مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 197452 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 30 شهریور 1396 -ساعت : 13:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دولت فعلی باید پایان دهنده پرداخت یارانه‌ها باشد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

دولت فعلی باید پایان دهنده پرداخت یارانه‌ها باشد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، به تشریح برخی هزینه‌کردهای یارانه‌ها پرداخت.

مازندمجلس: علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود، در خصوص انحراف در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، اظهارداشت: بنده مخالف اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بوده‌ام و در آن زمان نیز در این راستا تلاش‌های بسیار زیادی را انجام دادم.

یارانه‌ها باید از درآمد فروش حامل‌های انرژی پرداخت شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه هدفمندی یارانه‌ها قانون دارد و این قانون بسیار روشن است، گفت: در قانون آمده است که از محل درآمدهای حامل‌های انرژی یارانه باید پرداخت شود که این حامل‌های انرژی 9مورد است.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در آن زمان این میزان تقسیم بندی شد به این صورت که 50درصد این درآمدها برای خانوار، 30 درصد تولید و20 درصد دیگر آن برای هزینه‌های دولت است، اضافه کرد: این تقسیم‌بندی دو ستون درآمد و هزینه دارد که باید در انتها این دو ستون بالانس باشد.

هدف قانون هدفمندی یارانه‌ها تنها پرداخت مبلغ نبوده است

وی با تاکید بر اینکه درآمد خالص به میزان 28هزار میلیارد تومان است که کمتر از حد نیاز است، بیان کرد: هدفمندی یارانه‌ها کارهای دیگری نیز دارد از جمله این موارد می‌توان از اصلاح ساختار اداری، به‌کارگیری شیوه‌های جدید و نوین مصرف سوخت، تغییر مصرف سوخت، افزایش راندمان و امور مدیریتی نام‌ برد، تنها هدف از هدفمندی یارانه‌ها پرداخت مبلغی نبوده است.

30درصد از هزینه‌ها در بخش آب پِرت است

یوسف‌نژاد با بیان اینکه قیمت تمام شده آب با اصلاح مدیریت پایین می‌آید، تصریج کرد: به میزان 30درصد هزینه پِرت آب را داریم، قیمت تمام شده آب به میزان فعلی نیست، به‌صورت مثال شبکه لوله آب به‌علت فرسودگی دچار شکستگی می‌شود و سه روز هدررفت آب را شاهد می‌شویم و این هزینه را مردم باید پرداخت کنند و این مسئله قیمت تمام شده آب را افزایش می‌دهد، هزینه نیروی مازاد سازمان آب را نیز باید مردم پرداخت کنند.

25درصد از برق تولیدی کشور صرف جبران افت فشار می‌شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در خصوص فرد خاصی نمی‌خواهم صحبت کنم اما این مدیران مدیر نیستند، باید مدیر قوی داشته باشیم تا هزینه‌ها را کاهش دهد، اضافه کرد: این مشکلات در صنعت برق نیز وجود دارد، قیمت برق نیز نباید به میزان فعلی باشد، در حال‌حاضر 8هزار مگا وات برق برای جبران افت فشار شبکه سراسری تولید می‌شود که این رقم برابر با 25درصد میزان مصرف کشور است که هدر می‌رود، هزینه این میزان برق هدر رفته را باید مردم پرداخت کنند.

یوسف‌نژاد، گفت: تمامی این موارد باید اصلاح شود تا قیمت تمام شده کاهش و راندمان افزایش پیدا کند، زمانی‌ که 28 هزار میلیارد تومان درآمد داریم 14هزار میلیارد تومان آن برای خانوار، 30 درصد در بخش صنعت و 20درصد باقی مانده نیز صرف هزینه‌های دولت می‌شود.

ارزش یارانه پرداختی به هر فرد 18 هزار تومان است

وی ادامه داد: اگر این 14 هزار میلیارد تومان سهم خانوار را بین 70 میلیون نفر تقسیم کنیم سهم هر نفر حدودا 18 هزار تومان می‌شود، باید این مسئله از نمایندگان مجلس وقت که بخاطر مسائل انتخابات، شرایط سیاسی و فعالیت‌های پوپولیستی این قانون را تصویب کردند سوال شود.

جبران کسری پرداخت یارانه‌ها از جیب بانک‌ها عاملی برای انحراف این قانون

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ارزش یارانه 18هزار تومان است، بیان کرد: اگر تعداد خانوار را کاهش دهیم این رقم به 20هزار تومان افزایش پیدا می‌کند، باز هم اگر کاهش دهیم رقم به 25 هزار تومان می‌رسد حتی اگر باز هم تعداد خانوار را کاهش دهیم به رقم 30 هزار تومان می‌رسیم اما در آن زمان رقم پرداختی یارانه‌ها 42 هزار و 500 تومان را در نظر گرفتند کسری این میزان را با دست کردن در جیب بانک مرکزی و بانک‌ها جبران می‌شود که این مسئله قانون هدفمندی یارانه‌ها را از مسیر منحرف کرد.


منبع : خانه ملت


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : یوسف نژاد - یارانه - مجلس -

نظر شما در مورد : دولت فعلی باید پایان دهنده پرداخت یارانه‌ها باشد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها