مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 201390 -تاریخ انتشار : یکشنبه 16 مهر 1396 -ساعت : 15:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از هاشمی آموختم که شجاعت به معنای تندروی نیست/ آیت الله هاشمی نمودار شجاعت بود

ظریف:

از هاشمی آموختم که شجاعت به معنای تندروی نیست/ آیت الله هاشمی نمودار شجاعت بود

مازندمجلس: وزیر امور خارجه گفت: من یک درس از آیت الله هاشمی در دو نکته آموختم، نخست آن که شجاعت همواره تندروی نیست و در بسیاری از موارد انتخاب‌های تلخ است.

مازندمجلس: وزیر امور خارجه گفت: من یک درس از آیت الله هاشمی در دو نکته آموختم، نخست آن که شجاعت همواره تندروی نیست و در بسیاری از موارد انتخاب‌های تلخ است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا ، محمد جواد ظریف در همایش آیت الله هاشمی رفسنجانی و هشت سال دفاع مقدس با بیان این که سخن گفتن از آیت الله هاشمی برای من سخت است، گفت: برخی از خاطرات من به دوران جنگ و پذیرش قطع نامه برمی‌گردد که امروز نمی‌توان آن‌ها را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: من یک درس از آیت الله هاشمی در دو نکته  آموختم، نخست آن که شجاعت همواره تندروی نیست و در بسیاری از موارد انتخاب‌های تلخ است.

وی تاکید کرد: شجاعت به معنی ترجیح منافع ملی به شخصی است،  آیت الله هاشمی نمودار شجاعت بود .

ظریف ادامه داد: نکته دوم این واقعیت است که ما قرار است هزینه نظام، انقلاب و کشور بشویم نه کشور هزینه ما، شما اگر به زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی نگاه کنید می‌بینید که ایشان همواره آمادگی داشتند که خودشان را هزینه کشور کنند و در زمان پذیرش قطعنامه مشاهده کردید.

ظریف با بیان این که تجربه بین‌المللی دیپلماسی جنگ تحمیلی یکی از دشوارترین تجربه‌ها است، اظهار داشت: برخود ملل متحد با جنگ تحمیلی یکی از سیاه‌ترین برخوردها بود، لااقل در موضوع فلسطین گزارش‌هایی رد می‌شد اما درباره جنگ ایران خیر چنین نبود.

وزیر دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جنگ تحمیلی ما در واقع یکی از آن پرونده‌هایی است که یک مورد مثبت نمی‌توانیم در شورای امنیت سازمان ملل متحد در برخورد با آن پیدا کنیم.

وی افزود: هفت روز بعد از حمله صدام به ایران، شورای امنیت قطعنامه‌اش را تصویب می‌کند مقایسه کنید با زمانی که عراق به کویت حمله کرد و این سازمان ۶ ساعته قطعنامه صادر کرد اما در گزارش خود در مورد ایران حتی صبحت از حمله نمی‌کند.

ظریف ادامه داد: در سازمان ملل صحبت از خروج عراق از مرزها نمی‌شود چون وزیر امور خارجه وقت گفت منطقه مورد نظر مورد اختلاف است. در فاصله قطعنامه ۴۷۹ تا ۵۹۸ شورای امنیت سکوت می‌کند، اداره چنین جنگی در برابر این سکوت سخت است.

وی ادامه داد: سال ۶۳ که عراق از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد، خود ما هم باور نمی‌کردیم، آن روزها که از قحط الرجال من نماینده ایران شده بودم به رئیس گفتم اما سکوت کرد.۶ گزارش اعلام کرد که عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده اما یک دفعه هم در شورای امنیت مطرح نشد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی توانستند در سیاست خارجی کار را به جایی ببرند که قطعنامه صادر شود، قطعنامه ۵۹۸ در سال ۶۶ تصویب شد. در آن زمان برای اینکه از جلوروی ایران جلوگیری کنند، قطعنامه ۵۹۸ صادر شد.


منبع : ایلنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هاشمی - ادامه - شجاعت - قطعنامه - خارجه - شورای - امنیت - گزارش - هزینه - همواره - آموختم - تندروی - تحمیلی - می‌کند - استفاده - شیمیایی - تصویب - رفسنجانی - بسیاری - نمودار - موارد - انتخاب‌های - پذیرش - دیپلماسی -

مطالب مرتبط با : از هاشمی آموختم که شجاعت به معنای تندروی نیست/ آیت الله هاشمی نمودار شجاعت بود
نظر شما در مورد : از هاشمی آموختم که شجاعت به معنای تندروی نیست/ آیت الله هاشمی نمودار شجاعت بود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها