حاجی‎بابایی: نو اصولگرایان می‎گویند نسبت ناطق‎نوری با ما چیست؟

تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آبان 1396 - ساعت : 14:35

کد مطلب: 210360 چاپ به اشتراگ گذاشتن

حاجی‎بابایی: نو اصولگرایان می‎گویند نسبت ناطق‎نوری با ما چیست؟

مازندمجلس: سیاست > مجلس - حمیدرضا حاجی‎بابایی گفت: جمنا برای اینکه دوباره کار خود را آغاز کند نیاز به یک گفتمان مشترک دارد.

مازندمجلس:به گزارش خبرآنلاین، حمیدرضا حاجی‌بابایی که پیش از انتخابات 94 به عنوان وزیر آموزش و پرورش احمدی‌نژادشناخته می شد و بعد از انتخابات مجلس نیز ریاست فراکسیون اصولگرایان را به عهده گرفت، از موسسین جمنااست.
اغلب تحلیل‎های سیاسی و رسانه‎ای اخیر، گرد این تشکل و نقاطضعفش می‎چرخد، اما او نیز تلاش می کند تا به نوعی از زیر بار پاسخ شانه خالی کند؛ وقتیموضوع تلاش اصولگرایان برای جذب ناطق‎نوری به میان آمد گفت: من شخصا معتقدماصولگرایان باید به دنبال جذب حداکثری باشند؛ اما از صحبت های او مشخص است که جمنابرای جذب ناطق نوری در جریان اصولگرایی قائل به شرط و شروط است؛ آنچه حاجی باباییدرمورد جمنا گفت نشان از وجود تضادهایی در این تشکل دارد.

آنچه در ادامه می خوانیدمشروح این گفت و گو است:

آقای باهنر گفته‌اند که جریان اصولگرایی در تلاشاست که آقای ناطق‎نوری را به این جریان برگرداند و هیچ شرایطی هم نداریم. اما به نظر می‎رسد که این نظرمخالف نظر برخی نواصولگرایان است.

من فکر می کنم این صحبت آقای باهنر با نظر نواصولگرایان خیلی منافات نداشته باشد، چرا که ما سعی می کنیم او را برگردانیم و جریاننواصولگرایی نیز عنوان می کند که باید آقای ناطق نوری اعلام کند مواضعش نسبت به ماچگونه است.

اما اینها متفاوت است. وقتی می‎گویید باید ناطق‌نوری مواضعش را مشخص کند، این یعنی قائل شدن به یکسری شرایط برای بازگشت به جریان اصولگرایی. اینطور نیست؟

جریان اصولگرایی یک جریانوسیع و گسترده است و در درون این جریان نیز طبقات مختلف وجود دارد و ممکن است کسانیباشند که دیدگاه‎هایشان از آن حیطه اصولگرایی جدا باشد؛ من به شخصه طرفدار این دیدگاهمکه هرچه بتوان جذب کرد و بر این جمعیت بیفزاییم و یکپارچگی را در آن رقم بزنیم، می تواند مفید باشد.

در راستای این نگاه جذبی آیا جمنا حاضراست مستقلا وارد رایزنی با آقای ناطق شود؟

این بحثی نیست که من بخواهم به عنوان فرداز سوی جمنا نظر بدهم. جمنا مجموعه گسترده ای از اصولگرایان است که کنار همنشسته اند و باید به جمع‌بندی برسند. به طور کلی افرادی که در چارچوب اصولگرایی بتوانندقدم بردارند و هماهنگ با مجموعه اقدام کنند، قطعا جمنا از حضور آنها با این مشخصاتاستقبال می کند.

پرچمدار اصولگرایی کدام تشکیلات است؟

اصولگرایی خود یک طیف گسترده و وسیعی استکه نمی توانیم پرچم را به دست یک گروه بسپاریم.

امروز می توان گفت این پرچمداری و نمایندگیرا جمنا به عهده دارد؟

جمنا در زمان انتخابات وحدت حداکثری راایجاد کرد.

با فشار به تشکل‎های اصولگرا؟

{با خنده} این دیگر نظر شماست!

فارغ از مزاح به نظر شما این تشکل قادرخواهد بود یک وحدت پایدار ایجاد کند؟

باید بتواند.

زمان انتخابات ریاست جمهوری هم می خواستاین کار را انجام دهد اما چهره‎هایی چون آقایان سعید جلیلی و لاریجانی و حتی برخی بزرگان جبهه پیروان آن را نپذیرفتند. حتی آقای قالیباف همکه محوریت جمنا را پذیرفت بعد از چندی به انتقاد از آن رو آورد.

جبهه پیروان عضو جمنا بود و آقای باهنر هم در جلسات کنار من مینشست و تا آخر با جمنا بود.

اما آقای سجادی از سوی جبهه پیروان گفتند که محوریت جمنا را نپذیرفتیم و موتلفه ایها هم شرط گذاشتند که باید جمنا مجوز داشته باشد تا با آن همکاری کنیم؟

شما دارید مصاحبه می کنید یا محاکمه (خنده)!

نه من بر اساس مصاحبه هایی که تا امروزانجام شده می پرسم. آقای کوهکن گفته اند ماموریت جمنا به پایان رسیده است آیا واقعااین ماموریت پایان یافته؟

جمنا برای اینکه دوباره کار خود را آغازکند نیاز به یک گفتمان مشترک دارد. در واقع جمنا حرکتی را آغاز کرد و ممکن است بعد ازانتخابات بازسازی هایی را لازم داشته باشد، باید در این باره نشست و بحث کرد. ما نیاز به یک بحثو گفت و گو داریم که ببینیم این موضوع را چگونه باید ادامه دهیم.

پشت صحنه جمنا شفاف است؟ بعضی اصولگرایاناعتقاد دارند پشت صحنه آن شفاف نیست.

یعنی چی؟

یعنی اینکه مشخص نیست پشت صحنه جمنا چهکسی قرار دارد.

پشت صحنه کجا شفاف است؟! امروز پشت صحنه خودشما کیست؟ شما متعلق به چه طیفی هستید؟

ما متعلق به جامعه خبرنگاری و بی طرف هستیم.

این رسانه خبرانلاین اصولگرایی است یا اصلاحطلب؟

اصولگراست. حتی روی سایتمان هم مانیفستمان با عنوان اینکه «ما چگونه اصولگرایانی هستیم» مندرج است.

کدام اصولگرا؟

اصولگرایان میانه رو . سوال ما عقبه دارد و عقبه آنبه حرف های آقای میرسلیم باز می‌گردد. ایشان گفت پشت صحنه جمنا سپاه قرار دارد و باید دچار دگردیسیشود. این چیزی نیست که ما بگوییم؛ حتی آقای بیادی هم چندین بار این موضوع را مطرح کرده است.

{فقط می خندد و حرفی نمی زند}.

آقای حاجی بابایی حالا که دوست ندارید دراین رابطه صحبت کنید، سوال دیگری می پرسم. اینکه اصولگرایان به آقای روحانی کشش پیدا کردهاند و به او نزدیک می شوند، چقدر واقعیت دارد؟ این تنها یک تعامل است؟

این عقلانیت همه است؛ مجلس و دولت به سمتیحرکت می کنند که مشکلات کشور را حل کنند و در شرایطی که با معضلات اقتصادی دست و پنجهنرم می کنیم و برجام را طرف مقابل به این روز درآورده است، باید تلاش کنیم یک صدای واحداز درون کشور بیرون بیاید.

آقای کواکبیان گفته بودند که نمی دانیم روحانی اصولگرا شده یا اصولگرایان اصلاح طلب شده‎اند، نظر شما چیست؟
{با خنده} اخیراً به آقای کواکبیان گفتم که «شما اصلاح طلبان خبر ندارید، آقای روحانی آنقدر اصولگراست که حتی به عنوان مدافع حرم می خواهد به سوریه برود! شما اصلاح طلبان غصه تفرقه بین ما اصولگرایان و روحانی را نخورید!»

نوع جدا شدن شما از جمنا هم سوال برانگیزندهشده است.

در طیف اصولگرایی ممکن است افراد یک روز با هم باشند، یک روز جدا شوند؛ این موضوعات در تشکیلات سیاسی طبیعی و اجتناب ناپذیر است. به هر حالاین طبیعی است که در یک جمعی چند نفر حاضر نشوند با دیگران کنار بیایند.

صادقانه بگویید، از رفتار جمنا در عدم حمایت از کاندیداتوری شما برای انتخابات ریاست جمهوری، دلخور نشدید؟

من خودم یک روحیه فرا جناحی دارم و اعتقادماین است که ما از همه گروه ها می توانیم استفاده کنیم. من الان ریاست فراکسیونی را بر عهده دارم که ۱۲۲ عضو دارد. رفتار ما در مجلس چگونه بوده است؟!!امروز ما هم از مدافعان دولت هستیم.

از سوال دور شدید. آیا از جمنا دلخورید؟

هر مجموعه ای ممکن است نقاط ضعفی داشته باشد. هیچ مجموعه‌ای نمی‎تواند ادعا کند که کامل و بی نقص است. جمنا نیز از این قاعده مستثنی نیست. منهمواره طرفدار این هستم که بتوانیم اصولگرایان را یکجا جمع کنیم و با یکدیگر پیمان ملی ببندیم و حتی تلاش می‌کنیم در بین دوستانی که زاویه زیاد دارند میانه را بگیریماما گاهی نمی شود.

آخر هم نگفتید دلخور هستید یا خیر؟!

جواب دادم!

27216


منبع : خبرآنلاین

برچسب ها : #اصولگرایی #اصولگرایان #جریان #عنوان #انتخابات #روحانی #ریاست #اینکه #گسترده #اصلاح #هستیم #مجموعه #پیروان #باهنر #چگونه #امروز #ناطق‎نوری #موضوع #متعلق #دارند #کواکبیان #رفتار #دلخور #طبیعی #طلبان #میانه #ندارید #اصولگراست #اصولگرا؟ #شرایطی #نواصولگرایان #مواضعش #ادامه #حداکثری #چیست؟ #سیاسی #طرفدار #تشکیلات #مصاحبه #ماموریت #محوریت #جمهوری #توانیم #دارد؟ #پایان

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : حاجی‎بابایی: نو اصولگرایان می‎گویند نسبت ناطق‎نوری با ما چیست؟


X https://sport45.site/