مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 196141 -تاریخ انتشار : شنبه 25 شهریور 1396 -ساعت : 14:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حل مشکل کلان‌ شهرها چند دهه طول خواهد کشید

آخوندی؛

حل مشکل کلان‌ شهرها چند دهه طول خواهد کشید

مازندمجلس: وزیر راه با بیان اینکه بخش زیادی از جمعیت شهری ایران در یک نقطه به اسم پایتخت جمع شده، گفت: از یک سو در این شهر با ۵۰۰ هزار خانه خالی مواجهیم و از سوی دیگر جمعیت زیادی در فلاکت مطلق هستند.
مازندمجلس:به گزارش خبرنگار مهر، عباس آخوندی در مراسم تودیع و معارفه معاونان سابق و فعلی معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه تصمیم گیری در این موقعیت و انتخاب از میان همکارانی که هر یک دارای ارزش ها و برجستگی های ویژه خود هستند بسیار سخت بود گفت: من همواره در طول دوره وزارتم تلاش داشتم با همکاران و دوستانم بر مبنای صداقت رفتار کنم و کوچکترین رفتاری مبنی بر بی صداقتی نه تنها در رفتارهایم نبود بلکه به ذهنم نیز خطور نکرد. تصمیم به جابجایی آقای حناچی و آقای ایزدی بسیار سخت بود و هر دو از اندیشمندان و افراد صاحب سبک در معماری و شهرسازی هستند.

وی ادامه داد: در دوران سختی به سر می بریم و راه ناپیموده زیادی پیش رو داریم، وضع شهرسازی در ایران وضع بسیار آشفته ای بود و هنوز هم تا رسیدن به مرحله قابل قبول کار سختی در پیش داریم. شهرسازی از لحاظ تکنیکی به دو حوزه کلی حرکت و قابلیت جابجایی یا موبیلیتی و سکونت (لیویبیلیتی) تقسیم می شوند. به این معنا که چقدر شهرها قابل سکونت هستند و امکان تحرک در آنها وجود دارد اما در دوره های گذشته ما در باب مفهوم شهر و مفهوم ایران به حدی دچار سرگشتگی و گمگشتگی شده ایم که مشکلات پیچیده تر از آن است که با اقدامات تکنیکی آنها را برطرف کرد.

آخوندی با بیان اینکه مفهوم شهر را که بر مبنای انضباط و قانون بنا شده از دست داده ایم ادامه داد: شهر مورد تاخت و تاز سوداگران قرار گرفته بود. سوداگران تصمیم می گرفتند کجا بسازیم و چه بسازیم. من بر این باورم که در ایران چند دهه درگیر حل این مشکل خواهیم بود وقتی نظام شهرنشینی از قاعده خارج می شود امکان بازگشت به آن به قاعده اصلی خود با یک تصمیم دولتی وجود ندارد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: آنچه امروز می بینیم فرسودگی شهرها از درون و حاشیه نشینی و بی انضباطی از بیرون است که دو روی یک حقیقت بوده و سبب شده اند اساس مفهوم شهر، قانون و شهروند را از دست بدهیم. آیا در چنین فضایی با یک تصمیم اداری می شود به ابتدای خط برگشت؟

وی ادامه داد: بسیاری از کلان شهرها با مشکل عدم تعادل در همه اطراف آن رو به رو هستند، ۱۵ میلیون نفر در تهران و پیرامون آن زندگی می کنند به این معنا که بخش بزرگی از جمعیت شهری ایران در یک نقطه فشرده جمع شده اند. تهران از یک طرف ۵۰۰ هزار خانه خالی دارد و از طرف دیگر انسان هایی دارد که در عسرت و فلاکت مطلق هستند آیا این عدم تعادل را با یک دستور دولتی می شود حل کرد؟

ادامه دارد...


منبع : مهر


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرسازی - تصمیم - شهرها - مفهوم - ادامه - بسیار - سوداگران - قانون - تهران - تعادل - قاعده - بسازیم - دولتی - داریم - اینکه - معماری - آخوندی - مبنای - جابجایی - سکونت - تکنیکی - امکان -

مطالب مرتبط با : حل مشکل کلان‌ شهرها چند دهه طول خواهد کشید
نظر شما در مورد : حل مشکل کلان‌ شهرها چند دهه طول خواهد کشید

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها