0

تاریخ انتشار : دوشنبه 01 آبان 1396 - ساعت : 13:54

کد مطلب: 205213 چاپ به اشتراگ گذاشتن

یادداشت مدیرموسسه انتشاراتی نگاه از حضور درنمایشگاه کتاب فرانکفورت

مازندمجلس:
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)_علیرضا رئیس‌دانایی: نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگ‌ترین میدان عرضۀ کتاب در جهان است. در دو سال اخیر مؤسسۀ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به دور از هیجان‌زدگی و احساساتی‌گری گذشته که هماره حضور در نمایشگاه را تنش‌زا می‌کرد، با عنایت به حضور ناشران برجستۀ حوزۀ عمومی توانسته تصویری به مراتب بهتر از سیر نشر کتاب در ایران را در برابر چشم بازدیدکنندگان قرار دهد. انتشارات نگاه، ثالث، هرمس، ققنوس، فرهنگ معاصر، فرهنگ و هنر گویا، پیدایش، مروارید و عده‌ای دیگر در نمایشگاه امسال حضور داشتند، حضور ایرانیان مقیم اروپا و توجه به کتاب‌های عرضه شده و نشست‌هاو برنامه‌های جنبی بسیاری که با زحمت بسیار آقایان شهرام‌نیا، عموشاهی و شاکری شکل گرفته بود جذابیت‌های بسیار برای بازدیدکنندگان داشت.
برخی نویسندگان جوان ایرانی نظیر الهام فلاح، ضحی کاظمی و نسیم مرعشی هم حضور داشتند که نشست کتابخوانی برای آنها ترتیب یافت. توجه و علاقۀ هموطنان ما نسبت به تحولات فرهنگی کشور و نشر کتاب‌های متنوع میدان بزرگی برای بحث و گفتگو فراهم می‌کرد که می‌تواند به ارائۀ تصویری زیبا، پرمفاهمه و تکثرگرا از فرهنگ ایرانی بپردازد.
آنچه مهم است اینکه حضور پویا در میدان‌های نشر جهان برای ایران امری بسیار واجب است، هم در جهت افزایش تعامل و تغییر ذهنیت نسبت به کشورمان و هم از جهت گفتگو و ابهام‌زدایی از نشر ایران که به خاطر نداشتن عضویت در پیمان کپی‌رایت باعث سوء برداشت‌های جدی از نشر ایران در میدان فرهنگ جهان شده است.
تردیدی نیست که مدیریت مؤسسۀ نمایشگاه‌های فرهنگی به ویژه آقایان شهرام‌نیا و عموشاهی در این مورد بسیار پررنگ بوده و این دوستان توانسته‌اند مسیری را در جهت معرفی بهتر فرهنگ امروز ایران با میدان دادن به ناشران حوزۀ عمومی فراهم کنند.
آقای محمود آموزگار رئیس اتحادیۀ ناشران و کتابفروشان تهران نیز با حضور خود در چنین نمایشگاه‌هایی و با تعامل با ناشران کشورهای مختلف در تلطیف فضای جهانی نسبت به نشر کتاب در ایران نقشی مؤثر دارند.
باری نمایشگاه امسال فرانکفورت با توجه به تجربه‌های دیرین من در بازدید از نمایشگاه‌های مختلف کتاب بی‌شک گامی به پیش در عرضۀ تصویری جذاب‌تر از ایران و نشر کتاب در ایران بود خاصه که با زحمت زیاد پذیرایی خوبی هم از بازدیدکنندگان با شیرینی‌جات محلی، چای خوش‌عطر و قهوه و شربت می‌شد.
خود من از حضور در این دوره نمایشگاه لذت بردم و با خاطراتی خوش و شیرین هم از دیدار هموطنان در غربت و هم همدلی و همیاری همگان به وطن بازگشتم.
 
منبع : ایبنا

برچسب ها : #فرهنگ #نمایشگاه #ناشران #بسیار #میدان #نمایشگاه‌های #تصویری #فرانکفورت #فرهنگی #بازدیدکنندگان #هموطنان #گفتگو #ایرانی #فراهم #مختلف #تعامل #عموشاهی #امسال #می‌کرد #مؤسسۀ #عمومی #داشتند #آقایان #کتاب‌های #شهرام‌نیا

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : یادداشت مدیرموسسه انتشاراتی نگاه از حضور درنمایشگاه کتاب فرانکفورت