مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1623 -تاریخ انتشار : یکشنبه 31 خرداد 1394 -ساعت : 11:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ضرورت پویایی در اصناف

یادداشت فرامرز نقیبی عضو سابق شورای شهر ساری به مناسبت روز اصناف

ضرورت پویایی در اصناف

اختصاصی مازند مجلس: اولین روز تیرماه در تقویم مناسبت‌های ایران به نام روز اصناف نام‌گذاری شده است. به همین مناسبت فرامرز نقیبی عضو سابق شورای اسلامی شهرستان ساری یادداشتی در این زمینه برای پایگاه خبری مازند مجلس ارسال نمودند که از نظر می‌گذرد.

اختصاصی مازند مجلس: با توجه به اهمیت كار و کسب روزی حلال در آموزه های دينی و مبانی اعتقادی ما، رونق اقتصادی كشور درگرو تلاش و مجاهدت اصناف، انتظار می‌رود سال 94، سال رونق اقتصادی و تامين اشتغال در استان باشد.

 

اگرچه امروز بيش از 50 درصد طرح‌های نيمه تمام در استان به ثمر نشسته و كار و سازندگی در همه نقاط مازندران جريان دارد، اما روند خصوصی سازی واحدهای صنعتی استان در سال‌های گذشته، (اصل 44 قانون اساسی که برای اجرای عدالت اجتماعی و توسعه تاکید دارد) متاسفانه برخی از واگذاری‌ها در كشور و استان اين مسير را طی نكرد و در واقع روند معكوس درپيش گرفت.

این در حالی‌ست که اگر مازندران را استان گردشگری در نظر بگیریم توسعه گردشگری با حفظ، احیا و بهره برداری از آثار تاریخی، یکی از منطقی ترین روش‌های ایجاد توسعه پایدار و اشتغال می‌باشد. چه اینکه ضمن حفظ هویت شهر سبب توسعه صنعت گردشگری نیز می‌گردد اما یکی از پیش نیازهای بهره برداری از مواریث تاریخی هر شهر ایجاد بستر و زیرساخت مناسب برای بهره برداری از آنها است.

 

ایجاد راه‌های دسترسی به شکل سنتی آن، یکی از بهترین راه‌ها برای سهولت دسترسی به مواریث تاریخی و گردشگری درون شهرها است، لذا می‌توان ضمن سنگ فرش برخی از خیابان های قدیمی و سنتی با ایجاد پیاده راه‌ها شرایط مناسبی را برای شهروندان و گردشگران ایجاد نمود. در این میان تبریز یکی از شهرهایی است که توانسته است با این روش، ضمن حفظ و احیا و بهره برداری صحیح از آثار تاریخی خود سبب رونق اقتصاد شهری نیز شود.

 

از آنجا که صنعت‌گران و کسبه، مستقیم و غیرمستقیم در آبادانی شهر نقش دارند، درشورا و شهرداری سعی کردیم از محل ارزش افزوده که نتیجه تلاش و کوشش صنعت گران شهر است مبالغی را دریافت و به منظور عمران و آبادانی شهر هزینه کنیم. واضح است که زیبایی و آبادانی شهر موجب رونق چرخه اقتصادی در استان خواهد شد که در نهایت به نفع همه خواهد بود. نباید خود را از صنعت گران و بازرگانان شهر جدا بدانیم و هرگونه همکاری و مساعدت در چهارچوب قانون، موجب تسریع بیشتر در کار می‌شود.

با وجود اتحاد و همدلی به وجود آمده شورا و شهردار در مرکز استان، این موضوع به دیگر شهرها نیز سرایت کرده و امروزه شرایط جدیدی در شوراهای دوره چهارم در استان ایجاد شده و تفکر جمعی خوبی پشتوانه آن است، بنابراین بهترین فرصت است از ظرفیت و ارتباط خوب اتاق بازرگانی استان با کشورهای منطقه، در اجرای پروژه های گردشگری و تفریحی استفاده شود.

نیاز امروز استان برای ایجاد درآمد پایدار این است که با بهره گیری از سرمایه گذاران خارجی و داخلی در بخش گردشگری تلاش ویژه شود و با وجود استقرار صنایع در این شهرستان و ایجاد اشتغال در این شرایط اقتصادی خاص، در جهت حمایت همه جانبه از این صنایع گام برداریم.

 

ضمن اینکه توجه به این نکته ضروری‌ست که در کشورهای توسعه یافته، اصناف به عنوان بازوان توسعه کشور و رونق بخش اقتصاد شهری محسوب می شوند و معمولاً این صنوف تبدیل به اتحادیه‌های تأثیرگذار می‌شوند و به عنوان ابزاری در مقابل دولت برای کسب امتیازات تلقی می‌گردند اما متاسفانه در ایران، دولت به عنوان بزرگترین واسطه‌گر تجاری مهمترین رقیب اصناف محسوب می‌شود و از سویی در نگاه عموم جامعه، به اشتباه اصناف به عنوان سود جویان از شرایط هرج و مرج اقتصادی قلمداد می‌شوند، در حالی که متضرر ترین قشر نوسانات قیمت ارز، واسطه گری‌های دولت، تورم و رشد سایر شاخص‌های یک اقتصاد بیمار، همین اصناف می باشند.

 

لذا انتظار می‌رود با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و حاکمیت تخصص در حوزه‌های مختلف شاهد ثبات، آرامش روانی، تدابیر کارشناسی و راه کارهای علمی برای رونق بخشی به چرخه اقتصادی اصناف کشور باشیم چرا که اصناف، بازار بزرگترین تشکل صنفی کشور می‌باشد و بین 25 تا 30 درصد شاغلین کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

 

پس با واگذاری مدیریت و تنظیم بازار و کاهش واسطه گری‌های دولت و اتخاذ سیاست‌های حمایتی به جای سیاست‌های رقابتی می‌توان امیدوار بود مسائل و مشکلات حوزه توزیع و تنظیم بازار از سوی اصناف مرتفع گردد و دولت با کوچک سازی خود و عدم رقابت با اصناف و برخوردار نمودن این قشر تاثیر گذار از معافیت‌های مالیاتی بتواند سبب ایجاد انگیزه، تحرک و پویایی در این قشر گردد.

 

همچنین نقش اتحاديه‌های توزيعی و توليدی با توجه به شرايط كنونی اقتصاد در یاری رسانی به دولت غیر قابل انکار است. کمک به شکوفایی هرچه بیشتر اصناف به رونق اقتصاد شهری، تنظیم بازار، ایجاد اشتغال، ثبات بازار و آرامش روانی خریداران منتهی خواهد شد وعلاوه بر این ارتقاء سطح دانش تخصصی بازاریان، تشکیل بیمه اصناف، راه اندازی بانک و بیمه اصناف در کنار سایر بانک‌های خصوصی کشور می‌تواند در ارتقاء کیفی جایگاه اصناف موثر واقع گردد.

 

در مجموع اصناف می‌بایست تبدیل به اتحادیه‌های بزرگ با ابزارهای مدرن شوند که مشارکت داوطلبانه همه اعضاء را در بر داشته باشند و به جای آنکه ابزاری برای برخی مدیران برای کسب منافع و یا گذراندن اوقات بیکاری باشند، برای کسب هرچه بیشتر منافع برای اعضا تلاش نمایند و در این راستا حتی نقش یک لابی با نفوذ را تنها در چارچوب منافع صنفی در رابطه با مسائل سیاسی ایفا نمایند و در این عرصه‌ هرچه بیشتر به گسترش آشکار و مخفی خود برای کسب مافع بیشتر صنفی و نه شخصی و گروهی اقدام نمایند.

 

همچنین با وجود آنکه تعامل و همکاری با اصناف می‌تواند کارکردهای زیادی را برای ارتقای خدمات رسانی بهتر به شهروندان داشته باشد، اما تعامل اصناف و مدیران شهری حلقه مفقوده اقتصاد و مدیریت شهری است.

 

بنابراین از دیدگاه مدیریت شهری، ایجاد نشاط و پویایی در شهر و شهروندان منوط به پویایی اصناف است و در سایه این اتفاق، مردم در رفاه و آسایش قرار می‌گیرند و این تعامل موجب امنیت و پویایی در شهر می‌گردد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرامرز نقیبی - روز اصناف -

مطالب مرتبط با : ضرورت پویایی در اصناف
نظرات کاربران در مورد : ضرورت پویایی در اصناف
  • حامیان مهندس فرامرز نقیبیپاسخ0شنبه 06 تیر 1394

    با سلام خدمت همه عزیزان
    برای آگاهی از فعالیتهای انتخاباتی مهندس فرامرز نقیبی و همچنین اخبار و اطلاعایه های مربوط به ستاد ایشان به آدرس زیر مراجعه نمایید:
    http://faramarz-naghibi.ir

نظر شما در مورد : ضرورت پویایی در اصناف

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها