مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 18002 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 فروردین 1395 -ساعت : 10:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن
قاچاق مواد مخدر، تجارت اول مازندران/ گردش مالی 12 میلیارد دلاری در ایران/ مسئولین! اقدام و عمل

گزارش تحلیلی مازندمجلس از تجارت سیاه در استان سبز/ چشم مسئولین روشن!

قاچاق مواد مخدر، تجارت اول مازندران/ گردش مالی 12 میلیارد دلاری در ایران/ مسئولین! اقدام و عمل

اختصاصی مازندمجلس: به نظر می‌رسد مازندران به ایستگاه آخر رسیده است و دیگر فرصت آزمون و خطا و مدیریت روتین پاسخگوی شرایط استان نباشد. لذا مسئولین باید در اقدامی جهادی با توجه به مزیت‌های نسبی استان در کشاورزی، گردشگری، تجارت و بهره‌مندی از مواهب آبی، خاکی و سیایر مواهب محیطی و طبیعی به ایجاد و آموزش نیروی مولد و تولید ثروت در استان اقدام عملی نمایند تا ضمن رفع معضلاتی همچون بیکاری در اقدامی پیشگیرانه سبب از رونق افتادن سکه مواد مخدر گردند.

اختصاصی مازندمجلس: بی‌شک معضل مواد مخدر محصول عوامل متعددی می‌باشد و رفع این معضل نیز نیازمند همکاری میان‌بخشی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است، لذا چندان منطقی نیست هرگاه نامی از معضل مواد مخدر به میان می‌آید در نقطه مقابل آن دستگاه قضایی و نیروی انتظامی را در ذهن خود تداعی کنیم چه اینکه مقابله سخت و انتظامی با این معضل آخرین حربه می‌باشد.

رونق تجارت مواد مخدر در کشور با وجود همسایگی ایران با افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان چندان جای تعجبی ندارد همچنان که به گفته مسئولین  بر اساس آمار خوش‌بینانه بهداشت جهانی 230 میلیون نفر در سراسر جهان درگیر مواد مخدر هستند و تجارت مواد مخدر به عنوان سومین تجارت سودآور بعد از نفت و توریست بوده که یک هزار و 600 میلیارد دلار ارزش پولی این مواد است.

اخیرا نیز معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: «گردش مالی سالیانه حدود ۱۶۰۰ میلیارد دلاری در تولید و توزیع مواد مخدر در جهان که اقتصادی ناسالم را به همراه خواهد داشت، نقش بسزایی در ناامنی، فسادهای مالی، جنایت، اقتصاد نامناسب و... دارد.»

رئیس کمیسیون آسیب‌های اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گردش مالی مواد مخدر در ایران را 12 میلیارد دلار عنوان کرد که این میزان برابر است با گردش مالی صنعت خودرو کشور این در حالی است که به گفته وی گردش مالی قاچاق مواد مخدر در افغانستان سالانه تنها سه میلیارد یعنی یک چهارم ایران است.

اما بازار داغ تجارت مواد مخدر در مازندران، کاهش سن اعتیاد، انبوه پرونده‌های قضایی در استانی که از مواهب خدادادی فراوان و زمینه‌های اشتغال‌زایی طبیعی برخوردار است جای بسی تعجب دارد.

همچنان که پیشتر پایگاه خبری مازندمجلس در گزارشی تحلیلی از قرار گیری مازندران در صدر تعداد پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا در کشور خبر داده بود حجت‌الاسلام «سیدمرتضی موسوی» معاون قضایی و فرهنگی دادگستری مازندران درباره نوع پرونده‌ها نیز اظهار کرد: مواد مخدر در مازندران بالاترین رتبه حجم پرونده‌ها را دارد.

اگرچه نام مازندران در بخش تولیدات با تولید محصولات کشاوری و بخش خدمات با صنعت گردشگری عجین شده است اما با وجود مرز دریایی، بنادر و مناطق ویژه تجاری، به نظر می‌رسد در حوزه تجارت، یکی از تجارت‌های استان به ظاهر سبز، تجارت سیاه مواد مخدر باشد که با توجه به انبوده پرونده‌های قضایی تعداد بازداشت شدگان و ده‌ها هزار معتاد استان بعید به نظر نمی‌رسد، قاچاق مواد مخدر تجارت اول استان باشد.

امروزه از قاچاق و مصرف مواد مخدر، تخریب محیط زیست و سلاح هسته‌ای به عنوان سه تهدید و بحران جدی در جهان یاد می‌کنند و مازندران نیز از این تهدید جهانی و ملی مستثنا نیست.

چراکه ربیع فلاح به عنوان رییس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدراستان مازندران چندی پیش از دستگیری روزانه 40 نفر در استان به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر خبر داد.

38 هزار معتاد شناسایی شده نیز افتخار معکوس دیگری است در لیست افتخارات مازندران!

قرارگیری مازندران در رتبه نخست مصرف مواد مخدر صنعتی در کشور سبب شد در کنار استان‌هایی همچون سیستان و بلوچستان که بیش از 5 هزار کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد به عنوان یکی از 5 استان پایلوت مبارزه با مواد مخدر انتخاب شود.

اگر مجموعه مشکلات ناشی از مواد مخدر در مازندران را همچون اعتیاد، طلاق، سرقت، قتل و ... را در مقابل مواهب بیشمار استان برای کارآفرینی و اشتغال و تولید ثروت قرار دهیم آنگاه می‌توان به عمق سوء مدیریت در استان پی‌برد لذا اگر وضعیت معضل مواد مخدر استان بحرانی بدانیم، بی‌راه نگفته‌ایم.

لذا به نظر می‌رسد مازندران به ایستگاه آخر رسیده است و دیگر فرصت آزمون و خطا و مدیریت روتین پاسخگوی شرایط استان نباشد. لذا مسئولین باید در اقدامی جهادی با توجه به مزیت‌های نسبی استان در کشاورزی، گردشگری، تجارت و بهره‌مندی از مواهب آبی، خاکی و سیایر مواهب محیطی و طبیعی به ایجاد و آموزش نیروی مولد و تولید ثروت در استان اقدام عملی نمایند تا ضمن رفع معضلاتی همچون بیکاری در اقدامی پیشگیرانه سبب از رونق افتادن سکه مواد مخدر گردند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قاچاق مواد مخدر - تجارت اول - مازندران/ گردش مالی -

نظر شما در مورد : قاچاق مواد مخدر، تجارت اول مازندران/ گردش مالی 12 میلیارد دلاری در ایران/ مسئولین! اقدام و عمل

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها