مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1667 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 04 تیر 1394 -ساعت : 13:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رقابت در ساری بین بنده و سایر نامزدهاست/ فضای 2 قطبی این حوزه انتخابیه باید شکسته شود

علی بابایی کارنامی:

رقابت در ساری بین بنده و سایر نامزدهاست/ فضای 2 قطبی این حوزه انتخابیه باید شکسته شود

اختصاصی مازند مجلس: علی بابایی کارنامی که روز گذشته از سمت مدیرکلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران استعفا داد با حضور در دفتر مازند مجلس ضمن معرفی خود از علل، انگیزه‌ها و دلایل خود برای نامزدی در انتخابات مجلس دهم گفت و ضمن تحلیل فضای سیاسی استان و عملکرد مدیران دولت از دغدغههای خود برای حوزه انتخابیه ساری و میاندورود سخن گفت.

اختصاصی مازند مجلس: علی بابایی کارنامی که روز گذشته از سمت مدیرکلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران استعفا داد با حضور در دفتر مازند مجلس ضمن معرفی خود از علل، انگیزه ها و دلایل خود برای نامزدی در انتخابات مجلس دهم گفت و ضمن تحلیل  فضای سیاسی استان و عملکرد مدیران دولت از دغدغه های خود برای حوزه انتخابیه ساری و میاندورود سخن گفت. بخش نخست این گفت و گو در ادامه می اید.


خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید و به شکل خلاصه از رزومه کاری خود بگویید؟

علی بابایی کارنامی هستم متولد 1351، از سال 1374 به عنوان کارگر در کارخانه چوب و کاغذ مازندران جذب شدم و تا 10 سال هم توانستم به موازات کارگری در کسوت نماینده کارگران شورای اسلامی کار آن واحد، فعالیت‌های اجتماعی خود را ادامه دهم و به طبع آن در استان نیزبه عنوان رئیس هیات مدیره شوراهای اسلامی کار استان مازندران به مدت 8 سال فعالیت کردم. پس از آن در سطح کشوری هم مسئولیت‌هایی داشتم، نماینده کارگران کشور در شورای عالی اشتغال و شورای عالی کار. به عنوان بازرس کانون عالی در مجمعی که برگزار شده بود انتخاب شدم به طبع آن فعالیت‍های اجتماعی در استان ادامه داشت که در منطقه چهاردانگه به عنوان شورای اسلامی بخش چهاردانگه در 2 دوره  و همچنین به عنوان اولین رئیس شورای اسلامی شهر ستان ساری بعد از تشکیل شوراهای اسلامی شهروروستا در مرکز استان مشغول فعالیت بودم  بعد 2 سال به عنوان بخشدار چهاردانگه منصوب شدم و پس از آن نیز به عنوان معاون فرماندار ساری. در ادامه مشاور استاندار و مدیرعامل سازمان همیاری وشهرداری های استان مازندران و در نهایت به عنوان مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی مازندران و قائم مقام وزیرمشغول خدمت بودم که تا امروز خوشبختانه از این میدان به نظر بنده سر افراز بیرون آمدم که نظر نهایی را کارشناسان و مردم باید اعلام کنند. البته در سمت‌های دیگر هم کار کردم رئیس هیات بوکس استان، 2 سال هم  به‌عنوان هیات رئیسه تیم فوتبال صنعت ساری و اکنون چندسالی‌ست بمشاور حوزه تقنین مجلس نیز همکاری می‌کنم رشته تحصیلی من اقتصاد است و دانشجوی رشته دکترا هستم.هدف از کاندیداتوری حضرتعالی در انتخابات مجلس چیست؟

 مهم‌ترین هدف بنده اینه که یک اعتماد رفتاری را بین دستگاه‌ها اجرایی و حوزه قانونگذاری در استان مازندران ایجاد کنم. بی‌اعتمادی را از بین ببرم و ارتباط حسنه ای از طریق حوزه قانون گذاری بین حوزه اجرا و مردم برقرار کنم. مردم در کنار دستگاه‌های اجرایی باید قرار بگیرند و نظارت واقعی در استان و شهرستان شکل گیرد. حقوق از دست رفته مازندران به ویژه مرکز استان - شهرستان‌های ساری و میاندورود- را مطالبه کنم (با تاکید). هم اینکه به کمک مردم و نخبگان با برنامه‌ای که داریم در یک بازه زمانی 4 ساله، اقتدار از دست رفته این حوزه را بازیابی کنیم. بحث دیگر این است که اخلاق را در این حوزه حاکم کنم یعنی نیاز است یکی از خروجی‌های انتخابات امسال حکومت اخلاق برمردم حاکم باشد نه حکومت بی‌اخلاقی‌ها، بی کرامتی‌ها و بدرفتاری‌ها برمردم در انتخابات. همیشه انتخابات در جمهوری اسلامی زیباست ما آن را به نازیبایی در کشور تبدیل می‌کنیم. در این حوزه هم همین فضا هست ما به دنبال این هستیم که اخلاق را حاکم کنیم. البته اخلاق فقط به دوران انتخابات مربوط نمی‌شود بلکه اخلاق به طول دوران خدمت‌گزاری نیز مربوط می‌شود.

یکی از بحث‌های دیگری که در شهرستان دنبال آن هستم این‌است که حاکمیت نخبگان و مردم بر شهر و روستاست نه حاکمیت یک عده خاص بر شهر. (با جدیت) می‌خواهم دایره قدرت شهر را گسترش دهم این یکی از وظایفی است که بنده برعهده دارم و احساس می‌کنم توان انجام این کار را فقط من دارم که بتوانم با گفتمان جدیدی که طراحی می‌کنم نقش مردم را در اداره ساری و میاندرود بر اساس ساختارها و قوانینی که در کشور ماست، پررنگ‌تر کنم و حتی در استان مازندران. چون احتمال استانی شدن انتخابات نیز وجود دارد حتی اگرنباشد هم مهم است چون یک نماینده علاوه بر وظایف حوزه انتخابیه، وظایف استانی و کشوری نیز دارد که وظایف ملی را در سطح ملی اظهارنظر می‌کنم. فعلا اولویت منطقه‌ای من، حوزه انتخابیه و استان بنده است و قرار شد با مطالعاتی که در این بخش انجام دادم اقدامات مثبتی را انجام دهم.

مگر تاکنون مردم حاکم نبوده‌اند که می‌خواهید به این موضوع بپردازید؟

من اعتقاد دارم نبوده حداقل در20 سال اخیر نبوده (کمی مکث) توضیح بنده وجود چهره‌های تکراری است. من امروز اعلام می‌کنم که انتخابات در این حوزه انتخابیه، رقابت بین بنده است با تمام نامزدهای بزرگواری که در این انتخابات شرکت می‌کنند، هست. دلیل منطقی من این است که این بزرگواران همه به دلایلی در حداقل یکی از انتخابات شهر  یا استان شرکت کرده‌اند که بخش اعظم آن‌ها انتخاب شدند و قدرت هم داشتند. یعنی رقابت امسال بین یک نفر آزمون نداده با آزمون داده‌ها است (با لبخند). به همین خاطر بنده در یک طرف و بقیه نامزدها در طرف دیگر هستند. یا مردم استدلال بنده و تیم مرا می‌پذیرند یا همان روال سابق را می‌پذیرند و اگر روال سابق را پذیرفتند من نیز به نظر مردم احترام می‌گذارم چون یک سربازم و تابع جمع. اگر مرا انتخاب کردند نیاز است آن‌ها هم تابع ما باشند که امیدوارم همکاری کنند تا شهر را رشد دهیم به سمت برنامه‌هایی که مدنظر ماست.

فضای سیاسی و طرز فکرهای این حوزه انتخابیه را چطور ارزیابی می‌کنید؟

 بنده احساس می‌کنم یک طرز فکرهای ثابت و سنتی در شهر حاکم است البته نسل به نسل چهره‌ها عوض شد، اما اتاق فکر همچنان ثابت است. نیاز است این اتاق 2 قطبی‌ها یا 3 قطبی‌ها، به 4 یا 5 قطبی یا بیشتر تبدیل شود. من که فکر می‌کنم فضای استان 2 قطبی است که متاسفانه تابع سیاست‌های کشور هم نیستند. ای کاش اینطور بود. کاش انتخابات این انتخابات این حوزه 2 قطبی بود، مثلا در انتخابات مجلس ششم می‌بینیم برخلاف کشور، مجلس ساری اتفاقاتی دیگر افتاد که معکوس جریان کشور بود ما باید خودمان را با روابط حاکمیت حتی دولت‌ها، حتی گفتمان‌های حاکم بر کشور تنظیم کنیم. امروز باید بپذیریم کشور به دنبال اعتدال است نه آن اعتدالی که برخی تندروها مطرح می‌کنند بلکه اعتدال واقعی که همه نخبگان کشور در چارچوب ساختار نظام ما و با پذیرش شاخص‌های عمومی (چارچوب نظام و قانون اساسی) و شاخص‌های اختصاصی (رای ملی و گفتمان دولت وقت) کار کنند. ولی ما در حوزه انتخابی ما برعکس عمل می‌شود. رای ملی چیز دیگری‌ست و انتخاب ما برخلاف رای ملی است. طبیعی‌ست نباید با این شرایط توقع داشته باشیم در این حوزه اتفاقات خوبی حادث شود. من به شخصه تابع متتضیات و پارامترهای ملی‌ام و اگر ما این قطب های حاکم بر حوزه انتخابیه را تغییر دهیم احتمال رشد فراوان است بالاخره این‌که در شهرستان، از ابتدای انقلاب، گروه‌های خاصی با اتاق فکرهایی محدود، نگذارند که مردم آن‌چنان که باید حکومت کنند، صورت خوشی ندارد. این بار اجازه دهیم که مردم حکومت کنند چه اشکالی دارد؟ اگر شهر خراب می‌شود بگذارید مردم خراب کنند! و لذا امیدوارم در این بخش همه نخبگان و همه دلسوزان حوزه  که همان مردم هستند، همکاری خواهند کرد تا اتفاقات خوبی بیفتند البته در این بخش حرف‌ها و دیدگاه‌های جامعی در زمینه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ارزشی منطقه ای حرف‌های سیاسی وجود دارد که ....

پایان بخش نخست

گفت و گو از مجید ساجدی فر  

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی بابایی کارنامی - ساری - میاندورود - انتخابات مجلس - کاندیدا - مجلس دهم -

مطالب مرتبط با : رقابت در ساری بین بنده و سایر نامزدهاست/ فضای 2 قطبی این حوزه انتخابیه باید شکسته شود
نظر شما در مورد : رقابت در ساری بین بنده و سایر نامزدهاست/ فضای 2 قطبی این حوزه انتخابیه باید شکسته شود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها