مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 203803 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 مهر 1396 -ساعت : 15:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نهاوندیان: مذاکره مجدد درباره برجام غیرممکن است

در گفتگو با سی.ان.ان؛

نهاوندیان: مذاکره مجدد درباره برجام غیرممکن است

مازندمجلس: معاون اقتصادی رئیس جمهوری طی سخنانی مذاکره دوباره پیرامون برجام را غیرممکن دانست.

مازندمجلس: «محمد نهاوندیان» دوشنبه شب در گفتگو با شبکه خبری سی. ان. ان با اشاره به خودداری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از تایید برجام اظهار داشت: بررسی هر موضوعی میان کشورها ممکن است اما نمی توان درباره برجام دوباره مذاکره کرد.

وی با بیان اینکه موضع ترامپ در قبال برجام با مواضع دیگر شرکا در این توافق مغایرت دارد، افزود: سخنان ترامپ مردم ایران را خشمگین کرد. با این لفاظی ها کاری از پیش نمی رود.

نهاوندیان با اشاره به رویکرد دولت ترامپ درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تاثیر صحبت های ترامپ این بود که همه مردم و سیاستمداران ایران را متحد کرد. این گونه سخنان زیان بار است و کمکی نمی کند.

وی تاکید کرد: مذاکره دوباره در مورد برجام غیرممکن است چرا که نه ایران، نه روسیه، نه چین و نه هیچ یک از طرف های توافق، در چنین مذاکراتی شرکت نخواهند کرد.

کریستین امانپور مصاحبه کننده سی ان ان از نهاوندیان پرسید برنامه بعدی چیست؟ راهبرد ایران در حال حاضر برای رسیدگی به وضع کنونی (پس از سخنان ترامپ) چیست؟

نهاوندیان در پاسخ گفت:به نظرم، آقای ترامپ فرصت را در مقام رئیس جمهور جدید برای شروع ابتکار سازنده درباره ایران از دست داد. وی سخنان بسیار تند منفی علیه ایران و مردم ایران تکرار کرده که سبب خشم همه شده است. همه خصومتهای گذشته به ذهن مردم ایران آمده است که نقطه شروع این داستان از زمان کودتای هماهنگ شده سیا علیه دولت مشروع ایران در سال هزار و نهصد و پنجاه و سه بوده است و در ادامه نیز دولت ایالات متحده از صدام در جنگ هشت ساله حمایت کرد. این نوع زبان (ترامپ)کمک نمی کند و کمک نکرد. موضع او (ترامپ) درباره توافق هسته ای با مخالفت همه طرف های دیگر در این توافق، مواجه شده است و هیچ شانسی برای حمایت شدن ازجانب دیگران ندارد.

امانپور با قطع کردن سخنان نهاوندیان پرسید:  در ادامه صحبت شما باید بگویم بله حق باشماست. همه کشورهای دیگر گفتند که این توافق، توافقی چندجانبه است و هیچکس به تنهایی نمی تواند آن را بشکند. به هرحال، این وضع برای دولت شما چه معنایی دارد؟ راهبرد شما چیست؟ آیا مطمئن هستید اروپا در حمایت از این توافق، پایبند خواهد ماند و با همراهی روسیه و چین به سمت همراهی با دیدگاه رئیس جمهور ترامپ نخواهد رفت و اینکه آیا آماده مذاکره مجدد درباره توافق خواهد بود؟»

نهاوندیان گفت : تازمانی که همه دیگر طرف ها از این توافق حمایت کنند و اگر ایران ببیند که فواید این توافق سرجای خودش باقی مانده است، با این روند همراهی خواهد کرد اما اگر نتایج موضع جدید آمریکا، ازبین رفتن تاثیرات توافق باشد، ایران می تواند در مواضع خودش تجدیدنظر کند.


منبع : مهر


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمد نهاوندیان - مجلس - ایران - سی ان ان - معاون - اقتصادی - برجام - آمریکا -

نظر شما در مورد : نهاوندیان: مذاکره مجدد درباره برجام غیرممکن است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها