مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 195531 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 شهریور 1396 -ساعت : 13:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن
وضعیت سینمای ایران/گریزی به سینمای مازندران

به مناسبت روز ملی سینما:

وضعیت سینمای ایران/گریزی به سینمای مازندران

اختصاصی مازندمجلس: با گذشت 37 سال از انقلاب اسلامی، همچنان از نبود یک فضای سینمایی(پردیس سینمایی) در استان مازندران رنج می‌بریم؛ چالشی بزرگ در زمینه فرهنگ و هنر مازندران با حجم زیاد فرهنگ و تاریخ باستانی.در این یادداشت به ابعاد مختلف ضعف استان در این حوزه می‌پردازیم:

مازندمجلس: یکی از شاخصه‌های مهم در توسعه و رشد فرهنگی کشور و استان‌ها، وضعیت سینما است.

 سینما سفیر فرهنگی تمام کشور‌هاست و باید آن‌را موجودی زنده دانست؛ زمانی که مسئولین و مدیران سینما را زنده درنیابند و با‌ اکثر مشکلاتش ناآشنا باشند، چالش‌های پیش رو از بین نخواهد رفت.

 سینمای ایران علیرغم پیشرفت‌های فراوان از ابتدای موجودیتش تاکنون، در وضعیت نامطلوبی به سر میبرد. وضع نامطلوب اقتصادی سینما‌گذاران حرف اول را می‌زند و تهیه‌کننده تا زمانی که پولی نباشد روی فیلمی سرمایه‌گذاری نخواهد‌کرد. هزینه‌ی زیاد ساخت فیلم و دستمزد بالای بازیگران و به دنبال آن افزایش هزینه‌ی تبلیغات از عهده‌ی یک تهیه کننده‌ی خصوصی بر‌نمی‌آید.

خواسته یا ناخواسته سینمای ایران سیاست زده شده و از این دست فیلم‌ها یا با هزار سختی اجازه‌ی اکران می‌گیرند و یا به علت رعایت نکردن محدوده‌ی خط قرمزها، از اکران بازمانده و توقیف می‌شوند.

 این عوامل خود به خود نشان می‌دهد سینمای ایران با ضعف محتوایی همراه شده است؛ پس مشکلات از پایه و ساختار و اصول اولیه است. وضعیت حتی به گونه‌ای است که اگر فیلمی در جشنواره‌ی منتقد داخلی یا خارجی مورد تشقویق غیر‌منتظره قرار‌ گیرد، عوامل سازنده‌ی آن مورد بازخواست قرار

 می‌گیرند. سینمای ایران یا به گونه‌ای حتی استان‌ها وارد ساختار کسینوسی شده‌اند و دارای فراز و نشیب های فراوانی هستند.

این وضع سینمای نامطلوب ایران وارد فاز جدیدی می‌شود که سالن‌های سینمای استان مازندران را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد. اکثر سینما‌های استان مازندران از پس از انقلاب تخریب یا متروکه شدند و هیچگاه مورد تعمیر قرار نگرفتند. 11 سینما در استان فعال و 19 سینما در استان غیر فعال است!

قائمشهر که قبل از انقلاب دارای دو سالن سینمایی بود که در روند انقلاب بسته شدند؛ پس ازگذشت سی سال مجدداً دارای سینما شد. در استاندارد جهانی به ازای هر 10 هزار نفر، یک سینما باید وجود داشته باشد اما در مازندران عملاً ما شاهد چنین وضعیتی نیستیم چه بسا شهرهایی هستند که هنوز یک سالن سینما نیز ندارند.

این در حالی است که ساری به عنوان مرکز استان مازندران، دارای یک سینمای(سپهر) بازسازی شده و سینما‌ی فرهنگ است که مدت‌ها است بدون استفاده در گوشه ای قرار دارد. بی شک ایده‌ی ساخت پردیس سینمایی برای قسمت‌های مختلف استان، می تواند ثمر‌بخش باشد اما این ایده تاکنون به صورت تئوری نیز عملی نشده است.

مسئولان کشوری و استانی برای اختصاص ندادن بودجه در راستای ساخت سینما، ایده‌ی اکران دیجیتالی و سینما سیار را عملی و در بعضی شهر‌های استان نیز به اجرا آورده‌ اند؛ آیا بهتر نیست به جای برنامه های کوتاه مدت و موقت، محدودیت و حساسیت خود را برای توقیف نشدن فیلم ها به عمل گیرند و کیفیت ساخت فیلم‌های عامه پسند را به‌جای جشنواره‌ پسند، بیشتر کنند؟

 می‌توان با همه‌ی مسائل بیان شده تقاضای ساخت سینما را بالا برد و با کمک بخش خصوصی حتی در شهر‌های کوچک نیز به سینما دست یافت.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روز سینما - مازندران - ساری -

نظر شما در مورد : وضعیت سینمای ایران/گریزی به سینمای مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها