مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 204562 -تاریخ انتشار : شنبه 29 مهر 1396 -ساعت : 09:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ایران آماده تامین انرژی ترکیه است/ هدفگذاری ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری سالانه به‌زودی محقق می‌شود

جهانگیری در دیدار با اردوغان:

ایران آماده تامین انرژی ترکیه است/ هدفگذاری ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری سالانه به‌زودی محقق می‌شود

مازندمجلس: معاون اول رییس‌جمهور، با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مصمم است روابط خود را در همه عرصه‌ها با ترکیه گسترش دهد، تاکید کرد: هدفگذاری ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری سالانه دو کشور، با اجرای برنامه‌ریزی‌های گسترده تهران – آنکارا، به زودی محقق می‌شود.

مازندمجلس: معاون اول رییس‌جمهور، با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مصمم است روابط خود را در همه عرصه‌ها با ترکیه گسترش دهد، تاکید کرد: هدفگذاری ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری سالانه دو کشور، با اجرای برنامه‌ریزی‌های گسترده تهران – آنکارا، به زودی محقق می‌شود.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری که برای شرکت در نهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی۸ به ترکیه سفر کرده بود، عصر جمعه در دیدار رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ منطقه دارای توانمندی‌‌‌ها و ظرفیت‌‌‌های گسترده‌ای هستند که باید از آنها در مسیر توسعه و تحکیم روابط مشترک، استفاده شود. 

وی تسریع در بکارگیری پول ملی ایران و ترکیه در مبادلات تجاری مشترک، ۲۴ ساعته کردن فعالیت پایانه‌های مرزی، فعالتر کردن بخش‌های خصوصی ایران و ترکیه و تسهیل همکاری‌های بانکی و گمرکی را بخشی از تلاش‌ها برای بهره‌گیری مناسب‌تر از ظرفیت‌های موجود و رساندن رقم تجاری دو کشور به مرز سالیانه ۳۰ میلیارد دلار برشمرد.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین هموارتر کردن راه‌ها برای سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی ایران و ترکیه و تشویق آنان برای توسعه همکاری‌ها و اجرای پروژه‌های مشترک را ضروری خواند و اظهار داشت: ایران و ترکیه باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه روابط استفاده کنند و در همین راستا به زودی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تشکیل می‌شود.

جهانگیری با بیان اینکه ایران آماده تامین انرژی ترکیه است، به سیاست‌های کشورمان در حوزه استخراج و فروش نفت و گاز اشاره و تصریح کرد: ما آماده‌ایم صادرات نفت و گاز خود را به ترکیه افزایش داده و نیاز این کشور به انرژی را تامین کنیم.

وی به مواضع مشترک ایران و ترکیه در مسایل منطقه‌‌‌ای و همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی اشاره و خاطرنشان کرد: عدم تغییر مرزهای جغرافیایی و حفظ تمامیت ارضی کشورها، تقویت ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم، از اهداف مشترک ایران و ترکیه است و همکاری‌های دو کشور در این حوزه‌ها به نفع صلح و ثبات منطقه است.

معاون اول رییس‌جمهور در ابتدای این دیدار با قدردانی از برگزاری موفقیت‌آمیز نشست سران گروه دی۸ ابراز داشت: کشورهای اسلامی با توجه به جمعیت و قدرت اقتصادی گسترده‌ای که در اختیار دارند، باید دامنه همکاری‌ها میان خود را با هدف ایجاد رفاه و توسعه بیشتر در کشورهایشان تقویت کنند.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه آنکارا برای توسعه روابط در همه عرصه‌‌ها با ایران عزم راسخ دارد، بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای که در حال انجام است، به زودی به رقم ۳۰ میلیارد دلار در مبادلات تجاری دو کشور دست خواهیم یافت.

رییس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه کشورش علاقه‌مند است میزان نفت بیشتری از ایران خریداری کند، یادآور شد: باید با رفع موانع، از امکانات، تجربیات و ظرفیت‌های یکدیگر برای توسعه همکاری‌های مشترک استفاده کنیم.

اردوغان بهره‌گیری از تجربیات در حوزه صنعت گردشگری و شناساندن جاذبه‌های گردشگری و افزایش رفت و آمد گردشگران دو کشور را ضروری برشمرد.

رییس‌جمهور ترکیه با اشاره به مسایل منطقه‌ای و تاکید بر اشتراک نظر ایران و ترکیه در عمده مسایل منطقه‌ای و جهانی عنوان کرد: همه‌پرسی غیرقانونی در اقلیم کردستان عراق حرکت اشتباهی بود که مقام‌های اقلیم باید این حرکت اشتباه را جبران کنند.

اردوغان با انتقاد از برخوردهای دوگانه غربی‌ها با گروه‌های تروریستی، وحدت و هماهنگی همه کشورها را در مبارزه با تروریسم به عنوان یک معضل جهانی ضروری خواند و تاکید کرد: ایران و ترکیه با در کنار هم قرار گرفتن در مبارزه با تروریسم قطعا موافق خواهند شد و همکاری‌ها در این عرصه باید گسترش یابد.


منبع : ایلنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ترکیه - مشترک - توسعه - تاکید - تجاری - اردوغان - دیدار - روابط - اینکه - تروریسم - مبادلات - مبارزه - میلیارد - منطقه - جهانگیری - گسترده‌ای - همکاری‌های - ضروری - اشاره - اقتصادی - همکاری‌ها - مسایل - استفاده - عنوان - رییس‌جمهور - معاون - تامین - انرژی - هدفگذاری - افزایش - آماده - کشورها - تقویت - جهانی - اقلیم - منطقه‌ای - گردشگری - تجربیات - خواند - سالانه - گسترش - اسلامی - اجرای - برنامه‌ریزی‌های - آنکارا - بخش‌های - خصوصی - همکاری - برشمرد - ظرفیت‌های - بهره‌گیری - دلاری -

مطالب مرتبط با : ایران آماده تامین انرژی ترکیه است/ هدفگذاری ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری سالانه به‌زودی محقق می‌شود
نظر شما در مورد : ایران آماده تامین انرژی ترکیه است/ هدفگذاری ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری سالانه به‌زودی محقق می‌شود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها