مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 18116 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 فروردین 1395 -ساعت : 14:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
در مسائل زنان، جامعه دچار  جمود و بی تفاوتی شده است/  میزان نارضایتی جامعه از عملکرد امور بانوان استانداری بالاست

دبیر جمعیت زنان نواندیش مازندران؛

در مسائل زنان، جامعه دچار جمود و بی تفاوتی شده است/ میزان نارضایتی جامعه از عملکرد امور بانوان استانداری بالاست

اختصاصی مازندمجلس: در جلساتی (یک یا دو بار) که داشتیم مسائل و خواسته‌های بانوان را مطرح کردیم اما نتایج لازم حاصل نشد و مسئولان مربوطه نتوانستند صدای ما را به گوش بالادستی‌ها برسانند در مدیر کل امور بانوان استانداری، اراده برای کار و تغییر وجود دارد، اما آگاهی و بینش صحیح از معضلات بانوان نه. بنابراین با توجه به موارد ذکر شده من به عملکرد وی از صد، نمره‌ی چهل می‌دهم

اختصاصی مازندمجلس: به مناسبت روز زن و میلاد باسعادت حضرت فامه زهرا (س) به منظور آگاهی از مسائل و مطالبات بانوان استان، به سراغ دبیر جمعیت زنان نواندیش مازندران رفتیم و گفتگویی تلفنی را با وی انجام دادیم که از نظرتان می‌گذرد:

جنبه‌های اجتماعی، سیاسی و اخلاقی حضرت فاطمه مغفول ماند

ماه‌ سلطان کاشی، با بیان اینکه روز زن، به نام حضرت فاطمه (س) هست، اظهار کرد: نتوانستیم آن چنان که شایسته حضرت هست به ابعاد وجودی و اخلاقی ایشان پی ببریم و در زندگی اجتماعی بکار گیریم و فقط به نام روز زن و دادن هدایا (که آن نیز امری پسندیده هست) اکتفا کردیم.

وی، با اظهار اینکه هدف از انتخاب روز زن در سالروز میلاد بی‌بی فاطمه (س)، متعالی بودن جایگاه زن مسلمان است، افزود: با گذر ایام آنچه که مغفول ماند جنبه‌های اجتماعی، سیاسی و اخلاقی ایشان است که در روزگاری که زن جزئی از املاک ناچیز مرد محسوب می‌شد به بانوان، اعتبار و عزت داد تا جایی که پیامبر اعظم (ص) درباره ایشان می‌فرمود «فاطمه پاره تن من است».

محدودیت‌های موجود در جامعه برای بانوان خطرساز و نگران‌کننده است

دبیر جمعیت زنان نواندیش مازندران، درباره خواسته‌ها و انتظارات بانوان از مسئولان استان، بیان کرد: نمی‌خواهم در این باره نگاه جنسیتی داشته باشم آنچه واضح است بانوان به عنوان یک انسان که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند انتظارات و خواسته‌هایی دارند که تاکنون مورد توجه لازم قرار نگرفته است و محدودیت‌های موجود در جامعه برای بانوان خطرساز و نگران‌کننده است.

کاشی، رعایت نکردن اصل شایسته‌سالاری در جذب و استخدام نیروها، عدم حمایت لازم در عرصه کارآفرینی و حوزه‌های اقتصادی، میدان ندادن کافی در مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و جدی نگرفتن دیگر مطالبات بانوان را موجب بحران هویتی و افسردگی آن‌ها، عدم احساس توانمندی، نداشتن مهارت‌های لازم برای زندگی، عدم حضور فعال در جامعه دانست و گفت: این محدودیت‌ها بانوان جامعه را رنج می‌دهد و تا زمانی که این‌گونه مطالبات بانوان را حاشیه‌ای تلقی کنیم نمی‌توانیم شاهد پویایی و رشد بانوان باشیم.

در ویژگی‌های مشترک هم، اصل شایسته‌سالاری رعایت نمی‌شود

وی افزود: دربسیاری از مواردی که زن و مرد دارای ویژگی‌های مشترکی هستند نیز اصل شایسته‌سالاری رعایت نمی‌شود و به مردان توجه بیشتری می شود مثلا به زنان تحصیلکرده، ورزشکار، کارآفرین و ... امتیاز و امکانات کمتری داده می‌شود.

دبیر جمعیت زنان نواندیش مازندران، معضلات زنان خود سرپرست را یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های جامعه عنوان کرد و تصریح کرد: عدم توجه کافی به مشکلات بانوان، موجب سستی بنیان خانواده و افزایش نرخ طلاق در استان شده که اگر چاره‌ای اندیشیده نشود اثرات آن دامنگیر مردان جامعه نیز می‌شود.

در مسائل زنان، دچار یک نوع جمود و بی تفاوتی شدیم

کاشی، با بیان اینکه نتوانستیم بهره‌مندی صحیحی از آموزه‌های دینی و دستاوردهای علمی در امور بانوان داشته باشیم، گفت: دچار یک نوع جمود و بی تفاوتی در مسائل زنان شدیم که بخشی از آن به خود بانوان مربوط می شود که خواسته یا ناخواسته به این بی تفاوتی‌ها دامن زدیم.

وی، درباره عملکرد مدیرکل امور بانوان استان در دولت یازدهم، بیان کرد: در جلساتی (یک یا دو بار) که داشتیم مسائل و خواسته‌های بانوان را مطرح کردیم اما نتایج لازم حاصل نشد و مسئولان مربوطه نتوانستند صدای ما را به گوش بالادستی‌ها برسانند.

به عملکرد مدیرکل امور بانوان استاندرای از صد، نمره‌ی چهل می‌دهم

دبیر جمعیت زنان نواندیش مازندران، افزود: متاسفانه همه طیف‌های بانوان در امور زنان مشارکت ندارند و صدای بسیاری از بانوان در جامعه شنیده نمی‌شود در دولت‌های مختلف مطالبات بانوان محقق نشد و این خلا تا زمانی که برنامه و توجه لازم نباشد، وجود دارد.

کاشی، ادامه داد: در مدیر کل امور بانوان استانداری، اراده برای کار و تغییر وجود دارد، اما آگاهی و بینش صحیح از معضلات بانوان نه. بنابراین با توجه به موارد ذکر شده من به عملکرد وی از صد، نمره‌ی چهل می‌دهم.

میزان نارضایتی دختران و بانوان جامعه از  امور بانوان استانداری بالاست

وی، با اشاره به اینکه اگر مسائل بانوان با گفتمان درستی به مسئولان و مردان جامعه ارائه شود تحقق آن آسان‌تر می‌شود، گفت: مدیرکل امور بانوان استان، در این گفتمان ضعیف عمل کرده و آنچه را که امروز شاهد هستیم میزان بالای نارضایتی دختران و بانوان جامعه است.

دبیر جمعیت زنان نواندیش مازندران، افزود: حضور مدیران زن در بسیاری از موارد حلال مشکلات است، نگاه زنانه بهتر مسائل و مطالبات بانوان را درک می‌کند و جایگاه حقوقی و اجرایی لازم و کافی می‌دهد که امیدواریم  در آینده‌ای نزدیک با تلاش، برنامه‌ریزی و توجه بیشتر، مسائل و مطالبات بانوان محقق شود و شاهد حضور فعال آنها در عرصه های مختلف جامعه باشیم.  

  

 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : در مسائل زنان - جامعه دچار جمود و ب - بانوان - مازندران -

نظر شما در مورد : در مسائل زنان، جامعه دچار جمود و بی تفاوتی شده است/ میزان نارضایتی جامعه از عملکرد امور بانوان استانداری بالاست

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها