0

تاریخ انتشار : شنبه 06 آبان 1396 - ساعت : 15:34

کد مطلب: 206414 چاپ به اشتراگ گذاشتن

جنبش تغییر درصدد برگزاری "اعتصاب سراسری" در اقلیم کردستان عراق

مازندمجلس: جنبش اپوزیسیون "تغییر" یا گوران در اقلیم کردستان عراق امروز (شنبه) از چهار سازوکار برای تشکیل دولت موقت در این اقلیم خبر داد و گفت، اعتصاب سراسری برای وادار کردن دولت اقلیم به استعفا را بررسی می‌کند.

مازندمجلس:  به نقل از سومریه نیوز، شورش حاجی، سخنگوی جنبش تغییر در بیانیه‌ای گفت، هنوز طرف‌های قدرت اشتباهات خود را نپذیرفته و از شهروندان کردستان معذرت‌خواهی نکرده‌اند.

وی گفت، چهار سازوکار برای تشکیل دولت موقت جهت عبور اقلیم از مرحله کنونی وجود دارد.
حاجی با بیان اینکه یکی از این مکانیزم‌ها استعفای دولت، ریاست اقلیم و تشکیل دولت نجات ملی برای عبور از مرحله کنونی است، افزود، تاکنون به این طرح پاسخی داده نشده است.
وی ادامه داد، مکانیزم دوم برای تشکیل دولت موقت، دادن رای عدم اعتماد به دولت کنونی توسط پارلمان و با رای یک سوم از اعضای آن است.
حاجی اظهار داشت، دو حزب اصلی و هم‌پیمانانش نمی‌پذیرند که نماینده حقیقی در پارلمان کردستان برای مردم این استان وجود داشته باشد به همین دلیل جلسات پارلمان یکی پس از دیگری بی‌دلیل به تاخیر می‌افتند.
سخنگوی جنش تغییر گفت، گام سوم برای تشکیل دولت موقت استعفای میزان (۱+۵۰%) از وزیران کابینه کنونی دولت اقلیم و دعوت از همه وزیران این دولت به داشتن احساس مسؤولیت و اعلام استعفای خود است.
حاجی تصریح کرد، جنبش تغییر گزینه‌های مدنی را هم از طریق جنبش مردمی و اعتصاب سراسری شهروندان و کارمندان برای وادار کردن دولت کنونی به استعفا و تشکیل دولت نجات ملی به دلیل عدم پاسخ به گزینه‌های سابق بررسی می‌کند.
در حالی که جلسه امروز پارلمان کردستان عراق به تعویق افتاد، بیستون فائق، عضو جنبش تغییر گفت،‌ فراکسیون تغییر در جلسه واگذاری اختیارات رئیس اقلیم به پارلمان یا جلسات دیگر شرکت می‌کند.
وی درباره علت تعویق جلسه چهارم برای دومین بار ابزار بی‌اطلاعی کرد.
ائتلاف دموکراسی و عدالت به رهبری برهم صالح در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷ از مشورت‌ها برای تشکیل دولت انتقالی در اقلیم کردستان خبر داد و گفت، ماموریت دولت انتقالی برقراری اوضاع آرام، بهبودی اوضاع شهروندان و برگزاری گفت‌وگو با بغداد است.
این در حالی است که دولت کنونی ثابت کرده که در اداره دولت شکست خورده است.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #کنونی #تشکیل #تغییر #اقلیم #کردستان #پارلمان #استعفای #شهروندان #گزینه‌های #می‌کند #اوضاع #انتقالی #تعویق #وزیران #مرحله #برگزاری #اعتصاب #سراسری #سخنگوی #جلسات

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : جنبش تغییر درصدد برگزاری "اعتصاب سراسری" در اقلیم کردستان عراق