مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 202344 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 مهر 1396 -ساعت : 10:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
غفلت از سیاست گذاری در بازار کار طی دهه های اخیر

تبعات همه پرسی در اقلیم کردستان عراق؛

غفلت از سیاست گذاری در بازار کار طی دهه های اخیر

مازندمجلس: مشهد- ایرنا- مدیر دفتر اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: عرصه سیاست گذاری بازار کار در کشور طی دهه های گذشته ضعیف ترین عملکرد را داشته و در این حوزه به شدت غفلت شده است.
مازندمجلس: احسان خاندوزی روز چهارشنبه در دومین نشست تخصصی تحلیل بازار کار با عنوان 'بررسی میکروسکوپی بازار کار' در پژوهشکده مطالعات علوم اسلامی و انسانی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: با وجود آنکه بازار کار ایران طی این مدت چالش ها و مسائل جدی داشته اما سیاست گذاری در این حوزه نسبت به سایر بخش های اقتصادی ضعیف بوده است.
وی اظهار کرد: در این زمینه حتی یک گزارش رسمی در حوزه کار وجود ندارد در حالی که این نوع گزارش ها در بخش های دیگر اقتصادی چون تولید و پول وجود دارد.
وی گفت: گزارشی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا هر نهاد و دستگاه متولی این حوزه که وضعیت ابتدای سال و نیز سیاست ها و برنامه های مربوطه به این بخش در طول سال و شرایط انتهای آن را ارائه کند
نداریم.
خاندوزی افزود: نبود ارزیابی سه دهه سیاست گذاری بازار کار و سرکوب نهادهای چانه زنی در بازار کار هم از دیگر چالش های حوزه اشتغال است.
وی اظهار کرد: امروز هر چند تشکل هایی با عنوان شورای اسلامی کار همچنان فعال هستند اما نه تنها قوت و قدرتی ندارند بلکه از این نهاد چیزی جز پوسته باقی نمانده که بتواند کم کاری بخش ها و دستگاه های متولی را جبران کند.
وی با اشاره به یک بررسی در طول سال های 84 تا 95 گفت: طی این مدت فقط در حوزه نفت و گاز آمار شاغلان از 66 هزار و 800 نفر در سال 84 به 59 هزار نفر و در حوزه منسوجات از یک میلیون و 33 هزار نفر به 658 هزار نفر کاهش یافته است.
خاندوزی افزود: در حوزه ساختمان تا سه میلون و 100 هزار نفر نیز اشتغال داشتند و با اقداماتی که در حوزه مسکن مهر و تزریق پول و تسهیلات گسترده و جهش قیمت ها در سال های گذشته روی داد این تعداد در پایان سال 95 به یک میلیون و 700 هزار نفر رسید.
وی اظهار کرد: از سویی در این سال ها همچنین آمار کارفرمایان از یک میلیون نفر به 812 هزار نفر کاهش یافت.
وی گفت: آمار کارکنان فامیلی بدون مزد که در سال 84 معادل 2 میلیون و 600 هزار نفر از کل 17 میلیون شاغل بود امروز به یک میلیون و 600 هزار نفر از 25 میلیون شاغل رسیده است.
خاندوزی افزود: امروز در اقتصاد ایران مجموعه ای از نیروهای تحصیل کرده وجود دارد که در کانون های دانش بر در قالب گروه متخصصان، تکنیسین ها و کارمندان اداری در حوزه خدمات عمومی، مالی و بخش انرژی فعالیت می کنند.
وی اظهار کرد: در کانون های کمتر دانش بر هم نیروی کار غیر متخصص و کارکنان خدماتی و ماهر، صنعتگران، متصدیان و کارگران ساده در گروه های صنعت، خدمات، ساختمان و بازرگانی شاغل هستند.
وی ادامه داد: مشاغل تخصصی و دانش بر در حوزه اداری و دولتی است و سهم بخش خصوصی از مشاغل دانش بر کم رنگ تر است اما بهره وری در این حوزه بیشتر و در بخش دولتی این بهره وری از نیروی متخصص خیلی کمتر است.
وی گفت: باید دانشگاهها در این حوزه وارد شده و نسبت به اصلاح این شرایط به کمک دستگاه ها و نهادهای متولی بیایند.
1906 / 6053 خبرنگار : فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

اقتصاد

بازار کار

سیاستگذاری

مرکز پژوهش های مجلس


منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بازار - میلیون - اظهار - سیاست - خاندوزی - افزود - متولی - امروز - گذاری - دستگاه - اقتصاد - کانون - خدمات - مشاغل - دولتی - متخصص - نیروی - کارکنان - اداری - شرایط - بررسی - عنوان - تخصصی - اسلامی - اقتصادی - اشتغال - نهادهای - گزارش - ساختمان -

نظر شما در مورد : غفلت از سیاست گذاری در بازار کار طی دهه های اخیر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها