مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 196385 -تاریخ انتشار : یکشنبه 26 شهریور 1396 -ساعت : 14:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سامان‌دهی باغ شاهی پاسارگاد در دستورکار قرار گرفت

مازندمجلس: خبرگزاری میزان- سامان‌دهی، حفاظت، مرمت و معرفی بیشتر آبراهه‌های پردیس شاهی به‌عنوان تنها شواهد فیزیکی باقی‌مانده از این باغ جهانی در دستورکار و اولویت برنامه‌های پایگاه میراث‌جهانی پاسارگاد قرار گرفت.
مازندمجلس: به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث‌جهانی پاسارگاد با تأکید بر اینکه آبراهه‌ها و قطعات سنگی باغ شاهی نیازمند حفاظت و مرمت مداوم است، گفت: در سال 1385 حدود 100 متر از مسیر آبراهه‌ها مرمت و سامان‌دهی شد که پس از 10 سال وقفه در حوزه مرمت و اقدامات حفاظتی در مجموعه، فصل جدید سامان‌دهی و حفاظت از آب‌نماهای باغ شاهی از ابتدای شهریور 95 گذشته در محوطه باغ پاسارگاد آغاز شد.

وی افزود: در این طرح ابتدا کانال‌ها و مسیرهای گذر آب که طول آن 1100 متر است به‌همت نیروی فنی ماهر و زیرنظر کارشناسان پایگاه پاک‌سازی می‌شود. از نکات قابل‌توجه این طرح تثبیت خاک‌های اطراف و ایجاد شیب منفی در طرفین آب‌نماها برای جلوگیری از ورود آب‌های سطحی به‌داخل آب‌نماهاست.

فدایی ادامه داد: در ادامه این طرح در خرداد 96 با دعوت از استادکاران مجموعه تخت‌جمشید باب جدیدی از همکاری‌های مشترک و اشتراک گذاشتن، تبادل دانش و تکنیک حفاظت و مرمت سنگ گشوده شد. حضور این استادان باتجربه و ماهر باعث فعال شدن کارگاه، آموزش نیروهای کارشناس و سایر افرادی است که می‌توانند انتقال‌دهنده این علم به نسل‌های بعد باشند.

کانال‌های آبرسان یا همان آبراهه‌های باغ شاهی پاسارگاد یکی از آثار فاخر و ارزشمند هخامنشیان محسوب می‌شود که به‌دنبال ایجاد فضای باغ و پیوستگی با مجموعه میراث‌جهانی پاسارگاد شکل گرفته است. پیشینه اقدامات حفاظتی این اثر مربوط به سال 85 می‌شود که با حضور تیم حفاظت و مرمت تخت‌جمشید با سرپرستی حسن راهساز و استادکاران آموزش‌دیده و دارای مهارت انجام گرفته است.


منبع : میزان


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پاسارگاد - حفاظت - سامان‌دهی - مجموعه - ایجاد - تخت‌جمشید - گرفته - استادکاران - اقدامات - پایگاه - میراث‌جهانی - آبراهه‌ها - فدایی - حفاظتی -

نظر شما در مورد : سامان‌دهی باغ شاهی پاسارگاد در دستورکار قرار گرفت

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها