مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 196169 -تاریخ انتشار : شنبه 25 شهریور 1396 -ساعت : 15:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شاخص‌های استاندار مطلوب/همگام با عبوری

شاخص‌های استاندار مطلوب/همگام با عبوری

اختصاصی مازندمجلس: استان مازندران در بزنگاه‌های سیاسی و در بازه‌های های زمانی مختلف همواره نقش تاثیرگذاری را ایفا کرده است. در این راستا تحلیل‌گران و فعالین سیاسی بارها به نقش مهم این استان اشاره کرده اند

اختصاصی مازندمجلس: استان مازندران در بزنگاه‌های سیاسی و در بازه‌های های زمانی مختلف همواره نقش تاثیرگذاری را ایفا کرده است. در این راستا تحلیل‌گران و فعالین سیاسی بارها به نقش مهم این استان اشاره کرده اند. رضا نیکوکار فعال‌سیاسی و کارشناس‌ارشد مدیریت استراتژیک، در دو نوبت و در یادداشت‌هایی جداگانه با عناوین" سهم ناچیز مازندران از 3 سال دولت تدبیر و امید" و "ساری یک شهر امکانات؛ یک استان خدمت" به بررسی این موضوع پرداخت.  با توجه به این که در آستانه انتصاب استاندار قرار داریم وی در ادامه بررسی تحولات این موضوع یادداشتی منتشر کرده است که در ادامه مطالعه خواهید کرد:

اگر بخواهیم مازندران را تعریف کنیم، در‌ یک جمله باید بگوییم: مدیریت فرسوده و بی انگیزه بودن مدیران؛ در نقطه مقابل آن اگر عبوری را بخواهیم تعریف کنیم: توانمندی، عملگرایی، توسعه‌گرایی، جوان گرایی و این یعنی هر آنچه مازندران ندارد، عبوری دارد.

نظر مجمع نمایندگان نقش مهمی در انتخاب استاندار آینده خواهد داشت چرا که این نظر، کارشناسی شده می‌باشد و چون نمایندگان در سطح استان هستند بیشتربه مسائل استان احاطه دارند. به‌طور کلی معیار‌های انتخاب استاندار در مجمع نمایندگان را می‌توان به چند بخش تفسیم کرد، اکنون تمامی نگاه‌ها به یک نفر معطوف است؛ مهدی‌عبوری.

 در این یادداشت به بررسی شاخص‌های استاندار مطلوب و مقایسه‌ی آن با مهدی‌عبوری می‌پردازیم:

الف) بومی بودن: اولین و مهم‌ترین شاخص هر‌استاندار این است که بومی باشد؛ بومی بودن استاندار، کمک مضاعفی به استان می‌کند چراکه از شرایط، ظرفیت‌ها، معایب و... استان خود کاملاً آگاه است.

ب)جذب اعتبار: توانایی جذب اعتبار مشخصاً مورد توجه است. شهر ساری در دوره مدیریت مهدی‌عبوری به تنهایی توانسته، بودجه‌ای بیشتر از بودجه‌ی استان کسب کند که این نشان ناتوانی در کسب اعتبار توسط استاندار وقت است.

 استانداری که توانایی تخصیص بودجه‌ی مورد نیاز برای استان خود را نداشته باشد، قطعاً استان را از روند توسعه‌ی خود بازمی‌دارد. مهدی‌عبوری، فردی است که نشان داده تخصصش در گرفتن بودجه‌های کلان و خرج درست آن برای ساری است.

ج) اعتدال گرایی: استاندار منتخب نیازمند اعتدال در تصمیم‌گیری و همسویی با دولت است. مردم مازندران دیگر به دنبال صرف اصلاح طلبی یا صرف اصولگرایی ، تندروی و افراط و تفریط نیستند و با انتخاب استانداری اعتدالگرا، بیشترین هم افزایی بین استاندار و دولت حاکم می‌شود. این همسویی با دولت نیز بر تعامل استاندار با دیگر نهاد ها تاثیر مشهودی دارد و از آن به‌عنوان عاملی مثبت یاد می‌‌شود.

بر‌کسی پوشیده نیست که مهدی‌عبوری در مرز بین اصلاح طلبی و اصولگرایی قدم گذاشته و باید وی را به عنوان فردی معتدل بشناسیم؛ همین در مسیر حرکت کردن، می‌تواند باعث هم‌افزایی دولت و استان شود.

د) عملگرایی: در این میان شاخصه‌ی عملگرایی را نمی‌توان فراموش کرد. کارآمدی مهدی‌عبوری در استان و به عمل نشستن پروژه‌هایش بدون کم و کاست در شهر‌ساری، قابل مشاهده است و همین امر باعث محبوبیت وی در سطح شهر و حتی به شهره رسیدنش در سطح استان مازندران شده است؛ هنوزهم هیچ شخصیت سیاسی و اجتماعی دیگری در مازندران پس از انقلاب نتوانسته است شهرت و محبوبیت وی را به دست آورد و حال کمتر کسی است که با دیدن عکس عبوری وی را نشناسد.

 مازندران نیازمند استانداری صرفاً سیاسی نیست بلکه نیازمند فردی عملگراست که استان را بشناسد و با تخصیص بودجه‌ی مناسب به بخشهای مختلف، باعث تغییر و توسعه‌ی استان گردد.

ه) جوانگرایی: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوره‌ی جنگ، با مدیریت جوانان همراه بودیم اما به مرور این جوانگرایی پسرفت داشته؛ با دادن میدان به مهدی‌عبوری جوان می‌توان این جوانگرایی را احیا کرد.

اعتماد به جسارت و توانایی غیر‌قابل انکار یک جوان، باعث توسعه‌ی پایدار مازندران خواهد شد؛ باید از این انرژی جوانی و توانایی عبوری استفاده کرد.

مخالفان عبوی اذعان دارند که وی سابقه ی مدیریتی زیادی ندارد و در پست استانداری ریسک پذیری معنایی ندارد و باید این منصب در دست فردی با تجربه باشد. با این حال اما سابقه‌ی کم عبوری مملو از پروژه‌ها و اقدامات درخشان است‌. وی در شهر ساری تغیرات بسیاری بوجود آورده و اعتبارات زیادی برای شهر کسب کرده است. کمتر کسی است در استان آوازه اقدامات وی را نشنیده باشد. گاهی دیده شده که حتی مردم استان با دیدن عکس ربیع فلاح و عبوری ، عبوری را بشناسند و نسبت به استاندار نظری نداشته باشند. این شهرت همراه با محبوبیت در سطح استان، در کمتر منطقه‌ای اتفاق می‌افتد و جدا از این‌ها رضایت مردمی از عملکرد مثبت عبوری بسیار بیشتر از حد معمول می‌باشد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شاخص‌های استاندار مط -

نظر شما در مورد : شاخص‌های استاندار مطلوب/همگام با عبوری

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها