استاندار اصفهانی مازندران؛ آینده‌نگری و تفکر استراتژیک

تاریخ انتشار : شنبه 13 آبان 1396 - ساعت : 13:42

کد مطلب: 208293 چاپ به اشتراگ گذاشتن

استاندار اصفهانی مازندران؛ آینده‌نگری و تفکر استراتژیک

مازندمجلس: در مدیریت نوین بنگاهها و موسسات، قومیت کارکرد خود را از دست داده و جای خودش را به مهارت‌های حرفه‌ای، تفکر ارزش‌آفرین و مدیریت مبتنی بر نتیجه داده است

مازندمجلس: در مدیریت نوین بنگاهها و موسسات، قومیت کارکرد خود را از دست داده و جای خودش را به مهارت‌های حرفه‌ای، تفکر ارزش‌آفرین و مدیریت مبتنی بر نتیجه داده است. ملموس‌ترین مثال، مربیان باشگاههای نام آشنای تراز اول فوتبالی در کشورهای اروپایی هستند. این را هم بدانیم که تعصبات ناسیونالیستی در منطقه "یورو" کمتر از مازندران ما نیست! پس نگران تیتر این یادداشت نباشید و بقیه بحث را همراه با راقم این سطور باشید!

 

این را هم بگویم این قلم نافی توانایی مدیران‌ بومی نیست چه آنکه هم‌اکنون تعداد زیادی از مدیران مازندرانی در جای جای ایران اسلامی مشغول خدمت می‌باشند و قرار نیست  این دسته از مدیران صرفاً در زادگاه خود  مناصب مدیریتی داشته باشند. اما دیر زمانی است که نسبت به توسعه استان شکوه داریم و همواره مسئولین را بخاطر عقب‌ماندگی‌ها مورد شماتت قرار می‌دهیم. البته هم حق داریم هم حق نداریم! حق داریم از این جهت که توسعه حق مسلم همه شهروندان مازنی است، حق نداریم چون این مسئولان زاییده تفکر سیاسی و فرهنگی ما هستند.

 

از این مقدمه که بگذریم بحث داغ این روزهای استان مازندران پسا معارفه استاندار جدید - #مهندس‌اسلامی - است. استانداری اصفهانی با تفکر استراتژیک و آینده‌نگر. دولت به عنوان هیات مدیره باشگاه، یک مربی اصفهانی برای تیم مازندران در نظر گرفته است که هواداران و تماشاگران، کارشناسان و ناظران درونی و بیرونی منتظرند این چهره نام آشنای ملی چه ‌تدبیری برای کشتی به گِل نشسته مارندران در سواحل مواج خزر دارد؟ ما مازندرانی‌های مهمان‌نواز با این مربی چه برخوردی خواهیم داشت؟ چقدر دست او را برای اجرای طرح و برنامه‌هایش باز می‌گذاریم؟ اصحاب قدرت و کنشگران اقتصادی و سیاسی چگونه با او مواجه خواهند شد؟ آیا خوش استقبال و بد بدرقه خواهیم بود!؟ استاندار بین خواست و ناخواست منافع‌مندان چه تصمیمی بگیرد؟ با تداخل منافع و تضادهای سیاسی چه کند؟ با کمبود منابع و فراوانی انباشت طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی چه کند و توقعاتی از این دست!؟

 

بدیهی‌ترین مسئله‌ی ما، نوع‌نگاه به آینده است. اگر تفکر استراتژیک را در خودمان پرورش بدهیم مازندران را کلانشهری می‌بینیم که می‌تواند حتی برای کشور فرصت باشد چه رسد برای خودمان. مهندس اسلامی در مناصب مهم ملی تجربه اندوخته، پس این مربی حرفه‌ای قابلیت این را که استان مازندران را با همه مسائلش مدیریت نماید، دارد. البته یک وجه موفقیتش خود ما هستیم که باید صبور و آینده‌نگر باشیم و به گزینه دولت اعتماد نماییم. به خود آقای مهندس اسلامی حضوری عرض کردم که اعتبار 35 ساله مدیریتی شما در تیم منتخب کلانشهر مازندران در معرض قضاوت منتقدان قرار خواهد گرفت.

 

به اعتقاد نگارنده انتخاب مهندس اسلامی برای استانداری مازندران محصول بررسی دقیق و تصمیم راهبردی دولت و کمیته سه نفره انتخاب استانداران پیرامون شرایط مختلف مازندران با هدف #کارکرد_ملی بوده است و شاید سفر دکتر جهانگیری به "سواحل مکران " و مشابه‌سازی چنین طرحی با هدف ایجاد صنایع دریایی و توسعه سواحل مازندران بی‌ارتباط نباشد. مهندس اسلامی چند سال دبیری "ستاد توسعه سواحل مکران" که یکی از طرح‌های اینترنشنال و راهبردی کشور بود را به عهده داشت و تجارب بین‌المللی کسب نمود. استان مازندران با همه استعداهایش برای پیشرفت به سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی احتیاج دارد و انشالله با همکاری همه دلسوزان، استاندار جدید و تیم مدیریتی جوان و با انگیزه‌اش بتوانند در تحقق آمال و مطالبات مردم مازندران موفق باشند.

 

ایرج نیازآذری

نویسنده :

برچسب ها : #استاندار اصفعانی #استاندار غیربومی #فرصت اقتصادی #استراتژی #اتحاد #استاندار اصفهانی مازندران؛ آینده‌نگری و تفکر استراتژیک

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : استاندار اصفهانی مازندران؛ آینده‌نگری و تفکر استراتژیک


X https://sport45.site/