نتابیدند و تا امروز تمام سعی و تلاش خود را برای ایجاد مانع و بیراهه یا تضعیف روحیه و انرژی او به انجام رساندند.

این‌ها نیز در هر دوره‌ای هستند؛ پرده‌ نشین‌هایی که از قضا برای آنها نام افراد مهم است.

برای آن‌ها منافع و تضادهای سلیقه‌ای و شخصی، اولویت اتخاذ مواضع‌شان است. حال گاهی آن فرد می شود مهدی‌عبوری و گاه فردی دیگر.

پرده نشین‌ها همیشه در ساری بوده اند، هستند و کاش روزی برسد که هیچ پرده‌ای از نفاق و ریا نماند و نباشد و همگی در یک خط واحد به هدفی مشترک میل کنند؛ نه فقط برای ساری بلکه برای تمام مازندران مظلوم!

مردم به یاد دارند که این دسته بندی‌های طبیعی شهری، سه ماه پس از انتصاب مهدی عبوری و بصورت قاطع، شش‌ ماه پس‌ از آن تعیین تکلیف شد.

او به واسطه اتخاذ تصمیمات مهم و راهبردی و حضور جدی و شبانه روزی خود و مجموعه‌اش در توسعه و عمران شهر، گسترش رویدادهای فرهنگی و هنری به سرعت از اقبال عمومی برخوردار شد. مردم هر روز و تمام وقت در هر چهار گوشه از شهر شاهد ساختن و آبادسازی بودند.

از همین روی آن‌ها که این انتصاب را فرمایشی و فرمالیته می دانستند، حرف خود را پس گرفتند و خود یک مدافع تمام قد برای عبوری شدند. آن‌ها که نام‌ها برایشان مهم نبود، نامش را تکرار کردند و درباره‌اش هنوز حرف های خوب می زنند و در این میان آنها که از ابتدا حامی‌اش بودند به خود بالیدند؛ اما همچنان عده‌ای بر مدار مخالفت و حتی دشمنی خود با او چرخیدند و این چرخش را هنوز پایانی نیست.

 هر چند با رأی قاطع شورای پنجمی ها و انتصاب دوباره‌اش در شهرداری و نیز با مطرح شدن جدی نامش به عنوان گزینه استانداری، شدت تقابل‌ها کمتر و حس تعامل‌ها بیشتر شده است و خواهد شد و بهتر‌ است که چنین باشد و چنین بماند.

امروز در مسیر و حلقه طرفداران مهدی‌عبوری هم به مانند بسیاری چون او ریزش‌ها و رویش‌هایی بود؛ او اما به حتم در کشاکش آنچه در این سال ها دیده آبدیده‌تر و آزموده‌تر شده است و این رمزماندگاری در کانون‌های مدیریت موفق است.

برای آن دسته از صاحب نفوذان و صاحب منصبانی که هنوز برای حمایت قاطع از او به نتیجه نرسیده‌اند باید گفت که مهدی‌عبوری، چالش‌های زیادی را پشت‌سر گذاشت؛ او باید همزمان در چند میدان مبارزه و خدمت می کرد. از یک سو باید با عقب ماندگی ریشه دار ساری در توسعه و عمران می جنگید و از طرفی با مخالفان و رسانه‌هایشان که سوگند خورده بودند او را نبینند. اما مصاف اصلی او با خودش بود؛ به نظر می رسد او بیش از همه با خودش در نبرد بود. عبوری باید از یک سو به مردم خدمت می کرد و از سوی دیگر اراده و توان خود را نیز محک می زد.

مهدی عبوری خواست که دیده شود و شد.

 او اکنون بیش‌از هر‌کس نقاط قوت و ضعف خود را شناخته است؛ رفیق و نا رفیق، دوست و دشمن را و از همه مهم‌تر دشمنان در لباس دوست را. امروز که نام او برای استانداری مطرح است مانند فردای بعد از انتصابش به عنوان شهردار، دغدغه اثبات خود را ندارد چراکه این اثبات قبلاً صورت گرفته است. تحرکات نمایندگان دیگر شهرهای استان در مجلس شورای اسلامی خود گواه این موضوع است؛ کمتر کسی در ساختار قدرت استان و حتی در مراکز اصلی کشور است که با سطح عملکرد مطلوب مهدی‌عبوری در ساری بیگانه باشد.

اندک صداهایی هم که در مخالفت است کاملا سلیقه‌ای و مقطعی و محصول سالیان سال تلاش تیم تخریب اوست که هنوز پیدا نیست، علت اصلی و هدف غایی‌شان از این سطح مخالفت با او چیست و ریشه در چه موضوعی دارد!

اکثریت تحلیل‌ها به سمت و سوی رسیدن به مهدی‌عبوری است. زمزمه‌ها تقریباً به صدای واحد تبدیل شده اند و جدی‌تر منعکس می شوند.

 

اکنون فصل چیدن میوه بلوغ سیاسی استان است.

تمام اصحاب قدرت استان از روحانیت معزز گرفته تا قوای لشگری، کشوری و نیز کلیت یکپارچه نمایندگان استان در مجلس شورای‌ اسلامی باید به دور از معیارهای جغرافیایی ،قومی و حزبی و سلیقه‌ای تن به آزمونی دهند که مردم ساری و حومه به عنوان مرکز استان از پیش آزموده و رضایت حداکثری از نتیجه داشته باشند.

 با توجه به سوابق و امتیازات موجود بین اسامی مطرح شده برای استانداری مازندران، با حفظ احترام به تمام عزیزان مطرح آیا انتخاب مهدی‌عبوری با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد اقدامی عقلانی تر نیست؟ آیا هنوز مدیر موفق یا صاحب نفوذ و کلامی در استان هست که آوازه مدیریت عبوری را نشنیده باشد؟ فارغ از غرب و شرق و مرکز استان نگری آیا نوبتی هم که باشد نوبت انتصاب یک ساروی به سمت استانداری مازندران نیست؟

به یاد بیاوریم سخنان اخیر مهدی عبوری در مراسم تجلیل از رسانه‌ها که گفت: افتخارم این است که یک مازندرانی‌ام و به مازندران فکر می کنم.

آری مازندران می‌تواند با حضور نیروی کارآزموده‌ای همچون عبوری و حمایت قاطعانه کلیه مدیران، منتخبان ملت در مجلس، علمای عظام، اساتید دانشگاه و نیز اصحاب رسانه و قلم از او سال های بی‌نظیری از توسعه و عمران و بزرگی را تجربه کند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : در انتظار تبلوری دیگ -

نظر شما در مورد : در انتظار تبلوری دیگر از بلوغ سیاسی استان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها