مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 202357 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 مهر 1396 -ساعت : 10:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شورای امنیت درباره بحران مسلمانان روهینجا نشست غیررسمی برگزار می کند

مازندمجلس: دیپلمات‌ها اعلام کردند، شورای امنیت فردا (جمعه) یک نشست غیررسمی را در خصوص مساله میانمار برگزار خواهد کرد تا به گزارشی که قرار است کوفی عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل در خصوص مشکلات و رنج‌های مسلمانان روهینجا ارائه دهد، رسیدگی کند.
مازندمجلس: به نقل از خبرگزاری فرانسه، جفری فلتمن مقام ارشد سازمان ملل در امور سیاسی روز جمعه برای یک سفر چهار روزه به میانمار خواهد رفت تا با مقامات در خصوص بحران مسلمانان روهینجا مذاکره کند.

از اواخر اوت سال جاری میلادی که ارتش میانمار عملیات نظامی را در استان راخین به راه انداخته در پی آن بیش از ۵۰۰ هزار تن که عمدتا مسلمانان روهینجا هستند به بنگلادش فرار کرده‌اند؛ عملیات نظامی که به گفته سازمان ملل یک پاکسازی قومی محسوب می‌شود.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار پایان این عملیات نظامی، دسترسی گروه‌های امدادرسان به روستاهای استان راخین و اتخاذ اقداماتی برای بازگشت امن مسلمانان روهینجا به خانه‌هایشان شده است.
یکی از مقامات سازمان ملل گفت: فلتمن در جریان این سفر با مقامات میانمار در خصوص این مسائل مهم رایزنی خواهد کرد.
اواخر اوت سال جاری میلادی کوفی عنان گزارش نهایی یک کمیسیون مشورتی در استان راخین را ارائه کرده بود.
این گزارش از مقامات میانمار خواست تا برای رسیدگی به مشکلات و رنج‌های مسلمانان روهینجا که بی‌سرزمین هستند و مدت‌هاست با تبعیض در میانمار مواجه شده‌اند، اقدامات فوری انجام دهند.
این کمیسیون به ریاست کوفی عنان و به درخواست آنگ سان سوچی رهبر دوفاکتوی میانمار تشکیل شده است.
همزمان با این که شورای امنیت در حال بررسی اقدامات آتی خود برای مقابله با بحران خروج گسترده مسلمانان روهینجا به بنگلادش است، فرانسه و انگلیس خواستار برگزاری این نشست غیررسمی شده‌اند.
دیپلمات‌ها اعلام کردند: از تمامی اعضای شورای امنیت به همراه چند کشور و سازمان‌های منطقه ‌دعوت شده تا در نشست غیرعلنی فردا شرکت کنند.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : میانمار - مسلمانان - روهینجا - مقامات - راخین - شورای - نظامی - استان - عملیات - گزارش - امنیت - بحران - خواستار - کمیسیون - شده‌اند - اقدامات - بنگلادش - اواخر - فرانسه - غیررسمی - فلتمن - میلادی -

مطالب مرتبط با : شورای امنیت درباره بحران مسلمانان روهینجا نشست غیررسمی برگزار می کند
نظر شما در مورد : شورای امنیت درباره بحران مسلمانان روهینجا نشست غیررسمی برگزار می کند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها