0
مهمترین عامل بروز سینوزیت/تأثیر آلودگی هوا در تشدید سینوزیت

تاریخ انتشار : سه شنبه 09 آبان 1396 - ساعت : 08:52

کد مطلب: 207186 چاپ به اشتراگ گذاشتن

یک جراح پلاستیک عنوان کرد

مهمترین عامل بروز سینوزیت/تأثیر آلودگی هوا در تشدید سینوزیت

مازندمجلس: خبرگزاری میزان- دبیر اجرایی ششمین کنگره بین المللی راینولوژی و جراحی پلاستیک، گفت: آلودگی هوا در تشدید سینوزیت موثر است و باعث این موضوع می شود.

مازندمجلس:

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،نادر اکبری دیلمقانی در ارتباط با جراحی‌های بینی اظهار داشت: جراحی پلاستیک بینی از رایج‌ترین جراحی‌ها در این زمینه بوده بعد از آن جراحی تیغه بینی یا به اصطلاح انحراف بینی و جراحی‌های سینوس به دلیل بیماری‌های مزمن سینوس و پولیپ‌های بینی بیشترین آمار را به خود اختصاص می‌دهد.

وی افزود: روش‌های جراحی در طی سال‌های اخیر تغییر کرده و روش‌های باز جراحی تبدیل به روش‌های آندوسکوپی جراحی شده است یعنی امروزه جراحی‌های تیغه بینی و سینوس‌ها نیز بیشتر به روش آندوسکوپی انجام می‌شود.

دبیر اجرایی ششمین کنگره بین المللی راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت در ارتباط با موضوع سینوزیت گفت: ۲ نوع اصلی سینوزیت داریم که اولی شامل سینوزیت‌های حاد ناشی از باکتری‌ها یا ویروس بوده و بعدی سینوزیت مزمن است که علت آن کاملا ناشناخته نیست و برخی آن را التهابی و برخی عفونی دانسته، اما هیچ کدام از آن‌ها تا کنون ثابت نشده است.

اکبری ادامه داد: مشکل اصلی که ما در حال حاضر در جامعه با آن مواجه هستیم سینوزیت مزمن است. همچنین سینوزیت ناشی از قارچ نیز وجود دارد که ویژگی‌های خاصی داشته و در بیماران خاصی به وجود می‌آیند.

این فوق تخصص بینی، سینوس و جراحی‌های قاعده جمجمه گفت: سینوزیت‌های حاد باکتریال معمولا درمان دارویی داشته که در اغلب موارد به این درمان جواب می‌دهند و اگر فرد دچار عارضه شد نیز می‌توان با درمان دارویی آن‌ها را درمان کرد مگر اینکه در موارد خاصی نیاز به جراحی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مهمترین عامل بروز سینوزیت در افراد بزرگسال بیماری‌های تنفسی فوقانی ویروسی است، عنوان داشت: بعد از آن آلرژی از دیگر عوامل بروز سینوزیت است همچنین در کودکان نیز بیماری‌های ویروسی و آلرژی از دلایل بروز سینوزیت‌ها بوده و بهترین راه پیشگیری، کنترل این بیماری‌ها است.

اکبری در پاسخ به این سوال که آلودگی هوا چقدر در بروز مشکلات سینوسیت مؤثر است؟ گفت: یک عامل تنها نمی‌تواند عامل سینوزیت شود، اما می‌تواند در همراهی با عوامل دیگر باعث تشدید علائم یا طولانی مدت شدن علائم سینوزیت شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در هر درمانگاه فوق تخصصی بینی و سینوس شاید از هر ۱۰ بیمار که با شکایت دائم از سینوزیت و بینی مراجعه می‌کنند حدود ۸ نفر از آن‌ها از خلط پشت حلق شکایت کرده و می‌گویند صبح‌ها که از خواب بلند میشوند و نیز در تمام مدت روز خلط پشت حلق دارند.

وی ادامه داد: این خلط پشت حلق معمولا عفونی نبوده و به صورت یک ترشح چسبناک سفید که در پشت حلق این افراد وجود دارد، است؛ و به هیچ وجه نیاید برای از بین بردن آن از آنتی بیوتیک استفاده کرد. همچنین این مسأله ارتباط واضحی با آلودگی هوا داشته و بسیاری از بیماران که به شهرستان رفته و جا‌هایی که آلودگی کمتر دارد، سفر می‌کنند، علائم آن‌ها کمتر شده و در تهران دوباره زیاد می‌شود.

اکبری در مورد تأثیر آلودگی هوا در بروز سینوزیت گفت: آن چیزی که من و همکاران فوق تخصص مشاهده می‌کنیم این بوده که آلودگی هوا نقش موثری در تشدید سینوزیت و طولانی شدن دارد.

گفتنی است؛ ششمین کنگره علمی بین المللی راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت ١ تا ٣ آذر ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

 


منبع : میزان

برچسب ها : #سینوزیت #جراحی #آلودگی #جراحی‌های #پلاستیک #آن‌ها #اکبری #درمان #سینوس #بیماری‌های #روش‌های #ارتباط #همچنین #علائم #تشدید #دارویی #موارد #تهران #اینکه #شکایت #ویروسی #معمولا #عوامل #آلرژی #افراد #طولانی #المللی #جامعه #افزود #تأثیر #مهمترین #عنوان #آندوسکوپی #ششمین #عفونی #ادامه #سینوزیت‌های #راینولوژی #کنگره #بیماران

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : مهمترین عامل بروز سینوزیت/تأثیر آلودگی هوا در تشدید سینوزیت