مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1651 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 03 تیر 1394 -ساعت : 12:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نگاهی به حوزه انتخابیه توریستی مازندران/ از جبهه غرب چه خبر؟/ + اسامی نامزدهای احتمالی

اختصاصی مازند مجلس/ تحلیلی بر روند انتخابات در حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد

نگاهی به حوزه انتخابیه توریستی مازندران/ از جبهه غرب چه خبر؟/ + اسامی نامزدهای احتمالی

اختصاصی مازند مجلس: مردمان این حوزه ید طولانی در کشاندن انتخابات مجلس به دور دوم دارند، به طوریکه در 9 دوره گذشته پنج بار انتخابات به دور دوم کشیده شد تا برنده نهایی رقابت مشخص شود. البته آخرین تجربه در این زمینه مربوط به آخرین انتخابات مجلس در این حوزه است که با ابطال انتخابات در این حوزه، تنها حوزه‌ای در استان مازندران بود که به انتخابات میاندوره‌ای کشیده شد.

اختصاصی مازند مجلس: همواره رقابت انتخاباتی مجلس در غربی‌ترین حوزه انتخابیه استان مازندران بسیار حساس و نزدیک بوده است. منطقه‌ای سبز با صنعت گردشگری بسیار قوی که به عنوان قطب گردشگری ایران شناخته می‌شود.

 

پنج بار دور دوم

مردمان این حوزه ید طولانی در کشاندن انتخابات مجلس به دور دوم دارند، به طوریکه در 9 دوره گذشته پنج بار انتخابات به دور دوم کشیده شد تا برنده نهایی رقابت مشخص شود. البته آخرین تجربه در این زمینه مربوط به آخرین انتخابات مجلس در این حوزه است که تنها حوزه‌ای در استان مازندران بود که به انتخابات میاندوره‌ای کشیده شد و دو سال مردم تنکابن و رامسر را از داشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی محروم کرد.

 

حواشی انتخابات در دور نهم

در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی منتخبین اول، سوم و چهارم نسبت به روند برگزاری انتخابات اعتراض داشتند که طبق نتایج اولیه اعلام شده شمس الله شریعت نژاد ببا پرچم نامزد مستقل به عنوان نفر اول و درویشعلی شمس که از نزدیکان رحیم مشایی محسوب می‌شد به عنوان نفر دوم با آرای نزدیک به هم به دور دوم انتخابات رسیده بودند.

معترضین دستکاری در آرا و تخلف در بعضی صندوق‌های رای (به خصوص چند صندوق در منطقه ولی آباد) را عامل به دور دوم کشیده شدن انتخابات می‌دانستند. جنجال در این حوزه به صحن علنی مجلس کشیده شد و در نهایت شورای نگهبان رای به ابطال انتخابات در این حوزه انتخابیه داد تا به همراه حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه تنها حوزه‌های ابطالی انتخابات مجلس نهم باشند.

در نهایت در انتخابات میاندوره‌ای شریعت‌نژاد همچون دور اول توانست اکثریت آرا را به دست بیاورد و راهی بهارستان شود.

 

جدال تنکابن و رامسر

با نگاهی به تاریخچه وکلای ملت از این حوزه درمی‌یابیم رقابت بین دو شهر تنکابن و رامسر برای کسب کرسی در مجلس رقابت دشواری است به طوری که تاکنون مردم تنکابن سه مرتبه موفق به روانه کردن نامزدی از خطه تنکابن به مجلس شده‌اند و از آن طرف رامسری‌ها هم تاکنون دو بار فرزند شهر خود را راهی مجلس کرده‌اند.

در سه دوره اول انتخابات مجلس شورای اسلامی نمایندگانی از این حوزه وارد مجلس شده‌اند که زاده این منطقه نبوده‌اند. حسن یوسفی اشکوری، ابوالقاسم رزاقی و سید علی اکبر طاهایی هیچکدام اهالی این منطقه نبوده‌اند و هر سه در انتخابات دور دوم به مجلس راه یافتند. همچنین در دور ششم مجلس شورای اسلامی نیز فخرالدین صابری که متولد نوشهر است توانست منتخب مردم این حوزه در انتخابات بشود.

در انتخابات دوره چهارم، "ابوالفتح نیکنام" تنکابنی توانست این سنت را بشکند و به مجلس راه یابد و موفقیت خود را در دوره هشتم نیز تکرار کند. همینطور شریعت‌نژاد نماینده فعلی این حوزه نیز تنکابنی است.

جعفر قلی راهب نماینده دوره پنجم و هفتم نیز رامسری بود.

 

وضعیت این حوزه در آستانه مجلس دهم

تاکنون هیچ شخصیتی اعلام نامزدی خود را به صورت رسمی اعلام نکرده است اما با توجه به شنیده‌ها احتمال حضور برخی چهره‌ها در این انتخابات وجود دارد.

پایگاه خبری مازندمجلس لیست احتمالی نامزدهای این حوزه که ممکن است وارد کورس رقابت انتخاباتی شود را در ادامه می‌آورد. قابل ذکر است این اسامی به غیر از نماینده فعلی این حوزه (شمس الله شریعت‌نژاد) می‌باشد.

 

لیست نامزدها بر اساس حروف الفبا:

 

‌امینی شاد – علی

اوسط - علی

پزشکی – تقی

پورآهنگر- علی

حاجی آقایی – محسن

حجتی‌نیا – جمشید

حسینی - شمس‌الدین

حیدری - جلال‌الدین

زرودی – رستم

شمس – درویشعلی

عبادی - رحیم

راهب - جعفر قلی

عطایی - اسحاق

صابری - فخرالدین

شعبان بریشی - سعید

فلسفی – سعید

قاسمی – صفر

گلین مقدم - خدیجه

مشایخ - غلامرضا

نیکنام - ابوالفتح

هاشمی – یوسف

همتی - فرشید

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حوزه انتخابیه رامسر - تنکابن و عباس آباد - شمس الله شریعت نژاد - انتخابات مجلس 94 - مجلس دهم - ابوالفتح نیکنام - رامسر - تنکابن - محمد سفری -

نظرات کاربران در مورد : نگاهی به حوزه انتخابیه توریستی مازندران/ از جبهه غرب چه خبر؟/ + اسامی نامزدهای احتمالی
  • مرتضی کیاپاسخ0جمعه 23 مرداد 1394

    الحق والانصاف کیخسرو کیا اشکوریان نامزد معتدل و مستقل و مدافع این آب و خاک جانباز و مدیر و کارمند نمونه کشوری شایسته و توانمندترین فرد جهت دفاع از حقوق و آرمانهای به حق مردم ولایت مدار این خطه از سرزمینمان است.

نظر شما در مورد : نگاهی به حوزه انتخابیه توریستی مازندران/ از جبهه غرب چه خبر؟/ + اسامی نامزدهای احتمالی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها