مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 203135 -تاریخ انتشار : یکشنبه 23 مهر 1396 -ساعت : 14:02

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شناسائی سه هزار کودک دچار اختلال بینائی در مازندران

مدیرکل بهزیستی مازندارن

شناسائی سه هزار کودک دچار اختلال بینائی در مازندران

مازندمجلس: مدیرکل بهزیستی مازندارن گفت که پارسال با اجرای طرح غربالگری ، سه هزار کودک دچار اختلالات بینائی در استان شناسائی و برای انجام اقدامات پیشگیرانه معرفی شدند.

مازندمجلس: سعید آرام روز یکشنبه در همایش روز جهانی نابینایان در بابلسر ، آمار کودکان شرکت کننده در طرح غربالگری را 114 هزار نفر اعلام کرد و افزود که این جمعیت 80 درصد از کودکان سه تا 6 سال مازندران را شامل می شود.
وی اولویت برنامه های بهزیستی مازندران را پیشگیری از اختلالات نابینایی برشمرد و گفت که بر اساس آمارهای ارائه شده ، 80 درصد اختلالات بینایی در کودکان در صورت شناسائی بموقع ، قابل پیشگیری است .
مدیرکل بهزیستی مازندران اظهار داشت : علاوه بر طرح غربالگری ، ارائه مشاروه های ژنتیکی قبل از ازدواج هم از دیگر طرح های پیشگیرانه برای نابینائی است که بهزیستی به صورت جدی بویژه برای ازدواج های فامیلی دنبال می کند.
** حمایت بهزیستی از چهار و 800 نابینا و کم بینا
آرام با اعلام این که هم اکنون چهار هزار و 800 نفر دارای اختلالات بینایی در مازندران زیر پوشش بهزیستی قرار دارند ، عمده ترین مشکلات پیش روی این قشر را عدم توزیع عادلانه امکانات و تجهیزات آموزشی و فرهنگی برشمرد و خواستار رفع این مشکل شد.
وی عدم مناسب سازی فضای شهری را از دیگر موانع پیش روی این قشر برشمرد و اضافه کرد : با مناسب سازی فضای محیط اطراف و توزیع عادلانه امکانات آموزشی و فرهنگی ، می توانیم شاهد بروز استعدادهای بسیار درخشان این قشر باشیم.
مدیرکل بهزیستی مازندران گفت : در طول زمان نیازهای نابینایان تغییر کرده است و امروز معیشت مهم ترین دغدغه نیست ، بلکه حضور در جامعه و ایفای نقش اجتماعی از مهم ترین نیازهای قشر روشندلان است که ما باید فرصت ایفای نقش را برای این افراد مهیا کنیم.
وی افزود : امیدواریم همه ما مسئولان به اشتغال این قشر هم توجه داشته باشیم و نه از نگاه ترحم بلکه به عنوان یک وظیفه زمینه اشتغال و حضور این قشر را در جامعه فراهم کنیم.
23 مهر برابر با 15 اکتبر روز جهانی نابینایان یا عصای سفید نام دارد.


منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نابینایان - مجلس - مازندران - ایران - روز - جهانی - سعید آرام - مدیر - مدیرکل - مدیرکل بهزیستی مازند -

نظر شما در مورد : شناسائی سه هزار کودک دچار اختلال بینائی در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها